Od 15 lutego można składać rozliczenie roczne PIT. Jest to też moment, gdy każdy z nas może zdecydować, której organizacji pożytku publicznego (OPP) przekazać 1,5% naszego podatku. Przekazując 1,5% z własnego PIT podatnik nie traci ani złotówki – rozdysponowuje on jedynie kwotę, którą i tak musiałby przekazać na rzecz Skarbu Państwa. A dzięki temu możemy wesprzeć wiele waznych inicjatyw lokalnych.
Czym jest 1,5% podatku?
Zdecydowana większość osób składających PIT ma możliwość przekazania 1,5% swojego podatku na wybraną organizację pożytku publicznego (OPP). Mechanizm przekazywania 1,5% podatku polega na tym, że część podatku, który wynika z naszej deklaracji PIT nie trafia do Skarbu Państwa, ale na rzecz wybranej przez nas organizacji pożytku publicznego.
Podatnik rozliczający PIT za 2024 rok może zadeklarować przekazanie 1,5% swojego podatku dla dowolnie wybranej organizacji pożytku publicznego, która jest uprawniona do otrzymania wsparcia. W 2025 roku można wybrać spośród około 9 tysięcy organizacji, a posiłkować się można wykazem organizacji uprawnionych do otrzymania 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych, dostępnym na stronie Narodowego Instytutu Wolności. My zachęcamy do tego, aby wybrac organizację dzialającą w Gminie Kościerzyna.
Dokonując rozliczenia rocznego poprzez usługę Twój e-PIT, w przygotowanym przez KAS zeznaniu automatycznie zostanie wskazana OPP, której podatnik przekazał 1,5% swojego podatku rok wcześniej (o ile dana OPP znajduje się nadal w Wykazie OPP, które mają prawo do otrzymania 1,5% podatku). Jeżeli w zeznaniu za rok ubiegły podatnik wskazał cel szczegółowy, to ten sam cel szczegółowy zostanie również wskazany w PIT przygotowanym przez KAS. Oczywiście można samodzielnie zmienić OPP której chcemy przekazać pieniądze, a także cel szczegółowy.
Emeryt lub rencista, który chce przekazać 1,5% podatku na rzecz OPP, może wskazać wybraną organizację w zeznaniu PIT-37 lub PIT-36. Może też złożyć oświadczenie PIT-OP. Wówczas urząd skarbowy przekaże wskazanej organizacji 1,5 proc. podatku należnego wykazanego w deklaracji PIT-40A przygotowanej przez organ rentowy. Rozwiązanie to dotyczy emerytów i rencistów, dla których podatek obliczony przez organ rentowy w PIT-40A jest ich podatkiem rocznym i nie złożyli zeznania PIT-37 lub PIT-36.
PIT-OP złożony do 30 kwietnia 2025 r. będzie obowiązywał na kolejne lata. Emeryt lub rencista będzie też mógł w kolejnych latach wycofać lub zmienić wyrażoną w tym roku zgodę na przekazanie OPP.
Urząd skarbowy przekaże środki OPP jeśli podatnik zapłacił w terminie należny podatek
Warunkiem przekazania środków dla OPP jest zapłata przez podatnika podatku należnego w pełnej wysokości nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego. Aby urząd skarbowy mógł przekazać OPP środki z zeznania za 2024 r. podatnik musi zapłacić podatek do 1 lipca 2025 r. Zapłacony podatek jest podstawą obliczenia kwoty, która ma być przekazana na rzecz OPP.