Aktualności

Biwaki edukacyjne w ramach projektu „Kaszubskie Żagle Wiedzy”

W dniach 25-26.04.2022r. i 27-28.04.2022r. uczestnicy projektu „Kaszubskie Żagle Wiedzy” przebywali na biwakach we Wdzydzach Kiszewskich.

Pierwotnie dla dzieci zaplanowane były turnusy ekologiczne w Błękitnej Szkole we Władysławowie, które jednak zostały odwołane w związku z koniecznością udostępnienia miejsc noclegowych dla uchodźców z Ukrainy. Sytuacja zmusiła uczestników do realizacji zadań projektowych w najbliższej okolicy. Jedną z głównych atrakcji był rejs po „Kaszubskim Morzu”, czyli po Jeziorze Wdzydzkim. Rejs statkiem „Stolem II” rozpoczął się na przystani „U Grzegorza” we Wdzydzach Kiszewskich i polegał na opłynięciu największej wyspy  Ostrów Wielki.

Uczestnicy biwaków również brali udział w zajęciach survivalowych: strzelanie z łuku i zajęcia zespołowe integracyjne. Wszyscy mieli okazję zwiedzić Muzeum – Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich, gdzie między innymi odbyły się zajęcia w „starej” szkole. Ciekawym przeżyciem było również podziwianie całego kompleksu Jezior Wdzydzkich oraz okolicy z wieży widokowej.

Noclegi i wyżywienie zapewniły pensjonaty „Danuta” i „Helena” we Wdzydzach Kiszewskich. Wszyscy powrócili zadowoleni i pełni wrażeń, ale również gotowi na kolejne wyzwania.

Aktualności

Méster Bëlnégò Czëtaniô 2023

W dniu 27 listopada w Szkole Podstawowej w Nowym Klinczu odbyły się gminne eliminacje konkursu czytania w języku kaszubskim Méster Bëlnégò Czëtaniô. Udział wzięło 48 uczniów ze szkół działających na terenie gminy Kościerzyna.

Więcej