Aktualności

Biwaki edukacyjne w ramach projektu „Kaszubskie Żagle Wiedzy”

W dniach 25-26.04.2022r. i 27-28.04.2022r. uczestnicy projektu „Kaszubskie Żagle Wiedzy” przebywali na biwakach we Wdzydzach Kiszewskich.

Pierwotnie dla dzieci zaplanowane były turnusy ekologiczne w Błękitnej Szkole we Władysławowie, które jednak zostały odwołane w związku z koniecznością udostępnienia miejsc noclegowych dla uchodźców z Ukrainy. Sytuacja zmusiła uczestników do realizacji zadań projektowych w najbliższej okolicy. Jedną z głównych atrakcji był rejs po „Kaszubskim Morzu”, czyli po Jeziorze Wdzydzkim. Rejs statkiem „Stolem II” rozpoczął się na przystani „U Grzegorza” we Wdzydzach Kiszewskich i polegał na opłynięciu największej wyspy  Ostrów Wielki.

Uczestnicy biwaków również brali udział w zajęciach survivalowych: strzelanie z łuku i zajęcia zespołowe integracyjne. Wszyscy mieli okazję zwiedzić Muzeum – Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich, gdzie między innymi odbyły się zajęcia w „starej” szkole. Ciekawym przeżyciem było również podziwianie całego kompleksu Jezior Wdzydzkich oraz okolicy z wieży widokowej.

Noclegi i wyżywienie zapewniły pensjonaty „Danuta” i „Helena” we Wdzydzach Kiszewskich. Wszyscy powrócili zadowoleni i pełni wrażeń, ale również gotowi na kolejne wyzwania.

Aktualności

Zwrot podatku akcyzowego dla rolników

Uwaga Rolnicy, Wójt Gminy Kościerzyna informuje, że producenci rolni, którzy są posiadaczami, współposiadaczami lub dzierżawcami gruntów rolnych położonych na terenie gminy Kościerzyna, mogą składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystanego do produkcji rolnej

Więcej

Komunikat Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego do właścicieli i zarządców obiektów budowlanych w związku z potencjalnymi zagrożeniami występującymi w okresie zimowym

Sezon jesienno-zimowy to okres występowania niekorzystnych warunków atmosferycznych, które mogą spowodować uszkodzenie obiektu budowlanego lub sprowadzić zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska. Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego przypomina, że w takiej sytuacji, zgodnie z art. 61 pkt 2 ustawy − Prawo budowlane, właściciele i zarządcy zobowiązani są do zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu budowlanego.

Więcej