Aktualności

2021 rok w gminie Kościerzyna

Koniec roku to czas podsumowań. Oto zestawienie wydarzeń z mijających dwunastu miesięcy w gminie Kościerzyna.


Mural przyjaźni w Łubianie

W 2021 roku świętowaliśmy 30. rocznicę partnerstwa z gminą Cölbe. Symbolem współpracy z niemieckim samorządem stał się mural, który w maju odsłonięty został na bloku przy ul. Krótkiej w Łubianie. Imponujących rozmiarów dzieło autorstwa Pawła Bruskiego przedstawia dziewczynkę i chłopca, trzymających w ręku baloniki o barwach narodowych obu krajów.


Współpraca wciąż żywa

16 lipca we Wdzydzach uroczyście odnowiono Akt Partnerstwa pomiędzy miastem Kościerzyna, gminą Cölbe i gminą Kościerzyna. W uroczystościach uczestniczyli goście z Cölbe na czele z burmistrzem dr Jens Ried i przewodniczącą Stowarzyszenia Cölbe-Kościerzyna Agnieszką Sauerwald. Zjawili się również przedstawiciele partnerskich gmin: Pniewy i Radków.


Nowi sołtysi

W dwóch gminnych sołectwach odbyły się wybory sołtysów. Powodem były rezygnacje dotychczasowych gospodarzy z pełnienia funkcji. I tak w Kłobuczynie Wiesława Kleinschmidta zastąpiła Elżbieta Górna, a w Nowym Klinczu miejsce Katarzyny Jereczek zajął Piotr Cichosz.


Osiągnięcia naszych sportowców

Mimo pandemicznych przeciwności nie zawiedli reprezentujący gminę Kościerzyna sportowcy. Warto wspomnieć o majowych Paralekkoatletycznych Mistrzostwach Polski w Bydgoszczy, podczas których zawodnicy UKS Olimpijczyk Skorzewo wywalczyli 6 medali, bijąc kilka rekordów życiowych.


Finansowe wsparcie dla szpitala

W maju 100 000 zł z gminnego budżetu trafiło do Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie. Kwota przekazana została na dofinansowanie zakupu sprzętu i wyposażenia Oddziału Położniczo-Ginekologicznego z pododdziałem Patologii Ciąży. Była to kolejna pomoc dla kościerskiej lecznicy na przestrzeni ostatnich lat.


Rozbudowa sieci kanalizacyjnej

Udało się rozbudować sieć kanalizacyjną w Grzybowie i Sycowej Hucie. Inwestycja za ponad 7,5 miliona złotych współfinansowana została ze środków Unii Europejskiej. Prace budowlane zapewniły odprowadzanie ścieków z części miejscowości do istniejącej sieci w Łubianie.


Rada Seniorów zaczęła pracę

W czerwcu powołana została nowa Rada Seniorów Gminy Kościerzyna. Przewodniczącą gremium została wybrana Elżbieta Brzezińska, natomiast Zastępcą Przewodniczącej Ewa Nowak. Celem działalności Rady jest podejmowanie działań w celu integracji środowiska osób starszych oraz wzmacniania udziału seniorów w życiu społeczności lokalnej gminy Kościerzyna.


Wielkie święto piłki nożnej

Z coraz większym rozmachem organizowany jest nasz lokalny mundial. Mowa o czerwcowym ogólnopolskim turnieju piłki nożnej Lubiana Korne CUP. W tym roku na dziewięciu boiskach ponad sześciuset zawodników rozegrało dwieście meczów! Był to największy turniej piłki nożnej na Pomorzu.


Festiwal Biegów Polski Północnej

Od 4 do 6 czerwca miłośnicy sportu ponownie zawitali we Wdzydzach. Rowerzyści, zwolennicy nordic walking i biegacze spotkali się na V Festiwalu Biegów Polski Północnej. Osoby, które pokonały wszystkie pięć dystansów zostały uhonorowane tytułem oraz statuą Hard Runnera/Hard Sportsmana.


Seniorzy biesiadowali w Loryńcu

Pierwszą imprezą zorganizowaną przez nowo wybraną Radę Seniorów była sierpniowa IV Biesiada Seniorów. Zabawa pod chmurką odbyła się w Loryńcu, a uczestniczyło w niej ponad 300 osób! Nie zabrakło poczęstunku od pań z miejscowego KGW, konkurencji sportowych, loterii fantowej oraz, oczywiście, zabawy tanecznej.


Regaty na Kaszubskim Morzu

W dniach 7-8 sierpnia 123 uczestników na 85 jachtach wzięło udział w XI Regatach o Puchar Wójta Gminy Kościerzyna. Rywalizacja odbywała się na wodach jezior: Gołuń, Radolne i Jeleń. Kolejny już raz potwierdziło się, że Kaszubskie Morze jest doskonałym miejscem do uprawiania sportów wodnych!


Podziękowanie za plony

Sołectwo Korne było gospodarzem tegorocznych Dożynek Gminnych, które odbyły się 29 sierpnia. Tradycyjnie świętowanie rozpoczęło się dziękczynną mszą świętą, po której odbył się festyn dożynkowy. Wręczone zostały odznaki Ministra Rolnictwa, rolników wyróżnił również Wójt Gminy Kościerzyna. Wykonaniem najpiękniejszego wieńca szczycić mogło się Sołectwo Korne.


Muzyczna Scena Letnia

Lato we Wdzydzach upłynęło w rytmie koncertów na Scenie Letniej przy Centrum Usług Turystycznych. Turystom i mieszkańcom czas umilały występy: grupy teatralno-muzycznej „Krzysztofiki”, Anny Federowicz, Pawła Ruszkowskiego, Kapeli Dreche, Kapeli Zgrywańce, czy zespołów biorących udział w Międzynarodowym Festiwalu Folkloru.


Juszki na ekranie

14 i 15 września w Juszkach gościła ekipa realizująca zdjęcia plenerowe do serialu „Na dobre i na złe”. Wśród aktorów, którzy odwiedzili kaszubską wieś, byli m.in. Michał Żebrowski, Sławomir i jego żona Magdalena Kajra Kajrowicz oraz Aldona Jankowska.


Rowerem z Kościerzyny do Wielkiego Klincza

Pod koniec września uroczyście otwarta została ścieżka rowerowa łącząca miasto i gminę Kościerzyna. To ponad 4,4 km asfaltowej jezdni, którą komfortowo i bezpiecznie dojechać można z Kościerzyny do Wielkiego Klincza. Wyczekiwana przez miłośników sportowej aktywności trasa o szerokości od 2,55 do 3,0 m biegnie w większości po szlaku dawnej linii kolejowej Skarszewy-Kościerzyna.


Siłacz z Wielkiego Klincza

W październiku odbyły się odbyły się Mistrzostwa Federacji GPC (Światowego Komitetu Trójboju Siłowego), podczas których Marian Knuth z Wielkiego Klincza wywalczył tytuł wicemistrza świata w kategorii wagowej do 90 kg i wiekowej 60-64. To nie pierwszy i z pewnością nie ostatni wyczyn naszego utytułowanego sportowca!


Bezkonkurencyjna reprezentacja Nowego Klincza

Pod koniec października uczniowie ze szkoły w Nowym Klinczu brali udział w Finałach  Wojewódzkich w Badmintonie drużynowym. Zawodnicy reprezentujący Gminę Kościerzyna okazali się najlepsi we wszystkich kategoriach wiekowych na etapie gminnym, powiatowym oraz półfinałach wojewódzkich.


Seniorzy mieli swój dzień

Po dwuletniej przerwie, spowodowanej pandemią, odbył się w Wielkim Klinczu Dzień Seniora. Spotkanie (z zachowaniem obowiązujących zasad bezpieczeństwa) zorganizowała sołtys Bernadeta Hamerska i Rada Sołecka przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej oraz Kołem Emerytów.


Wdzięczni strażakom

Z powodu pandemii kolejny raz nie udało się zorganizować cyklicznego pikniku strażackiego, który zawsze był okazją do podziękowania druhom za ich służbę. Wdzięczność okazano więc w inny sposób. 8 listopada wójt Grzegorz Piechowski przekazał gminnym jednostkom OSP nowy sprzęt i umundurowanie. Całość zakupu kosztowała 113 500 zł.


Mistrzyni karate

W listopadzie mieszkanka gminy Kościerzyna Wiktoria de Janauis Święćkowska z Fingrowej Huty wywalczyła I miejsce w konkurencji KUMITE i II miejsce SREBRO w KATA zdobywając Puchar Pomorza podczas XI Pomorskiego Turnieju w Karate Tradycyjnym w Sopocie.


Park stworzony do aktywności

Pod koniec roku zakończył się pierwszy etap zagospodarowania placu wiejskiego w Wielkim Klinczu. Aktywny Park to nowa przestrzeń do wypoczynku i rekreacji, w której zaistniały już ścieżki pieszo-rowerowe, trawniki, ławki, siłownia zewnętrzna i plac zabaw, a w przyszłości wybudowana ma zostać również scena.


Aktualności

Przedszkolaki w roli gminnych radnych

Urząd Gminy Kościerzyna odwiedzili dzisiaj przemili goście z Przedszkola nr 7 w Kościerzynie. Na chwilę dzieci zajęły miejsca gminnych radnych, a nad porządkiem obrad czuwali nowi przewodniczący. Obrady były wesołe, merytoryczne i zaowocowały nowymi pomysłami!

Więcej

Wyniki wyborów samorządowych

7 kwietnia 2024 r. odbyły się wybory samorządowe. Wybieraliśmy Wójta, Radnych Gminy Kościerzyna, Radnych Powiatu Kościerskiego i Radnych Sejmiku Województwa Pomorskiego.

Więcej