Aktualności

Będzie jaśniej i taniej – wymiana oświetlenia ulicznego w gminie Kościerzyna

Dla oszczędności energii, właściciel większości oświetlenia ulicznego na terenie gminy Kościerzyna, czyli monopolista spółka Energa Oświetlenie, wymienia obecnie 822 punkty świetlne z lamp sodowych różnej mocy na lampy z oprawami ledowymi.

Modernizacja oświetlenia jest jedynym sposobem na obniżenie rachunków za prąd, bez konieczności wyłączania lamp ulicznych po zmroku. Warto zaznaczyć, że oświetlenie drogowe pochłania 25% całkowitych nakładów miast i gmin na energię elektryczną. Zmiana lamp sodowych na ledowe przynosi oszczędności szacowane do 80% kosztów eksploatacyjnych. Lampy LED są także znacznie trwalsze – działają nawet do 100 000 godzin, a lampy sodowe mają żywotność około 18 000 godzin.

Nie bez znaczenia jest również czas reakcji. Lampy ledowe zapalają się i gasną niemal natychmiast po uruchomieniu. W przeciwieństwie do tradycyjnych żarówek, diody LED osiągają pełną intensywność w kilka mikrosekund. Cechują się też stopniowym zużyciem, co oznacza, że wraz z upływem czasu, lampy tracą pierwotną jasność, ale nie gasną nagle i nie zaczynają migać, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych żarówek.

Po wymianie lamp mieszkańcy naszej gminy mogą spodziewać się zmiany jakości światła. Lampy sodowe stosowane w oświetleniu ulicznym mają wąskie widmo światła i dlatego muszą posiadać bardzo dużą moc świetlną, aby zapewnić wystarczającą widoczność. Charakteryzują się żółtą barwą światła, która obniża jakość widzenia. Oświetlenie LED posiada szerokie widmo światła, daje barwę białą – bardziej zbliżoną do światła dziennego i przyjazną dla oka, a większy kontrast zapewnia wystarczającą widoczność przy stosunkowo niewielkiej mocy świetlnej.

Koszty modernizacji oświetlenia pokryje Energa Oświetlenie poprzez podpisanie z gminą Kościerzyna długookresowej umowy.

Kolejne działania inwestycyjne będą dotyczyły wymiany lamp sodowych należących do gminy Kościerzyna. To latarnie które stoją przy drogach lokalnych i są obecnie wyłączane w godzinach nocnych. W tej chwili trwa poszukiwanie wykonawcy montującego oprawy ledowe.

Aktualności

Przedszkolaki w roli gminnych radnych

Urząd Gminy Kościerzyna odwiedzili dzisiaj przemili goście z Przedszkola nr 7 w Kościerzynie. Na chwilę dzieci zajęły miejsca gminnych radnych, a nad porządkiem obrad czuwali nowi przewodniczący. Obrady były wesołe, merytoryczne i zaowocowały nowymi pomysłami!

Więcej

Wyniki wyborów samorządowych

7 kwietnia 2024 r. odbyły się wybory samorządowe. Wybieraliśmy Wójta, Radnych Gminy Kościerzyna, Radnych Powiatu Kościerskiego i Radnych Sejmiku Województwa Pomorskiego.

Więcej