Aktualności

Czyste Powietrze – zmiany w 2023 roku

Informujemy, że w dniu 3 stycznia 2023 roku ruszyła nowa edycja programu Czyste Powietrze. Zmiany w programie dotyczą wyższych progów dochodowych, wyższych kwot dofinansowań, krótszego czasu oczekiwania na dotację. W przypadku kompleksowej termomodernizacji konieczne jest wykonanie audytu energetycznego. Nowa odsłona programu wprowadza także możliwość złożenia dwóch wniosków.

Od 3 stycznia 2023 r. z dofinansowania w ramach programu Czyste powietrze może skorzystać osoba fizyczna będąca właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub wydzielonego w budynku jednorodzinnym lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą, której roczny dochód nie przekracza kwoty 135 tys. zł.

W nowej edycji programu maksymalne kwoty dotacji wynoszą:

  • podstawowy poziom dofinansowania: 41 tys. zł
  • podwyższony poziom dofinansowania: 59 tys. zł
  • najwyższy poziom dofinansowania: 79 tys. zł

Maksymalne kwoty dotacji z kompleksową termomodernizacją:

  • podstawowy poziom dofinansowania: 66 tys. zł
  • podwyższony poziom dofinansowania: 99 tys. zł
  • najwyższy poziom dofinansowania: 135 tys. zł

Obecnie przy podwyższonym dofinansowaniu próg dochodowy wzrósł z 1564 do 1894 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym oraz z 2189 do 2651 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym. Przy najwyższym wymiarze wsparcia progi wzrosły odpowiednio z 900 do 1090 zł w przypadku gospodarstw wieloosobowych i z 1260 do 1526 zł w przypadku gospodarstw wieloosobowych.

Przypominamy również, że zgodnie z tzw. uchwałą antysmogową konieczność wymiany kotłów na paliwo stałe poniżej 3 klasy mija już 1 września 2024 roku.

Zachęcamy do składania wniosków z pomocą pracownika Urzędu Gminy Kościerzyna. Prosimy o wcześniejsze uzgodnienie terminu i godziny wizyty pod numerem telefonu: 58 6865600 w celu zapewnienia sprawnej obsługi interesantów.

Więcej informacji na stronie: https://koscierzyna.pl/program-czyste-powietrze-2/

Aktualności

Spotkanie z wiceministrem Funduszy i Polityki Regionalnej

Wójt gminy Kościerzyna Grzegorz Piechowski oraz wicewójt Grzegorz Świtała uczestniczyli w zorganizowanym w Starostwie Powiatowym spotkaniu z wiceministrem Funduszy i Polityki Regionalnej – Marcinem Horałą. Wizyta w powiecie kościerskim miała na celu podsumowanie inwestycji realizowanych dzięki współpracy między samorządami, przy wsparciu z programów rządowych.

Więcej

Zwrot podatku akcyzowego dla rolników

Uwaga Rolnicy, Wójt Gminy Kościerzyna informuje, że producenci rolni, którzy są posiadaczami, współposiadaczami lub dzierżawcami gruntów rolnych położonych na terenie gminy Kościerzyna, mogą składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystanego do produkcji rolnej

Więcej