Aktualności

„Dzéń bùlwë” w Kalëskach

6 października w Szkole Podstawowej w Kaliskach Kościerskich uczniowie klas II i III uczęszczający na język kaszubski uczestniczyli w nocce pt. „Dzéń bùlwë”. Takie zmagania odbywają się corocznie, lecz tym razem była to niezwykła nocka pod wieloma względami.

Dzieci wspólnie z uczniami Zespołu Kształcenia w Łubianie konkurowały w zawodach sportowych, słuchały opowiadań o ziemniakach, a także wykonywały prace plastyczne. Hitem okazały się „pùlczi”-gotowane w całości ziemniaki, dawny przysmak na Kaszubach, który bardzo smakował uczniom. Wybrany został również „król ziemniaka”-najcięższą bulwę ważącą 932 g przyniósł Julian Miętki, a on sam jak i jego ziemniak otrzymał złotą koronę i nagrodę specjalną.

Wspólne zabawy, tańce, dyskoteka, pozwoliły na lepsze poznanie się z uczniami drugiej szkoły, co przyczyniło się do wzmocnienia integracji między dziećmi.

Nadesłane: Mariola Zaborowska

Aktualności

Wykazanie do dzierżawy

Wójt Gminy Kościerzyna zgodnie z  art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (jedn. tekst Dz. U z 2023 r. poz. 344 ze zm.) wykazuje do dzierżawy nieruchomości

Więcej

Méster Bëlnégò Czëtaniô 2023

W dniu 27 listopada w Szkole Podstawowej w Nowym Klinczu odbyły się gminne eliminacje konkursu czytania w języku kaszubskim Méster Bëlnégò Czëtaniô. Udział wzięło 48 uczniów ze szkół działających na terenie gminy Kościerzyna.

Więcej