Gmina Kościerzyna


Elektroniczne Biuro Obsługi Interesanta
e-PUAP
Biuletyn Informacji Publicznej

Facebook


Gminna Karta Dużej RodzinyModernizacja Stacji Uzdatniania Wody w SkorzewiePolityka Prywatności
 
Urząd Gminy Kościerzyna
ul. Strzelecka 9
83-400 Kościerzyna
Telefon: 58 686 59 80
Fax: 58 686 59 83
e-mail: ug@koscierzyna.pl

Godziny pracy urzędu
poniedziałek: 7.30 – 15.30
wtorek: 7.30 – 15.30
środa: 7.30 – 17.00
czwartek: 7.30 – 15.30
piątek: 7.30 – 14.00


RSS
Dziś jest:
wersja tekstowa

Biała Sobota w Kaliskach Kościerskich

Ponad 70 osób skorzystało z oferty bezpłatnych badań w ramach Białej Soboty, która odbyła się 9 marca w Kaliskach Kościerskich. Zdrowiu mieszkańców gminy Kościerzyna przyjrzeli się lekarze i studenci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Biała Sobota to akcja zaadresowana do osób, które na co dzień omijają gabinety lekarskie, nie mają czasu na oczekiwanie w kolejkach, czy chcą skonsultować swoją historię choroby z lekarzem akademickim. Każdemu pacjentowi zbadano ciśnienie, poziom cukru i cholesterolu we krwi oraz wykonano EKG. Ponadto odbyły się kursy pierwszej pomocy i samobadania piersi dla kobiet.

Wyniki badań podsumowali lekarze: onkolodzy i interniści. Po wyczerpującym wywiadzie medycznym i wcześniejszych badaniach, można było się dowiedzieć czy jest się zdrowym, czy może trzeba wykonać bardziej szczegółowe badania i jest to czas najwyższy na wizytę w szpitalu.

Co piąty pacjent przebadany podczas Białej Soboty otrzymał zalecenie do pogłębienia diagnostyki. Wykryte zostały podejrzane zmiany budzące niepokój onkologiczny. Lekarze konsultujący często radzili pacjentom wizyty kontrolne u specjalistów kardiologii i diabetologii przez wysoki poziom  glukozy lub niepoprawny zapis badania EKG.

Organizatorem akcji było Studenckie Koło Naukowe przy Katedrze i Klinice Chirurgii Onkologicznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Gmina Kościerzyna.

Bardzo dziękujemy studentom i profesorom Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego za zaangażowanie, otwartość i profesjonalizm, a Dyrekcji i Pracownikom Szkoły Podstawowej w Kaliskach Kościerskich za gościnność oraz użyczenie pomieszczeń.

do druku