Gmina Kościerzyna


Elektroniczne Biuro Obsługi Interesanta
e-PUAP
Biuletyn Informacji Publicznej

Facebook


Gminna Karta Dużej RodzinyModernizacja Stacji Uzdatniania Wody w Skorzewie

Polityka Prywatności
 
Urząd Gminy Kościerzyna
ul. Strzelecka 9
83-400 Kościerzyna
Telefon: 58 686 59 80
Fax: 58 686 59 83
e-mail: ug@koscierzyna.pl

Godziny pracy urzędu
poniedziałek: 7.30 – 15.30
wtorek: 7.30 – 15.30
środa: 7.30 – 17.00
czwartek: 7.30 – 15.30
piątek: 7.30 – 14.00


RSS
Dziś jest:
wersja tekstowa

Wesoło, muzycznie i smacznie, czyli Święto Sielawy i Raka Szlachetnego

W sobotę 3 sierpnia we Wdzydzach odbyło się Święto Sielawy i Raka Szlachetnego. Była to okazja do posmakowania pysznej kaszubskiej morenki oraz poznania wielu ciekawostek na temat naszej przyrody. Wieczorem tłumy uczestniczyły w koncercie góralskiego zespołu Baciary.

Świętowanie oficjalnie rozpoczął wójt Grzegorz Piechowski, który razem z posłem Stanisławem Lamczykiem, sołtysem Wdzydz Józefem Brzezińskim oraz kierownikiem Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego Andrzejem Penkiem powitali gości zgromadzonych przy Centrum Usług Turystycznych.

Pracownicy Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego dzielili się wiedzą na temat raka szlachetnego oraz sielawy – kaszubskiej morenki. To niewielka i niepozorna rybka, ale zdecydowanie zasługuje na uwagę smakoszy. We Wdzydzach można było poczęstować się nią w wersji smażonej i wędzonej. Właśnie wędzona sielawa w 2011 roku trafiła na listę produktów tradycyjnych województwa pomorskiego. Morenka występuje w głębokich i czystych jeziorach. Kiedyś było jej na Kaszubach pod dostatkiem, teraz to rarytas, tym bardziej warto było jej skosztować!

Na festynie nie mogło zabraknąć muzyki. Zaczęliśmy od kaszubskiego folkloru w najlepszym wydaniu. Zagrały Zgrywańce - kapela kaszubskich zgrywusów.

Sobotnie świętowanie było wyjątkowym połączeniem dobrej zabawy z edukacją. Wdzydzki Park Krajobrazowy zwracał uwagę na kondycję raka szlachetnego, a ta niestety nie jest najlepsza. Wkrótce może go już nie być w naszych jeziorach. Jak można pomóc naszym rakom? Tego można było dowiedzieć od pracowników parku, którzy zorganizowali różnorodne konkursy w myśl idei nauki przez zabawę.

Sporą dawkę dobrego humoru zapewnił kabaret Czesuaf, który rozbawił wdzydzką publiczność.

Na scenie letniej wystąpiła również Kapela z Gminy Damnica. W skład zespołu wchodzą zarówno profesjonalni muzycy, jak i muzykujący amatorzy. W ich utworach znaleźć można elementy folkloru, poezji śpiewanej, piosenki biesiadnej i muzyki klasycznej.

Aż z dalekich gór przyjechał do Wdzydz zespół Baciary. Ich specjalnością jest muzyka taneczna w połączeniu folklorem góralskim. Najlepszy zespół rozrywkowy na Podhalu przyciągnął tłumy! Górale dali niesamowite show, a publiczność nie chciała dać im zejść ze sceny. Koncert zakończyło dopiero symboliczne przecięcie kabla ciupagą.

Organizatorem pikniku była Gmina Kościerzyna oraz Zakład Sportu, Kultury i Turystyki przy współpracy z Wdzydzkim Parkiem Krajobrazowym, Stowarzyszeniem Przyjaciół Wdzydz oraz Stowarzyszeniem Wdzydzko-Charzykowska Lokalna Grupa Rybacka Mòrénka. Patronat medialny nad imprezą objęli: Telewizja Kaszuby i portal koscierzyna24.info, Radio Kaszebe, Radio Weekend i serwis koscierski.info.
do druku