Aktualności

Biesiada Seniorów w Loryńcu

To była wspaniała impreza! Mimo obaw, czy aura nie zepsuje świętowania, było radośnie, gwarnie, przyjaźnie i smacznie. 18 sierpnia w Loryńcu odbyła się IV Biesiada Seniorów, w której uczestniczyło ponad 300 osób.

Już kolejny raz seniorzy z Gminy Kościerzyna spotkali się w gościnnym Loryńcu. Przyjechali z wielu miejscowości naszej gminy, pełni zapału i chęci do zabawy. Z powodu epidemii COVID-19 przez długi czas spotkania nie były możliwe, zwłaszcza dla osób starszych, dlatego też Biesiada Seniorów stała się doskonałą okazją do tego, by wreszcie w doborowym gronie zapomnieć trochę o trudach dnia codziennego.

Rada Seniorów, która była głównym organizatorem biesiady, przygotowała wiele atrakcji. Wsparcia radnym-seniorom jak zawsze użyczyli Zakład Sportu, Kultury i Turystyki, Urząd Gminy Kościerzyna i Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.

Biesiadowanie rozpoczęto od kawy i pysznej drożdżówki, którą upiekły panie z KGW Loryniec pod okiem zawsze życzliwej Sołtys Bernardy Pellowskiej. Oficjalnego otwarcia imprezy dokonali Przewodnicząca Rady Seniorów Elżbieta Brzezińska i Wójt Gminy Kościerzyna Grzegorz Piechowski, a towarzyszyli im Członek Zarządu Województwa Pomorskiego Józef Sarnowski i Pełnomocniczka Marszałka Województwa Pomorskiego ds. Polityki Senioralnej Barbara Bałka. Goście z Gdańska przybyli do Loryńca, aby wręczyć nagrodę i tytuł „Zwyczajnej-Niezwyczajnej Seniorki” pani Elżbiecie Brzezińskiej z Wielkiego Klincza. Po życzeniach i gratulacjach wszyscy zgromadzeni zaśpiewali laureatce głośne „Sto lat”.

Do wspólnych śpiewów i zabawy zachęcał niezawodny zespół muzyczny 4 Asy z Wielkiego Klincza. Można było wziąć udział w konkurencjach sportowych przygotowanych przez Koło Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów z Wielkiego Klincza, nauczyć się prawidłowych zasad marszu Nordic Walking, które zaprezentował Zdzisław Czoska oraz zagrać w boule pod okiem Marcina Helty. Pięcioro odważnych seniorów zmierzyło się w quizie wiedzy o Gminie Kościerzyna, który prowadziła Sekretarz Gminy Katarzyna Knopik. We wspaniały nastrój wprowadził wszystkich Teatr Muzyczny Hals, który prezentował znane i lubiane piosenki. A całą imprezę prowadził niezawodny Grzegorz Daszkowski.

Podczas Biesiady Seniorów w Loryńcu działał mobilny punkt spisowy Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań, w którym 120 osób skorzystało z możliwości spisania się u rachmistrza. Z kolei w Punkcie Informacyjnym Programu „Czyste Powietrze” każdy zainteresowany mógł dowiedzieć się o możliwościach pozyskania dotacji na wymianę źródła ogrzewania i termomodernizację budynków, a także otrzymać materiały informacyjne.

Stałym punktem Biesiady Seniorów jest też loteria fantowa, w której można było wygrać atrakcyjne nagrody zapewnione przez sponsorów. Dziękujemy przedsiębiorcom, którzy udostępnili nam swoje usługi i wyroby sprawiając w ten sposób ogromną radość najstarszym mieszkańcom Gminy Kościerzyna. Loterię fantową wsparli:

  • ZPS Lubiana w Łubianie
  • Zajazd u Sołtysa we Wdzydzach
  • Dom Wczasowy Helena we Wdzydzach
  • Pub La Rocca w Kościerzynie
  • Kościerzanka Cafe w Kościerzynie
  • Kino Remus w Kościerzynie
  • Przystań u Grzegorza we Wdzydzach
  • Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach
  • Bar Weranda we Wdzydzach

IV Biesiada Seniorów przeszła do historii. Była to pierwsza impreza zorganizowana przez Radę Seniorów Gminy Kościerzyna. Kolejne wspaniałe spotkania z pewnością przed nami.

Na zdjęciach: uczestnicy Biesiady Seniorów w Loryńcu

Aktualności

Zaniedbanie osób starszych to przemoc

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej przypomina, że zaniedbywanie jest formą przemocy. Niestety, często dotyka osób starszych, które są zależne od swoich opiekunów.

Jeśli doświadczasz, bądź jesteś świadkiem przemocy NIE skrywaj cierpienia!

Więcej

Radni-seniorzy planują 2022 rok

12 stycznia odbyło się pierwsze w tym roku posiedzenie Rady Seniorów Gminy Kościerzyna. W spotkaniu uczestniczyło 12 radnych-seniorów oraz zaproszeni goście: Przewodniczący Rady Gminy Andrzej Bober i Wójt Grzegorz Piechowski.

Więcej

Orszak Trzech Króli we Wdzydzach

6 stycznia 2022 r., w dzień Objawienia Pańskiego, z inicjatywy ks. Stanisława Wielińskiego z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wąglikowicach oraz sołtysa Wdzydz – Józefa Brzezińskiego, po raz pierwszy w parafii zorganizowano Orszak Trzech Króli.

Więcej