Aktualności

Bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom dla seniorów

Mieszkańcy Gminy Kościerzyna powyżej  65. r.ż., którzy znajdują się w tzw. grupie ryzyka, otrzymają bezpłatne szczepienia ochronne przeciwko pneumokokom. Ze szczepień skorzystają pacjenci, którzy mają przewlekłe choroby np. układu oddechowego.

– W trzeciej już edycji programu Samorząd Województwa Pomorskiego wydał ponad 507 tys. zł na ten cel. Pieniądze przeznaczono m.in. na szczepienia, edukację pacjentów oraz promocję programu. Szczepienia zaplanowano dla 2 791 seniorów – mówiła członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska. – Cieszy nas, że z roku na rok wzrasta liczba partnerów programu, a tym samym szczepieniami możemy objąć większą liczbę seniorów z naszego województwa. Szczepienia te cieszą się dużą popularnością, zabezpieczają m.in. przed zapaleniem płuc szczególnie groźnym w czasie pandemii koronawirusa. Przypominam, że w latach 2018-2019 udało się zaszczepić 4255 Pomorzan – dodała Kapała-Sokalska.

O zaletach szczepień ochronnych mówił także przedstawiciel Szpitali Pomorskich.

–  Ponieważ w województwie pomorskim występuje wysoka zapadalność na chorobę pneumokokową wśród seniorów, szczepienia mają na celu przyczynienie się do spadku zachorowalności – mówi wiceprezes Zarządu Szpitali Pomorskich Andrzej Zieleniewski. – Chcemy wyszczepić osoby w wieku powyżej 65. roku życia, będące w grupie ryzyka, tzn. m.in. chorujące m.in. na przewlekłą chorobę płuc, przewlekłą chorobę serca, cukrzycę, przewlekłą chorobę wątroby – tłumaczy Zieleniewski.

Co należy zrobić?

Pacjent, zgłaszający się na szczepienie, będzie zobowiązany do przedstawienia dokumentu tożsamości potwierdzającego miejsce zameldowania oraz zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego przynależność do grupy ryzyka lub inną dokumentację, na podstawie której będzie można udowodnić przynależność do grupy ryzyka. Zaświadczenie lekarskie nie będzie wymagane, jeżeli z dokumentacji medycznej posiadanej przez podmiot wykonujący szczepienie, będzie wynikać przynależność pacjenta do grupy ryzyka.

W ramach realizacji programu będzie też edukacja pacjenta. Każda zaszczepiona osoba otrzyma materiały informacyjne. Aby z programu skorzystała, jak największa liczba uczestników, na terenie przychodni zostaną rozwieszone plakaty informujące o szczepieniach. Ponadto, powstała specjalna podstrona internetowa z najważniejszymi informacjami dot. programu.

Gdzie można się zaszczepić?

Szpitale Pomorskie podpisały umowy z podmiotami medycznymi, które na terenie poszczególnych powiatów wyszczepiają już pacjentów. Natomiast dodatkowa pula szczepień dla 320 mieszkańców całego województwa jest wykonywana w przychodni Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku przy ul. Smoluchowskiego 18 (rejestracja pon.-pt. pod nr tel. 58 341 40 41 w. 343).

Pełna lista miejsc, gdzie można się zaszczepić wraz z liczbą osób planowanych do wyszczepień w poszczególnych powiatach, znajduje się na stronie www.szpitalepomorskie.eu/pneumokoki


Penumokoki (dwoinka zapalenia płuc, łac. Streptococcus pneumoniae) to rodzaj bakterii, który może powodować wiele chorób. Część z nich wywołana jest głównie przez pneumokoki. Inne mogą być konsekwencją działania różnego typu bakterii, wirusów bądź grzybów. Zakażenia wywołane przez pneumokoki można podzielić na nieinwazyjne (śluzówkowe, niewymagające hospitalizacji), jak: zapalenie zatok, zapalenie migdałków, zapalenie ucha środkowego oraz inwazyjne (wymagające hospitalizacji), np. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, sepsa (posocznica). Natomiast zapalenie płuc jest postacią infekcji o cechach pośrednich.

W powiecie kościerskim szczepienie można wykonać w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej „Przychodnia” Sp. z o.o. ul. M. Skłodowskiej- Curie 7, 83-400 Kościerzyna, tel. 58 680 24 40, 41, 44

Źródło: https://pomorskie.eu

Aktualności

Bezpłatna nauka pływania – zapraszamy do Dobrogoszcza

Chcesz nauczyć się pływać? Chcesz udoskonalić technikę pływacką? Serdecznie zapraszamy na darmowe zajęcia! Ratownicy z kościerskiego WOPR czekają na wszystkich chętnych w dniach 29 lipca – 2 sierpnia na kąpielisku gminnym nad Jeziorem Dobrogoszcz, w godzinach od 10.00 do 12.00.

Więcej