Aktualności

Bieg Morsa i Złoty Laur dla śp. Radosława Flisikowskiego

18 lutego w Garczynie odbył się XI Bieg Morsa. Ta edycja była wyjątkowa: uczczona została bowiem pamięć pomysłodawcy tego wydarzenia, którym był tragicznie zmarły Radosław Flisikowski.

Blisko 400 uczestników z całego kraju stawiło się minionej niedzieli w Garczynie. Do wyboru mieli trzy konkurencje: Bieg Tekstylny, Bieg Niedźwiedzi Polarnych oraz Marsz Nordic Walking. Tradycyjnym zwieńczeniem sportowych wrażeń była wspólna kąpiel w jeziorze Garczyn.

Od tego roku impreza biegowa zyskała imię śp. Radosława Flisikowskiego, który był inicjatorem wydarzenia oraz wielkim propagatorem aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia.

Wójt Grzegorz Piechowski wraz z przewodniczącym Rady Gminy Andrzejem Bobrem wręczyli rodzinie tragicznie zmarłego społecznika Medal oraz Odznakę „Złoty Laur”. To odznaczenie przyznawane za zasługi dla Gminy Kościerzyna, długoletnią aktywność społeczną oraz podejmowanie pożytecznych inicjatyw publicznych.


Doktor Radosław Flisikowski był wyjątkowym człowiekiem. Lekarz, specjalista chirurg, urolog, flebolog, współorganizator systemowej opieki dla pacjentów żywieniowych. Cenił sobie bezpośredni, trwający nieraz nawet kilka lat, kontakt ze swoimi pacjentami. Zaprzyjaźniał się z nimi i ich rodzinami, towarzyszył im i wspierał.

Miał łatwość budowania wspólnoty, żył z pasją, był radosny i wesoły, wytrwały, empatyczny, a nade wszystko skromny. Zawsze gotowy do niesienia bezinteresownej pomocy – nigdy jej nie odmawiał i zawsze znajdował na nią czas, pomagając sąsiadom ze swojej miejscowości i z innych miejscowości Gminy Kościerzyna, wspierając osoby niepełnosprawne i uchodźców z Ukrainy. Często kosztem życia rodzinnego niósł pomoc, poświęcając na to swój prywatny czas i nie oczekując żadnych gratyfikacji. Wspierał Osadę Burego Misia w Wętfiach i Caritas. W trudnej sytuacji wojny w Ukrainie jako jeden z pierwszych włączył się w pomoc uchodźcom przybywającym do Gminy Kościerzyna.

Popularyzator zdrowego trybu życia i sportu. Był jednym z założycieli Kościerskiego Klubu Morsów „Forrest Gump”. To między innymi dzięki niemu wielu mieszkańców pokochało zdrowe, zimowe kąpiele. Jego aktywność wzmocniła rozwój partnerstwa Gminy Kościerzyna z Gminą Pniewy poprzez wspólne dzielenie pasji do morsowania. Pomysłodawca i organizator odbywających się co roku Biegów Morsa w Garczynie, które łączą pasjonatów morsowania z całego kraju.

Dzięki jego zaangażowaniu i determinacji powstała kościerska trasa Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, która swój początek i koniec ma w Osadzie Burego Misia w Wętfiach.

Dr Radosław Flisikowski zginął tragicznie 22 października 2023 roku. W uznaniu zasług i wielu dokonań śp. Radosława Flisikowskiego Rada Gminy Kościerzyna zdecydowała o pośmiertnym przyznaniu Medalu i Odznaki „Złoty Laur”.


Głównym organizatorem Biegu Morsa jest Kościerski Klub Morsa „Forrest Gump”, a współorganizatorami: Gmina Kościerzyna oraz Powiatowe Centrum Młodzieży w Garczynie.

WYNIKI

W Biegu Tekstylnych na dystansie 6 km zwyciężył Kacper Jaszewski z Olimpijczyka Skorzewo. Drugi na metę dobiegł Amadeusz Reiss z tego samego klubu, a na trzeci był Paweł Stegart z Kościerzyny. Wśród pań najszybsza była Joanna Sowa z Kościerzyny, za nią na mecie pojawiły się Wiktoria Gliszczyńska z Lipusza oraz Ewelina Synak z Kościerzyny.

W Biegu Niedźwiedzi Polarnych zwyciężył Dawid Hartleb z Sieniawy. Kolejni byli Mariusz Barabasz z Kalisk Kościerskich oraz Rafał Jurczyszyn z Sikorzyna. Wśród Pań najszybsze były Katarzyna Kłujszo z Gdańska, Karolina Machnikowska ze Zblewa oraz Beata Boza z Gdyni.

Marsz nordic walking wygrali Karol Stiller z Borowca oraz Justyna Grabowska-Ufnowska z Czerska.

Aktualności

Bezpłatna nauka pływania – zapraszamy do Dobrogoszcza

Chcesz nauczyć się pływać? Chcesz udoskonalić technikę pływacką? Serdecznie zapraszamy na darmowe zajęcia! Ratownicy z kościerskiego WOPR czekają na wszystkich chętnych w dniach 29 lipca – 2 sierpnia na kąpielisku gminnym nad Jeziorem Dobrogoszcz, w godzinach od 10.00 do 12.00.

Więcej