Zapowiedzi

49. Jarmark Wdzydzki /20-21 lipca/

Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach zaprasza na 49. JARMARK WDZYDZKI – największy na Kaszubach kiermasz rękodzieła i sztuki ludowej. Od 1973 r. Jarmark odbywa się na terenie najstarszego w Polsce muzeum na wolnym powietrzu: Muzeum – Kaszubskiego Parku Etnograficznego im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach.

Podczas wydarzenia czekać na Was będą setki utalentowanych twórców ludowych, rękodzielników, rzemieślników, artystów i literatów, szeroka oferta pokazów i warsztatów dawnych rzemiosł, zawodów i sztuki ludowej, dziesiątki stoisk gastronomicznych z regionalnymi specjałami, a także występy muzyczne i spektakle teatralne.

W tym roku zagrają i zaśpiewają: Chrust, Drëszë, Kapela z Marszu, Niwa Modrego Lnu, Kapela Kaszubska Zgrôwańcë, Akademia Głosów Tradycji, Paweł Ruszkowski, Kapela Kociewska Burczybas, Zespół Kaszuby z Wiela i Karsina oraz Zespół Pieśni i Tańca „Kościerzyna”. Teater Zymk wystawi w języku kaszubskim „Proces” wg Franza Kafki, a Fundacja Pomysłodalnia spektakl lalkowy pt. „Mała Oj-czy-zna”. O dobry humor zadba zaś Kabaret Kùńda w programie „ZUS – biôjta lós”.

Podczas Jarmarku odbędą się też liczne pokazy i warsztaty sztuki ludowej, rękodzieła, dawnych rzemiosł i zawodów. Poznacie m. in. malarstwo na szkle, kwiaty z papieru, techniki tkackie, gręplowanie i przędzenie wełny, haft kaszubski, rzeźbę w drewnie i w kamieniu, plecionki z korzenia sosny, metody obróbki bursztynu i wyrobu naczyń z gliny, ludowe szkutnictwo, bartnictwo, wyrób tabaki, tradycyjne zajęcia wiejskie, dawne zabawy i zabawki. Zobaczycie jak lokomobila parowa napędza piłę tartaczną oraz w jaki sposób kryto dachy słomianą strzechą.

W trakcie wydarzenia wybrzmią także opowieści o Teodorze i Izydorze Gulgowskich, hafcie i stroju kaszubskim, archeorozmowy o zapadłych zamkach, zaginionych księżniczkach i grobowcach Stolemów oraz dyskusje o symbolice zwierząt na kaszubskiej (i nie tylko) wsi, a miłośnicy kaszubsko-pomorskiej literatury będą mieli okazję spotkać się z jej twórcami.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie strefa medyczna z szeroką ofertą bezpłatnych badań diagnostycznych i konsultacji lekarskich przygotowana przez Szpital Specjalistyczny Sp. z o.o. w Kościerzynie w ramach akcji POMORSKIE DLA ZDROWIA 2024 organizowanej przez Samorząd Województwa Pomorskiego.
W strefie skorzystacie m. in. z:
x konsultacji specjalistów – lekarz onkolog, lekarz kardiolog, lekarz urolog, dietetyk, fizjoterapeuta, podolog;
x badania USG i nauki samobadania piersi;
x badania EKG;
x pomiaru poziomu cukru i ciśnienia tętniczego;
x terapii INDIBA i fali uderzeniowej;
x zaproszenia na badanie mammograficzne piersi w szpitalu;
x stoiska laboratoryjnego;
x warsztatów edukacyjnych z zakresu profilaktyki i higieny jamy ustnej;
x strefy dziecięcej.

INFORMACJE DLA ZWIEDZAJĄCYCH

BILETY WSTĘPU:
Normalny – 22 zł
Ulgowy – 16 zł: uczniowie, studenci, nauczyciele i wykładowcy, osoby powyżej 65. roku życia, emeryci i renciści
Specjalny – 10 zł: osoby niepełnosprawne wraz z opiekunami, okaziciele Karty Dużej Rodziny, osoby objęte opieką Ośrodków Pomocy Społecznej

Bilety na 49. JARMARK WDZYDZKI są już dostępne w muzealnej kasie biletowej!

Sprzedaż biletów w dniu imprezy od godz. 9:00, wstęp na teren Muzeum od godz. 10:00.

Podczas Jarmarku Wdzydzkiego muzealny parking będzie niedostępny dla zwiedzających, ale we Wdzydzach miejsc parkingowych nie powinno zabraknąć.

Zapowiedzi