Aktualności

2022 rok w gminie Kościerzyna

Koniec roku to czas podsumowań, pora więc na przypomnienie najistotniejszych gminnych wydarzeń z mijających dwunastu miesięcy.


Przebudowa ul. Rzemieślniczej w Wielkim Klinczu

2022 rok rozpoczął się od dobrej wiadomości dla mieszkańców Wielkiego Klincza. W styczniu podpisana została umowa na przebudowę jednej z najdłuższych dróg w tej miejscowości. Mowa o ulicy Rzemieślniczej, która w toku trwających 11 miesięcy prac zyskała ponad 1600 metrów nowej nawierzchni asfaltowej. Budowa tej drogi kosztowała 2,5 miliona złotych.


Jubileusz 30-lecia gminy Kościerzyna

1 marca świętowaliśmy 30-lecie istnienia naszego samorządu. Z okazji jubileuszu odbyła się uroczysta Sesja Rady Gminy, podczas której wyróżnione zostały osoby zasłużone dla gminy Kościerzyna. Zostały im wręczone odznaczenia w postaci Złotych Laurów oraz Statuetek Dużego i Małego Niedźwiedzia. Warto dodać, że z okazji 30-lecia gminy powstał jubileuszowy film, opowiadający o początkach i rozwoju samorządu. To przede wszystkim wspomnienia osób, które tworzyły gminę Kościerzyna na początku lat 90. XX wieku.


Nagrody dla najlepszych sportowców

W przeddzień uroczystych obchodów 30-lecia naszego samorządu odbyła się gala wręczenia nagród i wyróżnień za wysokie wyniki sportowe osiągnięte w 2021 roku. Gmina udzieliła również wsparcia finansowego dla klubów sportowych. W tegorocznej edycji przyznano 44 nagrody i wyróżnienia na łączną kwotę 35 tysięcy złotych.


Pomoc uchodźcom z Ukrainy

24 lutego 2022 roku Rosja zaatakowała Ukrainę, wywołując trwającą do dziś wojnę. Wielu Ukraińców podjęło decyzję o szukaniu schronienia w Polsce. Pomocną dłoń wyciągnęli ku nim między innymi mieszkańcy naszej gminy, otwierając drzwi swoich domów, organizując zbiórki i pomagając w adaptacji. Również gmina Kościerzyna przygotowała dla uchodźców wojennych tymczasowe bazy noclegowe. Takie miejsca powstały w sali sportowej w Wielkim Klinczu oraz w hotelowcu w Skorzewie. Zaangażowanie pracowników i wolontariuszy było ogromne! Udało się zorganizować lekcje języka polskiego, wsparcie w szukaniu pracy i pomoc medyczną.


Rok pod znakiem inwestycji wodno-kanalizacyjnych

Ponad 6 300 000 zł kosztowała rozbudowa oczyszczalnia ścieków, która obsługuje Aglomeracje Wielki Klincz, do której należą Niedamowo, Dębogóry, Wielki Podleś, Kaliska Kościerskie, Kościerska Huta, Dobrogoszcz, Mały Klincz, Skorzewo, Kościerzyna Wybudowanie, Nowa Wieś Kościerska, Nowy Klincz oraz Wielki Klincz. Podłączone do tej sieci mają być również: Kłobuczyno, Puc i Dąbrówka. Bez zwiększenia przepustowości oczyszczalni byłoby to niemożliwe.

Przebudowana została również Stacja Uzdatniania Wody w Kłobuczynie. To ważna inwestycja, zapewniająca dostarczanie wody na spory obszar gminy. Koszt przebudowy wyniósł 1 713 480,16 zł.

Ponad 22 kilometry sieci kanalizacyjnej zostały wybudowane dla Grzybowa i Sycowej Huty. Dwuetapowy projekt kosztował 9 071 000 złotych, z czego 4 700 000 stanowiło dofinansowanie z budżetu środków europejskich.


Odbyły się zebrania wiejskie

Po dwóch latach przerwy spowodowanej epidemią COVID-19 odbyły się zebrania wiejskie. W dniach od 28 marca do 7 kwietnia Wójt Grzegorz Piechowski odwiedził 36 wsi sołeckich, by spotkać się z mieszkańcami i porozmawiać o gminnych sprawach.


Triumf Skorzewa w Pikniku Strażackim OSP

W sobotę 7 maja 2022 r. na terenie kompleksu boisk w Kornem odbył się Piknik Strażacki Ochotniczych Straży Pożarnych Gminy Kościerzyna. Zgodnie z tradycją świętowanie z okazji Dnia Strażaka połączono z zawodami strażackimi, w których udział wzięło osiem jednostek OSP z terenu gminy Kościerzyna. W tym roku najlepsi okazali się druhowie ze Skorzewa. Spotkanie było również okazją do uhonorowania wyróżnionych druhów za zaangażowanie na rzecz ochrony przeciwpożarowej w gminie Kościerzyna.


Spartakiada Seniorów

Osiem drużyn, dziewięć konkurencji, świetna zabawa i wigor godny pozazdroszczenia – w maju odbyła się XIII (szczęśliwa!) Spartakiada Seniorów. Do rywalizacji stanęły nie tylko drużyny z powiatu kościerskiego, ale również z zaprzyjaźnionych gmin: Pniewy w województwie wielkopolskim i Radków w Kotlinie Kłodzkiej. W ostatecznej klasyfikacji pierwsze miejsce i Puchar Wójta Gminy Kościerzyna wywalczyła reprezentacja Kościerzyny. Na drugim miejscu znalazła się drużyna z Łubiany, a za nią Wielki Klincz.


5 nowych placów zabaw

Nowe place zabaw wzbogaciły ofertę dla dzieci w: Wielkim Podlesiu, Wąglikowicach, Kornem, Nowym Klinczu i Kaliskach Kościerskich. Wybudowanie pięciu placów zabaw kosztowało gminę Kościerzyna 231 363,00 zł, z czego 84 tys. to dotacja z LGD Stolem.


Wakacje pełne atrakcji

Lato minęło pod znakiem koncertów i ciekawych wydarzeń kulturalnych. Wakacyjną stolicą gminy Kościerzyna od lat są piękne Wdzydze. Tam działa Centrum Usług Turystycznych, przy którym znajduje się Scena Letnia. Właśnie na niej co sobotę, w ramach Wdzydzkich Wieczorów Muzycznych, występowali dla naszych mieszkańców i turystów lokalni oraz przyjezdni artyści, a co środę tłumy widzów gromadziły się na bezpłatnych seansach Kina Letniego. Pierwszą połowę wakacji zwieńczył Międzynarodowy Festiwal Folkloru. Przez trzy dni Kaszubskie Spotkania z Folklorem Świata przyciągnęły do Wdzydz miłośników muzyki, tańca i śpiewu. Na scenie zaprezentowali się reprezentujący najwyższy poziom artyści z całego świata.


Srebrny Krzyż Zasługi dla wójta gminy Kościerzyna

W czerwcu wójt Grzegorz Piechowski otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi podczas jubileuszu XXX-lecia Związku Gmin Pomorskich. Odznaczenie w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy wręczył Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich w towarzystwie prezesa ZGP Błażeja Konkola.


Ulica Stolema w nowej odsłonie

Ulica Stolema we Wdzydzach została przebudowana i oddana do użytku. Dzięki wartej prawie 1,5 mln złotych inwestycji poprawiła się nawierzchnia drogi i chodników, powstały również nowe miejsca parkingowe oraz zmieniła się organizacja ruchu.


Lubiana CUP – największy turniej piłki nożnej w Polsce

W weekend 18 i 19 czerwca na stadionie w Łubianie oraz na boisku orlik rozegrany został jeden z największych w Polsce turniejów piłki nożnej dla dzieci – LUBIANA CUP 2022. To 68 zespołów, ponad 800 zawodniczek i zawodników, 300 meczów i prawie 600 bramek! Zawodniczki i zawodnicy walczyli o Puchar Starosty Kościerskiego, Wójta Gminy Kościerzyna, Repińskiego Marketu Narzędziowego & Składu Budowlanego oraz Prezesa Zakładów Porcelany Stołowej Lubiana S.A i Prezesa Ceramika Łubiana. Turniej odbył się pod patronatem Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe i Pomorskiego Związku Piłki Nożnej.


Święto Plonów w Skorzewie

Tradycyjnym podsumowaniem lata są Dożynki Gminne. 4 września bawiliśmy się w Skorzewie. Obok zwyczajowych obrzędów dożynkowych odbyła się uroczystość odznaczenia Odznaką Ministra Rolnictwa oraz uhonorowanie Nagrodą Wójta Gminy Kościerzyna rolników, którzy na co dzień swoją ciężką pracą dbają o to, by nie brakowało nam chleba. Przeprowadzony został również konkurs wieńców dożynkowych, w którym zwyciężyły Kaliska Kościerskie.


Pomorskie Żagle Wiedzy

23 września we Wdzydzach odbyło się wielkie święto żeglarstwa – I regaty o Puchar Marszałka Województwa Pomorskiego. Przy Centrum Usług Turystycznych spotkali się uczniowie z całego województwa, biorący udział w projekcie „Pomorskie Żagle Wiedzy”. Sprawdzili nabyte w trakcie obozów i warsztatów umiejętności oraz przetestowali jachty kupione w ramach projektu „100 łodzi żaglowych na 100-lecie zaślubin Polski z Morzem”. Do gminy Kościerzyna trafiło 6 jednostek – łodzi żaglowych Mariner 19, które wykorzystywane są głównie przez młodzież podczas zajęć z edukacji  żeglarskiej.


Bitwa Regionów, czyli kulinarna rywalizacja KGW

Osiem Kół Gospodyń Wiejskich wzięło udział w kulinarnej Bitwie Regionów, która odbyła się we Wdzydzach. Panie przygotowały i zaprezentowały tradycyjne potrawy regionalne, a stawką tej rywalizacji był awans do półfinału ogólnopolskiego konkursu. Ostatecznie w Bitwy Regionów zatriumfowało KGW „Chocinianki” z Zielonej Chociny. Zwycięstwo przyniosła im pierś z kaczki na kapuście czerwonej podana z kiszką ziemniaczaną. Na drugim miejscu znalazły się panie z Kaszubskiego Stowarzyszenia Agroturystycznego „Kościerska Chata”, które przygotowały lina w śmietanie z żurawiną. Trzecie miejsce zajęły gospodynie z Wąglikowic, serwując ryż z białym sosem.


Uroki czekania na kaszubskich przystankach

9 przystanków w 5 miejscowościach zyskało kaszubski charakter dzięki wolontariuszom, którzy wzięli udział w projekcie Stowarzyszenie Kaszubski Azymut „Uroki czekania”. Uczniowie i rodzice odświeżyli i ozdobili wiaty przystankowe znajdujące się na trasie dowozu uczniów do szkoły w Wielkim Podlesiu.


Dni Seniora

Prawie 1000 seniorów wzięło udział w uroczystościach, które odbyły się w Gminie Kościerzyna. W tym roku w nowej formule, przy współpracy gminnych szkół podstawowych, zorganizowano 9 spotkań, na które zaproszono osoby 60+ ze wszystkich miejscowości naszej gminy.


Laptopy dla dzieci z rodzin byłych pracowników PGR

123 laptopy z niezbędnym oprogramowaniem trafiły do uczniów szkół podstawowych i średnich zamieszkujących gminę Kościerzyna, których krewni w linii prostej (tj. rodzice, dziadkowie, pradziadkowie/opiekun prawny) pracowali niegdyś w zlikwidowanym PGR.


Wsparcie dla jednostek OSP

Pod koniec listopada wójt Grzegorz Piechowski przekazał nowo pozyskany sprzęt i umundurowanie gminnym jednostkom OSP, symbolicznie doceniając trud pełniących służbę strażaków. Całość zakupów kosztowała 105 500 zł i została sfinansowania z budżetu Gminy Kościerzyna.

Aktualności

Płukanie sieci wodociągowej

Zakład Komunalny Gminy Kościerzyna zawiadamia, że w dniu 12.07.2024 r. od godz. 9.00 do godz. 13.00 w miejscowościach: Grzybowo, Sycowa Huta, Rotembark, Rybaki odbędzie się płukanie sieci wodociągowej.

Więcej