Gmina Kościerzyna


Elektroniczne Biuro Obsługi Interesanta
e-PUAP
Biuletyn Informacji Publicznej

Facebook


Gminna Karta Dużej RodzinyModernizacja Stacji Uzdatniania Wody w SkorzewiePolityka Prywatności
 
Urząd Gminy Kościerzyna
ul. Strzelecka 9
83-400 Kościerzyna
Telefon: 58 686 59 80
Fax: 58 686 59 83
e-mail: ug@koscierzyna.pl

Godziny pracy urzędu
poniedziałek: 7.30 – 15.30
wtorek: 7.30 – 15.30
środa: 7.30 – 17.00
czwartek: 7.30 – 15.30
piątek: 7.30 – 14.00


RSS
Dziś jest:
wersja tekstowa

Cytologia na Dzień Kobiet!

Szanowne Panie, w Dniu Kobiet zróbcie sobie najlepszy prezent i umówcie się na bezpłatną cytologię. Czy wiecie, że regularne badania cytologiczne pozwalają na wykrycie stanu przedrakowego i prawie stuprocentowe uchronienie przed rakiem szyjki macicy? Skorzystajcie z darmowej cytologii! To szybkie i bezbolesne badanie. Zapisy na: www.cytologia-pomorze.pl/umow-badanie/ lub poprzez Infolinię 58 727 01 30. Program skierowany jest do mieszkanek województwa pomorskiego w wieku od 25 do 59 lat.

Rak szyjki macicy jest, według danych z 2015 r., siódmym pod względem częstości zachorowań nowotworem u kobiet w Polsce. Na niego co roku zapada 2,9 tys. pań. Regularne badania cytologiczne pozwalają na wykrycie stanu przedrakowego, a co się z tym wiąże zapobiec wystąpieniu raka szyjki macicy.
 

Celem projektu "Profilaktyka raka szyjki macicy szansą na wydłużenie aktywności zawodowej mieszkańców województwa pomorskiego" jest zwiększenie udziału mieszkańców województwa pomorskiego w programach zdrowotnych dotyczących chorób nowotworowych stanowiących istotną barierę w utrzymaniu i wydłużaniu aktywności zawodowej. Grupę docelową stanowią kobiety aktywne zawodowo w wieku 25-59 lat, z terenu województwa pomorskiego. Do projektu zostanie włączonych 7056 kobiet. Badanie cytologiczne pozwala na wykrycie raka szyjki macicy. Projekt skierowano do pań z miejscowości poniżej 20 tys. mieszkańców, obszarów wiejskich, a także z terenów tzw. białych plam (powiaty: lęborski, sztumski, słupski, bytowski, gdański, tczewski i Gdynia, w których najmniej kobiet wykonuje cytologię.

Głównym realizatorem projektu i zarazem partnerem wiodącym jest Copernicus. Partnerami są też: Pomorski Związek Pracodawców Ochrony Zdrowia – stowarzyszenie skupiające placówki medyczne z terenu województwa pomorskiego, Fundacja OnkoRejs – Wybieram Życie oraz Przychodnia Aksamitna w Gdańsku.

Projekt "Profilaktyka raka szyjki macicy szansą na wydłużenie aktywności zawodowej kobiet" współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

 


 

do druku