Aktualności

Coraz więcej mieszkańców gminy Kościerzyna – raport demograficzny

Czas na statystyczne podsumowanie minionego roku, przygotowane na podstawie danych gminnej ewidencji ludności. Sprawdziliśmy, ile dzieci urodziło się w 2023 roku, jakie imiona najchętniej nadawali im rodzice, jak wiele było ślubów i rozwodów oraz które miejscowości liczą najwięcej i najmniej mieszkańców.

Liczba mieszkańców gminy Kościerzyna wzrosła. Na dzień 31 grudnia 2023 roku wyniosła 15 950. To o 111 osób więcej niż w roku 2022 r.

Liczba urodzeń w 2023 r. to 154 (o trzy akty urodzenia mniej niż rok wcześniej). Wśród noworodków było 85 dziewczynek i 69 chłopców. Najczęściej nadawane dzieciom imiona to: Pola, Anastazja, Leon, Jakub i Aleksander.

W porównaniu z rokiem 2022 liczba zgonów mieszkańców Gminy Kościerzyna zwiększyła się ze 119 do 124.

Jedna osoba świętowała 100 i jeszcze jedna 101 urodziny.

Związek małżeński zawarło 69 mieszkanek i 66 mieszkańców gminy. 19 par otrzymało od prezydenta medale za długoletnie pożycie małżeńskie. Na rozwód zdecydowało się 18 mieszkających w naszej gminie kobiet i 18 mężczyzn.

Podobnie jak w zeszłym roku najludniejszą miejscowością jest Wielki Klincz, w którym mieszka 2 328 osób (o 15 więcej niż w 2022 r.). Najmniej mieszkańców, bo tylko 4, ma miejscowość Kula Młyn.

Aktualności

Wdzydze witają pięknym napisem

Z inicjatywy Koła Gospodyń Wiejskich Wdzydzanki we Wdzydzach ustawiony został napis witający mieszkańców i turystów. W pięknej scenerii nad jeziorem, w pobliżu Centrum Usług Turystycznych można zrobić sobie pamiątkowe zdjęciem na tle napisu „♥ WDZYDZE”.

Więcej

30-lecie Szkoły Podstawowej w Wielkim Podlesiu

24 maja 2024 r. Szkoła Podstawowa im. kontradmirała Xawerego Czernickiego w Wielkim Podlesiu świętowała jubileusz 30-lecia działalności. Uroczyste spotkanie, które zorganizowała społeczność szkolna było okazją do wspomnień, poznania historii placówki i sylwetki patrona oraz podziwiania talentów artystycznych uczniów.

Więcej

Zapraszamy na rajd rowerowy

Klub Rowerowy Stolemy wraz z harcerzami Hufca ZHP Kościerzyna zaprasza w dniu 31 maja br. na Rodzinny Rajd Rowerowy trasą: Kościerzyna – Łubiana – Lipusz – Stare Karpno – Korne – Kościerzyna

Więcej