Gmina Kościerzyna


Elektroniczne Biuro Obsługi Interesanta
e-PUAP
Biuletyn Informacji Publicznej

Facebook






Gminna Karta Dużej Rodziny



Modernizacja Stacji Uzdatniania Wody w Skorzewie



Polityka Prywatności
 
Urząd Gminy Kościerzyna
ul. Strzelecka 9
83-400 Kościerzyna
Telefon: 58 686 59 80
Fax: 58 686 59 83
e-mail: ug@koscierzyna.pl

Godziny pracy urzędu
poniedziałek: 7.30 – 15.30
wtorek: 7.30 – 15.30
środa: 7.30 – 17.00
czwartek: 7.30 – 15.30
piątek: 7.30 – 14.00


RSS
Dziś jest:
wersja tekstowa

Warsztaty "Woda źródłem życia" w Juszkach

W sobotę 8 czerwca w Juszkach odbyły się warsztaty ekologiczne "Woda źródłem życia", które poprowadziła dr Małgorzata Łukaszewicz-Gniotyńska, hydrobiolog z Uniwersytetu Gdańskiego. Uczestniczyło w nich prawie 20 osób - większość z sołectwa Juszki.

Pierwsza część zajęć odbyła się w sali wiejskiej, gdzie pani Małgorzata opowiadała o mieszkańcach naszych wód, o konieczności dbania o czystość wód i ich najbliższej okolicy. Dzieci poznały różnice pomiędzy rodzimym gatunkiem - rakiem szlachetnym a gatunkiem obcym - rakiem pręgowatym. Nie do końca prawdą okazało się twierdzenie, że obecność raków świadczy o czystości wody. Jest to prawda, ale tylko w przypadku raka szlachetnego, który żyje wyłącznie w wodach I klasy czystości (czyli najwyższej). Rak pręgowaty potrafi egzystować również w wodach klasy III. Dzieci układały też we właściwej kolejności stadia rozwoju żaby, dowiedziały się, czym oddycha kijanka i wiele innych ciekawostek ze świata wody.

Druga część odbyła się nad jeziorem Mielistym. Pani Małgorzata pokazała uczestnikom skrzek złożony w wodzie. Znalazła też niestety oznaki świadczące o tym, że Mieliste nie jest już tak czyste jak dawniej. Trwa proces eutrofizacji, czyli przeżyźnienia wody. Uczestnicy mogli przekonać się, że w wodzie żyją tu m.in. pijawki i płoszczyce (zwane też potocznie skorpionami wodnymi), które nie pojawiają się w czystych wodach. Na szczęście nie zostały odnalezione ślimaki zatoczek i błotniarka, które byłyby dowodem na bardzo niską jakość wody w jeziorze. Na koniec dzięki eksperymentowi uczestnicy mogli przekonać się, jaki odczyn pH posiada woda w Mielistym. Idealnie byłoby, gdyby odczyn wynosił 7, ale okazało się, że wynosi 8. Nie jest dobrze, ale jeszcze nie jest tragicznie. Jako użytkownicy jeziora możemy zadbać o to, aby jego stan się nie pogarszał.

Konieczna jest dalsza edukacja - nie tylko dzieci... Nasi uczestnicy zajęć nad Mielistym wiedzą już, że nie należy oddawać moczu do wody w czasie kąpieli (bo przez to wzrasta w wodzie poziom azotu) ani smarować się kremem lub olejkiem tuż przed kąpielą (należy odczekać przynajmniej pół godziny, aby kosmetyk się wchłonął).

Warsztaty zostały zorganizowane przez stowarzyszenie Wdzydzka Inicjatywa Rozwoju Turystyki w ramach projektu "Aby chronić - trzeba wiedzieć!" - poznawanie różnych form ochrony środowiska jako sposób na zagospodarowanie czasu wolnego w ramach grantu powierzonego przez Lokalną Grupę Działania STOLEM. Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Warsztaty finansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
 
Tekst: Izolda Wysiecka
 




















do druku