Na terenie gminy Kościerzyna z kanalizacji sanitarnej korzystają mieszkańcy Wielkiego Klincza, Małego Klincza, Łubiany, Wdzydz, Kornego, Dobrogoszcza i Kalisk. Obecnie dobiega końca budowa kanalizacji dla miejscowości Skorzewo, Kościerzyna Wybudowanie i Nowa Wieś.
Wraz z początkiem wiosny rozpoczęła się realizacja kolejnego gminnego projektu: „Rozbudowa sieci kanalizacji sanitarnej z rurociągiem tłocznym, grawitacyjnym, przepompowniami ścieków i przyłączami dla miejscowości Nowy Klincz, Kościerska Huta”.
Powszechne zaopatrzenie mieszkańców Nowego Klincza i Kościerskiej Huty w wodę, narzuca konieczność rozwiązania gospodarki ściekowej w tych miejscowościach.
Ścieki bytowo-gospodarcze, w miejscowościach bez sieci kanalizacji sanitarnej, gromadzone są w zbiornikach bezodpływowych, które jak wskazuje praktyka, często są nieszczelne i przyczyniają się do zatruwania środowiska. Na terenie Nowego Klincza i Kościerskiej Huty w ostatnich latach intensywnie rozwija się budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne.
Gmina Kościerzyna zakończyła przebudowę i modernizację oczyszczalni w Wielkim Klinczu. Możliwości rozbudowanej oczyszczalni pozwalają na przyjęcie ścieków z całej wschodniej części gminy. Oczyszczenie ścieków przed ich odprowadzeniem do rzeki Wierzyca uporządkuje gospodarkę ściekową pozwalając na likwidację starych szamb, zapewni ochronę wód powierzchniowych i ograniczy niekontrolowany zrzut ścieków sanitarnych do gruntu. Dokumentacja projektowa zakłada budowę na obszarze Nowego Klincza i Kościerskiej Huty prawie 7,5 km rurociągu grawitacyjnego, ponad 6,5 km rurociągu ciśnieniowego (tłocznego), budowę 10 przepompowni ścieków.
Gmina Kościerzyna na budowę sieci kanalizacji sanitarnej w tych miejscowościach uzyskała dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Wniosek o dofinansowanie złożony w styczniu 2011 roku przeszedł pozytywnie weryfikację w Departamencie Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. W ramach działania „Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej” z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) Gmina uzyskała wsparcie w wysokości 50% kosztów kwalifikowalnych inwestycji. W postępowaniu przetargowym na realizację inwestycji wpłynęło 25 ofert potencjalnych wykonawców. Najkorzystniejszą ofertę złożyła firma Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Instalacyjno-Sanitarne i Remontowo-Budowlane „SKIBIŃSKI” z Sierakowic, która zaoferowała wykonanie zadania za kwotę 2 767 500 złotych brutto.
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach działania Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej PROW 2007-2013.