Aktualności

Balet „Jezioro łabędzie” w Wielkim Klinczu

Dzień Babci i Dziadka to święto od lat organizowane przez Zarząd i aktywnych członków Koła PZERI w Wielkim Klinczu, które łączy we wspólnej zabawie pokolenia dziadków, wnuków i prawnuków. Do pięknej Sali Wiejskiej „Parkowy Zakątek” (po ubiegłorocznej generalnej renowacji) przybyło w czwartek, 23 stycznia 2020 r. około 130 osób od juniorów do seniorów. Dodatkowym magnesem były niespodzianki i atrakcyjne warsztaty edukacyjne dla młodego pokolenia przygotowane przez państwo Teresę i Jerzego Preisów pod hasłem „POZNAJEMY TAJEMNICE KASZUBSKIEJ KUCHNI I RĘKODZIEŁA”, aby w ten sposób propagować i ocalić od zapomnienia dziedzictwo kulturowe Kaszub.

Przewodnicząca Koła PZERI i główna organizatorka Elżbieta Brzezińska powitała zaproszonych gości: ks. Seniora Stanisława Matczuka, ks. Proboszcza Piotra Pietrzyka, wójta Grzegorza Piechowskiego z żoną Reginą, dyr. Zespołu Kształcenia w Wielkim Klinczu Wojciecha Drzewińskiego, sołtys Bernadetę Hamerską.

Hitem imprezy integracyjnej okazał się występ utalentowanych i odważnych dziadków, którzy zaprezentowali baletowy taniec „Jezioro łabędzie”. W regionalnych spódniczkach i getrach, sprawnie i zabawnie, wykonali skomplikowane figury taneczne, wywołując entuzjazm, owacje widowni i podziw za poczucie humoru. Pomysłodawcami oraz autorami spektaklu i trenerami byli T. i J. Preisowie, którzy zostali uhonorowani przez E. Brzezińską pamiątkowymi dyplomami uznania za olbrzymi wkład pracy instruktorskiej. Dyplomy otrzymali również tancerze: Zbigniew Bober, Zdzisław Jan Brzeziński, Ryszard Ebertowski, Zbigniew Nadolny, Jerzy Preis, Ryszard Romanowski, Andrzej Wencki i Jan Zaborowski.

Dziadkowie – łabędzie popisali się także sprawnością i zwinnością, konkurując z wnukami w unihokeju przy entuzjastycznym dopingu publiczności.

Podczas imprezy wszyscy uczestnicy brali udział w bardzo ciekawych warsztatach dla wnuków prowadzonych przez instruktorów starszego pokolenia, aby przybliżyć młodszej generacji  wiedzę o dawnych obrzędach i narzędziach, które obecnie można znaleźć w skansenie. T. Preis prowadziła warsztaty kulinarne „Od ziarenka do bochenka”, gdzie bardzo liczna grupa młodzieży wyrabiała ciasto, formowała bułeczki, piekła je w piekarniku, a potem konsumowała ze świeżo wykonanym masłem w zabytkowej maselnicy, którą obsługiwała seniorka Krystyna Okrój (M. Klincz).

Pieczono również placki ziemniaczane pod opieką babci Genowefy Wlaźlak i Marii Bober. Innym ciekawym zajęciem było przędzenie owczej wełny na kołowrotku przy instruktażu Janiny Okrój, a potem zwijanie na motowidle przez Irenę Wencką. Jeszcze jedną czynnością, której tradycja sięga daleko w przeszłość, jest skubanie pierza. Dzieci z zapałem darły pierze i wykonały małą poduszeczkę pod kierunkiem E. Brzezińskiej i U. Wenckiej. Wśród młodzieży wyróżniała się grupa harcerzy z 11 drużyny im. Szwoleżerów Rokitniańskich ze szkoły w W. Klinczu. Dziękujemy uczennicom Julii Cieplińskiej i Katarzynie Narloch za pomoc w przeprowadzeniu warsztatów.

W czasie zajęć instruktorzy – babcie i dziadkowie – zwracali uwagę na wartość ekologiczną i odżywczą wykonywanych produktów. Podczas warsztatów prowadzonych przez T. i J. Preisów wszyscy mogli poznać tajniki ekologicznej produkcji mydełek oraz papieru czerpanego i przygotować osobiście prezent dla babci i dziadka.

Senior Stanisław Kozikowski w interesującej gawędzie odkrył młodemu pokoleniu sztukę wyplatania koszy z wikliny i korzeni.

Natomiast piękno haftu kaszubskiego oraz sposób haftowania serwetek, poduszek, obrusów demonstrowała seniorka Elżbieta Szewczyk.

Dzieci wykonywały także pod kierunkiem Izabeli Kordeckiej kwiaty z bibuły, które podczas tanecznych korowodów z udziałem wszystkich pokoleń wręczyły babciom i dziadkom.

W dalszej części spotkania nie zabrakło konkurencji sportowych, m.in. rzuty do celu, kręgle, unihokej, biegi z jajkiem, w których walczono o zwycięstwo w każdej grupie wiekowej. Sędziowały babcie: Krystyna Marczyk, Bogumiła Nadolna i Gabriela Piechowska.

Karnawałowa zabawa pokoleń, czyli zdrowa rehabilitacja przez taniec odbywała się przy skocznych rytmach zespołu seniorów „Cztery Asy” w składzie: kierownik Andrzej Wencki (saksofon), Stanisław Kozikowski (akordeon), Grzegorz Ćwikałowski (perkusja) i Zdzisław Jan Brzeziński (diabelskie skrzypce – ludowy instrument kaszubski).

Oryginalne dyskotekowe makijaże uczestnikom zabawy z wielkim kunsztem wykonywała Vanessa Kruk i jej przyjaciółki.

Pyszne ciasta upiekły: Danuta Dufke, Maria Labuda, Krystyna Neubauer, Teresa Preis i Urszula Werra.  Dziękujemy za wielki wkład pracy Urszuli Wenckiej, Gabrieli Piechowskiej, Marii Bober, Bogumile Nadolnej, Janinie Okrój, Krystynie Okrój, Annie Żygowskiej, Zdzisławowi Brzezińskiemu.

Wszystkie pokolenia mieszkańców mogły nie tylko wspólnie się bawić, ale przede wszystkim uczyć się od siebie, odkrywać swoje pasje i talenty.

Szałowy Dzień Babci i Dziadka przejdzie do historii Wielkiego Klincza jako radosne święto rodzinne, obfitujące w zaskakujące niespodzianki przygotowane przez seniorów dla młodego pokolenia.

Elżbieta Brzezińska (autorka scenariusza, przewodnicząca Zespołu ds. Seniorów Gminy Kościerzyna)

Aktualności

Ruszyły zapisy na BEZPŁATNY kurs haftu kaszubskiego!

Lokalna Organizacja Turystyczna „Serce Kaszub” realizuje projekt pn. „Teodora Gulgowska- postać, która rozwinęła kulturę kaszubską i aktywizowała zawodowo kobiety z obszarów wiejskich”. Na realizację projektu otrzymaliśmy darowiznę z Fundacji Totalizatora Sportowego w programie „Z kobietami-patriotkami”.

Więcej

Przedszkolaki w roli gminnych radnych

Urząd Gminy Kościerzyna odwiedzili dzisiaj przemili goście z Przedszkola nr 7 w Kościerzynie. Na chwilę dzieci zajęły miejsca gminnych radnych, a nad porządkiem obrad czuwali nowi przewodniczący. Obrady były wesołe, merytoryczne i zaowocowały nowymi pomysłami!

Więcej