Aktualności

Bądźmy solidarni, odpowiedzialni i troszczmy się o naszych seniorów

Godziny dla seniora w sklepach, aptekach i drogeriach, zaostrzone zasady epidemiczne w placówkach opieki i domach pomocy społecznej, a także samoizolacja osób powyżej 70. roku życia – to wprowadzone przez rząd nowe zasady wsparcia osób starszych.

Ta grupa społeczna jest najbardziej narażona na ryzyko zakażenia koronawirusem. Dlatego też apelujemy o szczególną ostrożność, stosowanie zasady „dezynfekcja – dystans – maseczka” i solidarność z seniorami!

Godziny dla seniora od 15 października

Od 15 października 2020 r. wprowadzone zostaną godziny dla seniora. Od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 12:00 w sklepach, drogeriach i aptekach zakupy będą mogły zrobić jedynie osoby powyżej 60. roku życia. Pozwoli to na ograniczenie ryzyka potencjalnego zakażenia.

To jednak nie jedyne rozwiązanie, które pomoże chronić osoby starsze. Oprócz tego zaostrzono zasady epidemiczne w domach pomocy społecznej i placówkach opieki oraz zaleca się maksymalne ograniczenie kontaktu z osobami powyżej 70. roku życia.

Przede wszystkim – solidarność między pokoleniami

Ochrona seniorów nie uda się bez międzypokoleniowej solidarności społecznej! Dlatego też apelujemy o niesienie pomocy i wsparcia osobom starszym i samotnym. Każdy może włączyć się w takie działanie poprzez zwykłe zrobienie zakupów, wykupienie leków w aptece czy odebranie przesyłki na poczcie.

System wsparcia dla seniorów opiera się na działaniach wolontariuszy, organizacji społecznych oraz samorządów i państwa. W pomoc osobom starszym włączają się m. in. harcerze i organizacje pozarządowe. Rząd przeznaczy 38 mln złotych dla domów pomocy społecznej z przeznaczeniem na zabezpieczenie sanitarne oraz wsparcie pracowników tych placówek. Działamy wspólnie na rzecz bezpieczeństwa naszych seniorów.  

4 zasady bezpieczeństwa – DDMA

Skuteczna walka z koronawirusem polega na przestrzeganiu podstawowych zasad postępowania, tzw. DDMA:

  • dystans
  • dezynfekcja
  • maseczka
  • aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe

Utrzymywanie dystansu społecznego min. 1,5 m, częste mycie rąk i ich dezynfekcja oraz zakrywanie ust i nosa to podstawowe czynności, które pozwalają ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem. 

Walkę z zagrożeniem wspiera też aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe.  Jest ona w pełni bezpieczna, bezpłatna i dobrowolna. Im więcej osób będzie z niej korzystać, tym szybciej i skuteczniej ograniczymy tempo i zasięg rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Akcja #WspierajSeniora

Przypominamy o akcji #WspierajSeniora. Warto pomagać osobom ze swojego najbliższego otoczenia. W czasie trwającej epidemii można to zrobić z ograniczeniem bezpośredniego kontaktu z innymi osobami.

Jak pomagać? – Cztery proste kroki:

  • pobierz plakat #WspierajSeniora (dostępny do ściągnięcia poniżej)
  • podaj namiary na siebie – imię i numer telefonu
  • wydrukuj go i…
  • powieś na swoich drzwiach, na klatce lub na najbliższym słupie ogłoszeniowym.

Czekaj na telefon!

Od nas wszystkich zależy jak poradzimy sobie z epidemią koronawirusa. Dlatego bądźmy solidarni i odpowiedzialni za drugiego człowieka. Czasem wystarczy:

  • zrobienie zakupów,
  • wyprowadzenie psa,
  • odbiór przesyłki z poczty,
  • wykupienie recepty.

Ten niewielki gest może uratować wiele osób.

Włączmy się w system wsparcia

Zinstytucjonalizowany system wsparcia działa w oparciu o działania samorządów, m. in. poprzez ośrodki pomocy społecznej. Jednak, każdy kto pragnie się zaangażować, może zostać wolontariuszem. Aby pomagać, możemy też zgłosić się do takiego ośrodka pomocy społecznej w swojej okolicy. Ich lista znajduje się na stronie:https://www.gov.pl/web/koronawirus/wolontariat.

Materiały

Plakat #WspierajSeniora
Plakat​_Wspieraj​_Seniora.pdf 0.16MB

Aktualności

Nie wypalaj traw!

Wiosna to czas, w którym wiele osób w naszym regionie decyduje się na wypalanie traw na nieużytkach rolnych, łąkach czy przydrożnych pasach. Choć dla niektórych może to wydawać się szybkim i tanim sposobem na oczyszczenie terenów, w rzeczywistości wypalanie traw to bardzo niebezpieczna praktyka, która niesie za sobą liczne negatywne skutki zarówno dla środowiska, jak i dla bezpieczeństwa ludzi. W tym roku strażacy na terenie powiatu kościerskiego interweniowali już przy 5 pożarach traw i lasów.

Więcej

Łubiana: ćwiczenia ratownicze i zamknięta droga krajowa

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kościerzynie informuje, że 18 marca 2025 roku na terenie powiatu kościerskiego- w pobliżu Rozlewni Gazu Łubiana realizowane będą ćwiczenia ratowniczo – gaśnicze, których głównym celem będzie sprawdzenie realizacji wewnętrznego i zewnętrznego planu operacyjno-ratowniczego dla zakładu dużego ryzyka wystąpienia poważnej awarii przemysłowej Rozlewnia Gazu Łubiana.

Więcej

Zapraszamy na wybory sołeckie

W niedzielę 16 marca 2025 roku w 15 sołectwach Gminy Kościerzyna odbędą się wybory. Mieszkańcy będą wybierać Sołtysów i dodatkowo w 7 sołectwach Rady Sołeckie. Głosować można w wyznaczonych lokalach wyborczych w godzinach 9.00-15.00.

Więcej