Gmina Kościerzyna


Elektroniczne Biuro Obsługi Interesanta
e-PUAP
Biuletyn Informacji Publicznej

Facebook


Gminna Karta Dużej RodzinyModernizacja Stacji Uzdatniania Wody w SkorzewiePolityka Prywatności
 
Urząd Gminy Kościerzyna
ul. Strzelecka 9
83-400 Kościerzyna
Telefon: 58 686 59 80
Fax: 58 686 59 83
e-mail: ug@koscierzyna.pl

Godziny pracy urzędu
poniedziałek: 7.30 – 15.30
wtorek: 7.30 – 15.30
środa: 7.30 – 17.00
czwartek: 7.30 – 15.30
piątek: 7.30 – 14.00


RSS
Dziś jest:
wersja tekstowa

Nie truj nas dymem - warsztaty w Nowym Klinczu

„Dymy śmierdzą, trują i kosztują” – pod takim hasłem odbyły się poniedziałkowe warsztaty w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Nowym Klinczu. Spotkanie było częścią cyklu seminariów dla uczniów.
 
Projekt Lokalnej Grupy Działania „Oszczędzaj, a nie truj nas swoim dymem” prowadzony jest przez Łucję Ptaszyńską, która od lat przekonuje, że nie istnieje bezpieczny stopień zanieczyszczenia powietrza.
 
W trakcie seminarium uczniowie dowiadują się przede wszystkim o szkodliwości smogu i toksycznych substancjach zawartych w dymie. Statystyki są zatrważające: z powodu zatrutego powietrza w 2014 zmarło w Polsce 46 tysięcy osób, a według informacji pozyskanych od podmiotów leczniczych, w 2017 na terenie miasta i gminy Kościerzyna zanotowano 187 zachorowań na nowotwory układu oddechowego! Akcja Kościerskie Dymy ma być sposobem na zdrowie i zlikwidowanie przyczyny zachorowalności.
 
Dzieci starały się odpowiedzieć na pytania: dlaczego ludzie zadymiają powietrze i zatruwają siebie i swoich sąsiadów? Odpowiedzi były przeróżne: bo nie mają czasu, nie widzą problemu, albo nie mają pieniędzy na zmianę sposobu spalania.
 
Jak więc można zlikwidować smog? Rozwiązań jest kilka: od wyczyszczenia komina, przez zlikwidowanie strat energii po zdobycie dofinansowanie na zmianę źródła ciepła na ekologiczne. Nie bez znaczenia jest również sposób spalania opału w przydomowym piecu, oraz (oczywiście) jego jakość.

Likwidacja smogu zależy od dokładnego ocieplenia budynku i zmiany sposobu spalania paliwa na współprądowy (np. spalanie odgórne) - podkreśla Łucja Ptaszyńska.
 
Uczniowie biorący udział w seminarium dostali też zadanie domowe – wykonanie raportu, w którym znaleźć mają się ankiety na temat spalania odpadów oraz pomysły na likwidację smogu. Przypomnieli sobie również zasady segregowania odpadów.
 
Na najbliższą sobotę 18 maja w szkole w Wielkim Klinczu zaplanowany jest dzień otwarty, w trakcie którego, około godziny 11.00 odbędzie się specjalny apel – alarm smogowy. W jego ramach zaprezentowane zostanie spalanie odgórne. W najbliższych tygodniach podobne apele odbędą się również w pozostałych szkołach naszej gminy.
do druku