Gmina Kościerzyna


Elektroniczne Biuro Obsługi Interesanta
e-PUAP
Biuletyn Informacji Publicznej

Facebook


Gminna Karta Dużej RodzinyModernizacja Stacji Uzdatniania Wody w SkorzewiePolityka Prywatności
 
Urząd Gminy Kościerzyna
ul. Strzelecka 9
83-400 Kościerzyna
Telefon: 58 686 59 80
Fax: 58 686 59 83
e-mail: ug@koscierzyna.pl

Godziny pracy urzędu
poniedziałek: 7.30 – 15.30
wtorek: 7.30 – 15.30
środa: 7.30 – 17.00
czwartek: 7.30 – 15.30
piątek: 7.30 – 14.00


RSS
Dziś jest:
wersja tekstowa

Szkoła w Wielkim Podlesiu świętuje jubileusz 25-lecia

17 maja 2019 roku Szkoła Podstawowa im. Kontradmirała Xawerego Czernickiego w Wielkim Podlesiu świętowała jubileusz 25-lecia istnienia. Z tej okazji zorganizowana została uroczysta akademia, podczas której uczniowie przypomnieli najważniejsze momenty z życia placówki oraz pochwalili się swoimi licznymi talentami.
 
Historia szkoły w Wielkim Podlesiu, a właściwie budynku, w którym się mieści, zaczęła się już na przełomie XVIII i XIX wieku. Został on wzniesiony przez niemiecką rodzinę Schnei i wchodził w skład kompleksu dworskiego pełniąc rolę budynku mieszkalnego. Na początku XX wieku, w wyniku przeprowadzonej na tych terenach parcelacji, część budynku mieszkalnego przeznaczono na szkołę. Od 1914 roku, po wybudowaniu kościoła ewangelickiego w Wielkim Podlesiu, pozostałą część zamieszkał miejscowy pastor. Po I wojnie światowej, w wyniku postanowień Traktatu Wersalskiego, Wielki Podleś znalazł się w granicach odradzającego się państwa polskiego. Tutejsza ówczesna szkoła liczyła 4 klasy. W czasach okupacji hitlerowskiej w budynku mieściła się szkoła niemiecka. Po zakończeniu działań wojennych, od 1945 roku, rozpoczyna tu działalność 6-klasowa polska szkoła powszechna. Wkrótce potem została ona powiększona o klasę VII.
 
4-klasowa szkoła w Wielkim Podlesiu istniała do 1978, po czym została zlikwidowana. Z chwilą zamknięcia szkoły rozpoczął się okres jej niszczenia. Generalny remont rozpoczął się w 1993 r. Zachowano bryłę zabytkowego budynku i przywrócono mu dawny wygląd zewnętrzny. Koszta budowy sięgnęły 6 miliardów starych złotych! 1 września 1994 r. po raz pierwszy od szesnastu lat zadźwięczał dzwonek.
 
W lipcu 1994 r. podjęto decyzję o budowie sali gimnastycznej, którą oddano do użytku już w 95’, a w 1999 r. szkole nadane zostało imię kontradmirała Xawerego Czernickiego.
 
Tę historię przypomniała zebranym gościom dyrektor placówki Barbara Czarnota. W kreatywny sposób przybliżyli ją również uczniowie, którzy podkreślali między innymi fakt, że właśnie Szkoła w Wielkim Podlesiu była prekursorem wprowadzania nauki języka kaszubskiego! Po raz kolejny mogliśmy również przekonać, się, że podopieczni placówki są bardzo utalentowani: zaczynając od umiejętności wokalnych, przez recytację, po taniec. Uczniowie udowodnili też, że mają ogromne poczucie humoru! Nie zabrakło również wspomnień absolwentów i przyjaciół szkoły oraz zdjęć ze szkolnych kronik. Apel zakończył się wspólnym odtańczeniem belgijki.
 
Obecny na uroczystości Wójt Gminy Kościerzyna Grzegorz Piechowski oraz Przewodniczący Rady Gminy Andrzej Bober pogratulowali pani dyrektor, nauczycielom oraz uczniom wspaniale przygotowanej uroczystości. Życzenia kolejnych wspaniałych lat działalności podparte zostały okolicznościowym czekiem na 10 000 zł.
 
Szczególne powinszowania złożyli zaprzyjaźnieni z placówką przedstawiciele marynarki wojennej. Uczniowie otrzymali też zaproszenie od załogi okrętu ORP Czernicki.

Bogata galeria zdjęć z piątkowej akademii znajduje się na Facebooku Gminy Kościerzyna.


do druku