Gmina Kościerzyna


Elektroniczne Biuro Obsługi Interesanta
e-PUAP
Biuletyn Informacji Publicznej

Facebook


Gminna Karta Dużej RodzinyModernizacja Stacji Uzdatniania Wody w SkorzewiePolityka Prywatności
 
Urząd Gminy Kościerzyna
ul. Strzelecka 9
83-400 Kościerzyna
Telefon: 58 686 59 80
Fax: 58 686 59 83
e-mail: ug@koscierzyna.pl

Godziny pracy urzędu
poniedziałek: 7.30 – 15.30
wtorek: 7.30 – 15.30
środa: 7.30 – 17.00
czwartek: 7.30 – 15.30
piątek: 7.30 – 14.00


RSS
Dziś jest:
wersja tekstowa

Sołectwa

Czarlina
(kaszb. Czôrlënë lub Czôrlëno) – wieś kaszubska w Polsce na Równinie Charzykowskiej położona w województwie pomorskim, w powiecie kościerskim, w gminie Kościerzyna na terenie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego nad jeziorem Jelenie w sąsiedztwie Wdy. Wieś jest siedzibą sołectwa Czarlina w którego skład wchodzi również osada Skoczkowo. Pobliska Wda jest szlakiem spływów kajakowych. Prowadzi tędy również turystyczny Szlak Kaszubski.

Częstkowo
(kaszb. Czãstkòwò lub też Cząstkòwò) – wieś kaszubska w Polsce na Pojezierzu Kaszubskim położona w województwie pomorskim, w powiecie kościerskim, w gminie Kościerzyna. Wieś jest siedzibą sołectwa Częstkowo w którego skład wchodzą również miejscowości Fingrowa Huta i Ludwikowo.

Dębogóry
(kaszb. Dãbògórë) – wieś kaszubska w Polsce położona na Pojezierzu Kaszubskim w województwie pomorskim, w powiecie kościerskim, w gminie Kościerzyna. W 1905 Niemcy podczas akcji germanizacyjnej zmienili nazwę historyczną Dembogurry na Eichenberg. Kaplica ku czci mężczyzn, zamordowanych przez Niemców w listopadzie 1939 r. W pobliżu wsi (skrzyżowanie z DW214 Kościerzyna-Warlubie) nagrobek siedmiu Żydówek, które zginęły w czasie marszu ewakuacyjnego Marszu śmierci w lutym 1945 r.

Dobrogoszcz
(kaszb. Dobrogòszcz) – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie kościerskim, w gminie Kościerzyna nad wschodnim krańcem jeziora Dobrogoszcz.

Gostomie
(kaszb. Gòstomie lub Gòstomié) – wieś kaszubska w Polsce na Pojezierzu Kaszubskim położona w województwie pomorskim, w powiecie kościerskim, w gminie Kościerzyna. Wieś jest siedzibą sołectwa Gostomie w którego skład wchodzą również miejscowości Plon, Wygoda i Złotowo. W 1935 roku w miejscowości Gostomie, u stóp wzniesienia zwanego Łysą Górą, powstała Pomorska Szkoła Szybowcowa LOPP. Szkołę zlikwidowano w 1950 r. po zajęciu "Łyski" przez wojsko i przystosowaniu jej na stację radarową z olbrzymim bunkrem.

Grzybowo
(kaszb. Grzëbòwò) – wieś kaszubska na Pojezierzu Kaszubskim w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie kościerskim, w gminie Kościerzyna na północnych obrzeżachWdzydzkiego Parku Krajobrazowego nad rzeką Trzebiochą. Wieś jest siedzibą sołectwa w którego skład wchodzi również miejscowość Grzybowski Młyn.

Juszki
(kaszb. Juszczi) – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie kościerskim, w gminie Kościerzyna na terenie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego i nad jeziorem Mielistym. W skład sołectwa Juszki wchodzi także miejscowość Debrzyno. Okoliczne lasy i liczne jeziora nadają Juszkom charakter oazy spokoju o szczególnych walorach rekreacyjno-turystycznych. Na południu znajduje się otoczone lasami jezioro Strupino. Juszki, dzięki swojej zabudowie z XIX i początku XX wieku jak również zachowanemu oryginalnemu porządkowi ruralistycznemu, uzyskały status zabytku architektonicznego. Miejscowość znajduje się na turystycznym Szlaku Kamiennych Kręgów.

Kaliska
(kaszb. Kalëska) – wieś kaszubska w Polsce na Pojezierzu Kaszubskim położona w województwie pomorskim, w powiecie kościerskim, w gminie Kościerzyna, przydrodze krajowej nr 20 Stargard Szczeciński - Szczecinek - Gdynia. Na południe od miejscowości znajduje się jezioro Dobrogoszcz.

Kłobuczyno
(kasz. Kłobùczënò) – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie kościerskim, w gminie Kościerzyna, przy drodze krajowej nr 20Stargard Szczeciński - Szczecinek - Gdynia, u podnóży Wzgórz Szymbarskich. Jest to najdalej wysunięty zakątek gminy Kościerzyna. Jest czwartym sołectwem pod względem liczby mieszkańców w tej gminie oraz najwyżej położoną wsią Powiatu Kościerskiego (252 m n.p.m.). Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z XIII wieku Kłobuczyno jest jedną z najstarszych miejscowości w rejonie kościerskim. Zaludnione już było w czasach prehistorycznych, o czym świadczą odnalezione tutaj zabytki archeologiczne, należące do tzw. kultury wschodniopomorskiej. Pierwsza bezpośrednia informacja źródłowa o tej osadzie zawarta jest w dokumencie księcia pomorskiego Sambora I, wystawionym w Słupsku w 1184 roku.

Korne
(kaszb. Kòrné lub Kòrnë) – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie kościerskim, w gminie Kościerzyna na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 20 ze Stargardu Szczecińskiego do Gdyni z drogą wojewódzką nr 235 do Chojnic, nad rzeczką Borową (w tutejszym młynie wodnym znajduje się mała elektrownia wodna Korne 8,1 kW). Wieś jest siedzibą sołectwa Korne w którego skład wchodzą również miejscowości Kania i Nowa Karczma. W Kornem znajduje się obiekt sportowy zawierający pawilon sportowy, stadion piłkarski, boisko do tenisa ziemnego, asfaltowe boisko do koszykówki, asfaltowe boisko do piłki ręcznej i boisko do siatkówki. We wsi znajduje się stacja paliw "BP", a niedaleko wsi znajdują się lasy i jeziora (na wschodzie: Garczyn i Wieprznickie, na północy: Borowe, Wielkie Długie i Gostomskie). Okolice wsi są bardzo atrakcyjne turystycznie. W miejscowości tej znajduje się lądowisko Korne.

Kościerska Huta
(kaszb. Kòscérskô Hëta lub Kòscérzińskô Hëta) – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie kościerskim, w gminie Kościerzyna, przy drodze krajowej nr 20 Stargard Szczeciński - Szczecinek - Gdynia. Na północ od Kościerskiej Huty znajduje się jezioro Dobrogoszcz. Wieś graniczy z pólnocnowschodnimi krańcami Kościerzyny.

Kościerzyna-Wybudowanie
wieś kaszubska w Polsce na Pojezierzu Kaszubskim położona w województwie pomorskim, w powiecie kościerskim, w gminie Kościerzyna przy drodze wojewódzkiej nr 214. Wieś graniczy z północnymi krańcami Kościerzyny.

Loryniec
(kaszb. Lóreńc, Loreńc, Lórënc) – wieś kaszubska w Polsce na Równinie Charzykowskiej położona w województwie pomorskim, w powiecie kościerskim, w gminie Kościerzynana terenie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego nad Wdą. Wieś jest siedzibą sołectwa Loryniec w którego skład wchodzą również miejscowości Szludron i Wawrzynowo. Miejscowość znajduje się na turystycznych szlakach Kamiennych Kręgów i Kaszubskim. Nazwa miejscowości pochodzi od dawnego właściciela wsi - Wawrzyńca Skoczek-Piechowskiego (kaszb. Loreńc Skòczk-Piechòwsczi).

Łubiana
(kaszb. Łubianô) – duża kaszubska wieś letniskowa w Polsce, na Pojezierzu Kaszubskim, położona w województwie pomorskim, w powiecie kościerskim, w gminie Kościerzyna, nad jeziorem Granicznym i na północ od jeziora Sudomie w odległości 10 km od Kościerzyny i 1 km od drogi krajowej nr 20 ze Stargardu Szczecińskiego do Gdyni. Łubiana ma kilka połączeń kolejowych z Kościerzyną i Chojnicami poprzez Lipusz i Brusy. Wieś stanowi ośrodek sportów wodnych i punkt etapowy szlaku wodnego Graniczna-Trzebiocha. Prowadzi tędy również turystyczny  Szlak Kaszubski. Jest drugą wsią w powiecie pod względem liczby ludności, delikatnie ustępując Lipuszowi. Pierwsze historyczne wzmianki o miejscowości pochodzą z roku 1284 z dokumentu Mściwoja II, mówiącego o regionie Piśni, z okresu przed opanowaniem Pomorza Gdańskiego przez Krzyżaków. Od II pokoju toruńskiego w roku 1466 na obszarze I Rzeczypospolitej. W efekcie I rozbioru Polski w roku 1772 dostała się pod zwierzchnictwo administracyjne zaboru pruskiego. W 1861 r. Łubiana, w której była huta szkła i szkoła, liczyła 336 mieszkańców. Po I wojnie światowej Łubiana powraca do Polski. W okolicach Łubiany 26 maja 1944 doszło do starcia ponad 50 żołnierzy podziemia Gryfa Pomorskiego i AK ze zgrupowania Leona Kulasa – Zawiszy z okrążającymi je oddziałami niemieckiej policji i SS. Największą sławę nie tylko w kraju, ale na całym świecie zyskiwała i zyskuje do dzisiaj dnia Łubiana dzięki powstałemu na jej terenie w 1969 r. Zakładowi Porcelany Stołowej i swoim pięknym wyrobom.

Małe Stawiska
(kaszb. Môłé Stawiska) – mała wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie kościerskim, w gminie Kościerzyna na Pojezierzu Kaszubskim i nad Wierzycą.

Mały Klincz
(kaszb. Małi Klińcz) – wieś kaszubska w Polsce na Pojezierzu Kaszubskim położona w województwie pomorskim, w powiecie kościerskim, w gminie Kościerzyna przy drodze wojewódzkiej nr 221.

Mały Podleś
(kaszb. Môłi Pòdles) – wieś kaszubska w Polsce na Pojezierzu Kaszubskim, położona w województwie pomorskim, w powiecie kościerskim i gminie Kościerzyna.

Niedamowo
(kaszb. Jadamòwë lub też Niedamòwë, Jadamòwò, Niedamòwò) – wieś kaszubska w Polsce na wschodnim krańcu Pojezierza Kaszubskiego, położona w województwie pomorskim, w powiecie kościerskim, w gminie Kościerzyna. Wieś jest siedzibą sołectwa Niedamowo, w którego skład wchodzą również miejscowości Kowalki, Smolniki i Piekło. Znajduje się tu kościół parafialny z 1933 r, oraz pałac rodziny Schadow, zbudowany pod koniec XIX w., piętrowy ze skrzydłami bocznymi. W pobliżu wsi kopalnia żwiru, na południu jeziora Hutowe i Gatno.

Nowa Kiszewa
(kaszb. Nowô Cziszewa) – wieś kaszubska na Pojezierzu Kaszubskim w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie kościerskim, w gminie Kościerzyna nad Wierzycą.

Nowa Wieś Kościerska
(kaszb. Nowô Wies) – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie kościerskim, w gminie Kościerzyna. Przed dostosowaniem linii kolejowej Kościerzyna-Somonino do warunków magistralii węglowej, Nowa Wieś Kościerska znajdowała się na starym odcinku (Kościerzyna-Gołubie) tej linii. Na południowym wschodzie znajduje się jezioro Dobrogoszcz.

Nowy Klincz
(kaszb. Nowi Klińcz) – wieś kaszubska w Polsce położona na wschodnim skraju Pojezierza Kaszubskiego w województwie pomorskim, w powiecie kościerskim, wgminie Kościerzyna przy drodze wojewódzkiej nr 221. Wieś jest siedzibą sołectwa Nowy Klincz, w którego skład wchodzi również miejscowość Wętfie.

Nowy Podleś
(kaszb. Nowi Pòdles) – wieś kaszubska w Polsce na Pojezierzu Kaszubskim położona w województwie pomorskim, w powiecie i gminie Kościerzyna w pobliżu Wierzycy. We wsi znajduje się kaplica z 1947 r. Przez Nowy Podleś prowadzi trasa magistrali węglowej (Maksymilianowo-Kościerzyna-Gdynia). Na zachód od miejscowości znajduje się rezerwat ptasi Czapliniec w Wierzysku.

Puc
(kaszb. Pùc) - wieś kaszubska w Polsce położona na Pojezierzu Kaszubskim w województwie pomorskim, w powiecie kościerskim, w gminie Kościerzyna. Wieś jest siedzibą sołectwa Puc w którego skład wchodzi również miejscowość Dąbrówka. W okresie przed PRL-owskim w Pucu istniał pałac z kompleksem parkowym, został zniszczony w roku 1981, ponieważ pałac stał się własnością państwa i został domem socjalnym dla kilkunastu rodzin. Rodzin w mroźne zimy nie było stać na opał więc palili podłogi, meble itp.

Rotembark
(kaszb. Rotãbarch lub też Rotambarch, Rótãbark) – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie kościerskim, w gminie Kościerzyna na Pojezierzu Kaszubskim, na północnym obrzeżu Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego i w bliskim sąsiedztwie Kościerzyny. W pobliżu wsi znajduje się Jezioro Chude. Miejsce urodzin kaszubskiego poety Franciszka Sędzickiego.

Sarnowy
(kaszb. Sarnowë) – wieś w Polsce, położona w województwie pomorskim, w powiecie kościerskim i gminie Kościerzyna, nad rzeką Wierzyca. Ok. 200 mieszkańców (2001). W sąsiedztwie jeziora Zagnanie (miejsce wypoczynku mieszkańców) i park krajobrazowy Dolina Wierzycy. Sarnowy leżą przy drodze wojewódzkiej nr 214 (odcinek Kościerzyna-Toruń), od niej też prowadzą dwie drogi (wśród nich leśna) do innych wsi i nad jezioro Drzędno; w pobliżu trasa magistrali węglowej (Maksymilianowo-Kościerzyna-Gdynia). W pobliskim lesie znajduje się nagrobek kościerskiego nauczyciela Bernarda Szumockiego (1899-1939), zamordowanego przez hitlerowskich żołnierzy Wehrmachtu.

Skorzewo
(kaszb. Skòrzewò) – duża wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie kościerskim, w gminie Kościerzyna na Pojezierzu Kaszubskim u południowych krańców Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Przez Skorzewo przebiega magistrala węglowa Maksymilianowo-Kościerzyna–Gdynia (z przystanku Skorzewo kilka połączeń dziennych z Gdynią i Kościerzyną) i przy drodze wojewódzkiej nr 214. Prowadzi tędy również turystyczny Szlak Kaszubski. Na wschód od miejscowości znajduje się jezioro Długie. Pierwsze wzmianki o Skorzewie pochodzą z 1284 r., kiedy Książę Mściwój II nadał krainę Pisną księżniczce Gertrudzie jako należnej jej dziedzictwo po ojcu Samborze II z Tczewa. W skład tych ziem wchodziła wieś Zkorewo-Skorzewo. W 1466 r. (pod berłem królów Polskich) został utworzony nowy podział administracyjny, który powołał starostwa w Skarszewach, Kiszewie i Kościerzynie, w którym znalazło się Skorzewo.

Stawiska
(kaszb. Stawiska) – wieś kaszubska w Polsce na Pojezierzu Kaszubskim położona w województwie pomorskim, w powiecie kościerskim, w gminie Kościerzyna. Stawiska usytuowane są nad rzeką Wierzycą i na południowym brzegu jeziora Żaganie przy drodze wojewódzkiej 214. Wieś jest siedzibą sołectwa Stawiska, w którego skład wchodzi również miejscowość Szenajda.

Sycowa Huta
(kaszb. Zëcowô Hëta) – mała wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie kościerskim, w gminie Kościerzyna na Pojezierzu Kaszubskim nad jeziorem Mielnica. Wieś jest siedzibą sołectwa Sycowa Huta w którego skład wchodzi również miejscowość Lizaki.

Szarlota
(kaszb. Szarłata lub Òsuszno) – wieś kaszubska na Pojezierzu Kaszubskiem w Polsce położona w województwie pomorskim (powiat kościerski, w pobliżu Kościerzyny nad jeziorem Osuszyno. Działa tu kilka ośrodków wypoczynkowych. Wieś jest siedzibą sołectwa Szarlota w którego skład wchodzą również miejscowości Stare Nadleśnictwo, Rybaki i Wierzysko. Na południe od miejscowości znajduje się rezerwat ptasi Czapliniec w Wierzysku. We wsi znajduje się pomnik ku pamięci leśników walczących w czasie II wojny światowej (wzniesiony w 1971 r.)

Wąglikowice
(kaszb. Wãglikójce lub też Wãglikòwice) – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie kościerskim, w gminie Kościerzyna na obrzeżach Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Miejscowość znajduje się na turystycznym Szlaku Kamiennych Kręgów. Miejscowość leży na skraju Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Początek Wąglikowicom dała (jak już sama nazwa wskazuje) stara XVI-wieczna śródleśna osada węglarzy i smolarzy. W późniejszym okresie kojarzono miejscowość już ze szlacheckim rodem Wąglikowskich. Od 1760 roku, po wymarciu rodu Wąglikowskich wieś była własnością Buthner-Zawadzkich.

Wdzydze
(kaszb. Wdzëdzé) – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie kościerskim, w gminie Kościerzyna, na Pojezierzu Kaszubskimi na obszarze Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Wieś jest siedzibą sołectwa Wdzydze Kiszewskie, w którego skład wchodzą również miejscowości Gołuń, Zabrody i Kruszyna. Prowadzi tędy również turystyczny  Szlak Kaszubski. Jest to miejscowość turystyczna na Kaszubach, położona nad jeziorem Gołuń, siedziba najstarszego w Polsce skansenu - Kaszubskiego Parku Etnograficznego - założonego w 1906 przez nauczyciela miejscowej szkoły Izydora Gulgowskiego i jego żonę Teodorę. Zgromadzono w nim obiekty ludowe z XVII-XIX wieku, w tym kompletne wyposażenie kilku budynków. W skansenie znajduje się między innymi XVII-wieczny kościółek przeniesiony ze Swornegaci, chata z Piechowic oraz wiatrak holenderski. Pierwsza pisana wzmianka o jeziorze Wdzydze pochodzi z 12i ma związek z przynależnością do starostwa kiszewskiego. Pod koniec XVII w. we wsi Wdzydze mieszkało 11 rybaków i karczmarz. W1780 wieś liczyła 40 mieszkańców. W końcu XIX w. była to wieś wyjątkowo biedna (z powodu piaszczystej gleby) i odcięta od świata. Mieszkańcy corocznie od wiosny do jesieni pracowali na saksach – u bauerów na Żuławach, w Saksonii i Meklemburgii. Wracali późną jesienią i aż do wiosny żyli w dotkliwej biedzie. W 1894 roku podczas germanizacji historycznego nazewnictwa pomorskiego Niemcy zastąpili nazwę historyczną Wdzidze poprzez sztuczną i obcą kulturowo formę Sanddorf.

Wielki Klincz
(kaszb. Dużi Klińcz) – duża wieś kaszubska w Polsce, położona w województwie pomorskim, w powiecie kościerskim i gminie Kościerzyna na wschodnim krańcu Pojezierza Kaszubskiego. Wieś jest siedzibą sołectwa Wielki Klincz, w którego skład wchodzą również miejscowości Gościeradz, Graniczny Młyn i Jeziorki. Wielki Klincz leży przy linii kolejowej Kościerzyna-Skarszewy-Pszczółki (obecnie zawieszonej). Wieś założona w XIV wieku. Własność rodziny Wąglikowskich później zaś Buthner-Zawadzkich. W czasie II wojny światowej niektórzy mieszkańcy zostali zesłani do ZSRR lub zamordowani przez Niemców. W czasach komunistycznych siedziba oddzielnej gminy (tymczasowo). Od 1970 r. parafia. Kaplica ku pamięci ofiar II wojny światowej, zbudowana na sześćsetlecie wsi, obchodzone w 2000 roku.

Wielki Podleś
(kaszb. Wiôldżi Pòdles) – wieś kaszubska w Polsce, położona w województwie pomorskim, w powiecie kościerskim i gminie Kościerzyna, nad jeziorem Żaganie (od 2006 r. oficjalne kąpielisko) na północnowschodnim obrzeżu Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. We wsi kościółek, stylizowany na romański, gimnazjum i szkoła podstawowa. W pobliskim lesie, zwanym Ostrówek, znajdują się groby (nie ustalono historycznego charakteru cmentarza). W pobliżu kaplica z 1991 r.

Wieprznica
(dawniej Biebrznica, kaszb. Wieprznica, Biebrznica) – wieś kaszubska na Pojezierzu Kaszubskim w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie kościerskim, w gminie Kościerzyna nad jeziorem Wieprznickim. Wieś jest siedzibą sołectwa Wieprznica w którego skład wchodzą również miejscowości Garczyn, Czarne Pustkowie i Owśnice. Nazwa miejscowości wywodzi się od nazwy ssaka - bobra.

Zielenin
(kaszub. Zelenijô lub Zelenina) – wieś kaszubska w Polsce na Pojezierzu Kaszubskim położona w województwie pomorskim, w powiecie kościerskim, w gminie Kościerzyna nad Wierzycą przy drodze wojewódzkiej nr 221. Wieś jest siedzibą sołectwa Zielenin, w którego skład wchodzą również miejscowości Będominek i Kula Młyn.

do druku