W 1991 roku rozpoczęła się formalna współpraca pomiędzy Miastem i Gminą Kościerzyna a niemiecką Gminą Cölbe. Przez 35 lat udało się wspólnie zrealizować wiele inicjatyw, które budowały i umacniały partnerskie więzi pomiędzy mieszkańcami obu samorządów. Współpraca obejmowała projekty kulturalne, edukacyjne i społeczne, a także liczne spotkania oraz wymiany mieszkańców.
15 maja w sali Państwowej Szkoły Muzycznej w Kościerzynie odbyła się uroczystość z okazji 35-lecia partnerstwa pomiędzy Miastem Kościerzyna, Gminą Kościerzyna oraz Gminą Cölbe. Wydarzenie rozpoczęły występy uczniów szkoły muzycznej, które stworzyły wyjątkową oprawę artystyczną jubileuszu.
Następnie gości powitał Burmistrz Miasta Kościerzyna Dawid Jereczek. Władze Gminy Kościerzyna reprezentował Wójt Grzegorz Piechowski, natomiast delegację z Niemiec reprezentował Burmistrz Gminy Cölbe dr Jens Ried.
W trakcie obchodów zaprezentowano film przedstawiający wspomnienia oraz najważniejsze momenty współpracy Kościerzyny i Cölbe na przestrzeni minionych lat. Była to okazja do przypomnienia wspólnych inicjatyw, spotkań i przyjaźni, które narodziły się dzięki partnerstwu naszych gmin. Uroczystą atmosferę wydarzenia dopełnił występ zespołu muzycznego.
Podczas jubileuszu wyróżniono osoby szczególnie zaangażowane w rozwój wieloletniej współpracy partnerskiej. Wójt Gminy Kościerzyna wraz z Przewodniczącym Rady Gminy Kościerzyna Andrzejem Boberem wręczyli Złoty Laur Burmistrzowi Cölbe dr Jensowi Ried. Podziękowania za dużą aktywność, osobisty wkład w budowanie trwałych więzi i działania na rzecz rozwijania polsko-niemieckiego partnerstwa otrzymali również Agnieszka Sauerwald – przewodnicząca Klubu Cölbe-Kościerzyna oraz Hartmut Reiße, którym dodatkowo medale „De nihilo nihil fit” przyznał Marszałek Województwa Pomorskiego. Miasto Kościerzyna uhonorowało Agnieszkę Saurewald i dr Jensa Ried Medalami im. Tomasza Rogali.
Jubileusz 35-lecia partnerstwa był nie tylko okazją do wspomnień i podsumowań, ale także potwierdzeniem, że wieloletnia współpraca pomiędzy Kościerzyną i Cölbe nadal dynamicznie się rozwija i przynosi wymierne efekty. Wspólne inicjatywy, wzajemna życzliwość oraz zaangażowanie mieszkańców sprawiają, że partnerstwo obu samorządów pozostaje wyjątkowym przykładem międzynarodowej współpracy opartej na przyjaźni, zaufaniu i wzajemnym szacunku.