Aktualności

Budowa kanalizacji z Wąglikowicach – FILM

W Wąglikowicach powstaje długo oczekiwana sieć kanalizacji sanitarnej, która skieruje ścieki do nowej oczyszczalni. Prace budowlane ruszyły z początkiem roku i dotyczą całej miejscowości, gdzie znajdują się zabudowania mieszkalne.

Koszt inwestycji to 13,5 mln złotych. Na szczęście udało się zdobyć dofinansowanie z programu Polski Ład, zapewniające potężne wsparcie dla kosztownej inwestycji. Mowa o ponad 9 mln 100 tys. zł.

Kanalizacja i oczyszczalnia ścieków to nie tylko kwestia ochrony środowiska, ale również komfortu mieszkańców i oszczędności. Wywożenie 1 metra sześciennego ścieków kosztuje około 20-25 zł, natomiast aktualny koszt odprowadzenia tych samych ścieków do kanalizacji to ok. 7 zł.

Ścieki będą oczyszczane w oddalonej od domów oczyszczalni biologicznej. Oznacza to, że proces będzie zachodził w warunkach tlenowych, co ma zapobiegać powstawaniu uciążliwych zapachów. Oczyszczalnia będzie zlokalizowana poza terenami zamieszkałymi, przy głównej drodze z Wąglikowic do Czarliny. Odległość od budynków mieszkalnych to minimum 100 metrów.

W pierwszym etapie podłączone zostaną do niej Wąglikowice, Wawrzynowo i Loryniec, ale plany sięgają dalej.

Według harmonogramu budowa kanalizacji w Wąglikowicach powinna zakończyć się w pierwszym kwartale 2025 roku. Niestety, przy tak rozległych pracach nie da się uniknąć utrudnień. Roboty budowlane w drogach dojazdowych do poszczególnych posesji będą wiązały się z zajęciem dróg i pasów pobocza. Przepraszamy mieszkańców za niedogodności i prosimy o wyrozumiałość.

W tej chwili prace trwają na ulicy Spacerowej i w ciągu drogi powiatowej, wszystko po to, by ułożyć kanały sanitarne przed rozpoczęciem sezonu turystycznego i umożliwić swobodny przejazd trasą do Wdzydz.

Aktualności

Ruszyły zapisy na BEZPŁATNY kurs haftu kaszubskiego!

Lokalna Organizacja Turystyczna „Serce Kaszub” realizuje projekt pn. „Teodora Gulgowska- postać, która rozwinęła kulturę kaszubską i aktywizowała zawodowo kobiety z obszarów wiejskich”. Na realizację projektu otrzymaliśmy darowiznę z Fundacji Totalizatora Sportowego w programie „Z kobietami-patriotkami”.

Więcej

Przedszkolaki w roli gminnych radnych

Urząd Gminy Kościerzyna odwiedzili dzisiaj przemili goście z Przedszkola nr 7 w Kościerzynie. Na chwilę dzieci zajęły miejsca gminnych radnych, a nad porządkiem obrad czuwali nowi przewodniczący. Obrady były wesołe, merytoryczne i zaowocowały nowymi pomysłami!

Więcej