Aktualności

„Dzéń bùlwë” w Kalëskach

6 października w Szkole Podstawowej w Kaliskach Kościerskich uczniowie klas II i III uczęszczający na język kaszubski uczestniczyli w nocce pt. „Dzéń bùlwë”. Takie zmagania odbywają się corocznie, lecz tym razem była to niezwykła nocka pod wieloma względami.

Dzieci wspólnie z uczniami Zespołu Kształcenia w Łubianie konkurowały w zawodach sportowych, słuchały opowiadań o ziemniakach, a także wykonywały prace plastyczne. Hitem okazały się „pùlczi”-gotowane w całości ziemniaki, dawny przysmak na Kaszubach, który bardzo smakował uczniom. Wybrany został również „król ziemniaka”-najcięższą bulwę ważącą 932 g przyniósł Julian Miętki, a on sam jak i jego ziemniak otrzymał złotą koronę i nagrodę specjalną.

Wspólne zabawy, tańce, dyskoteka, pozwoliły na lepsze poznanie się z uczniami drugiej szkoły, co przyczyniło się do wzmocnienia integracji między dziećmi.

Nadesłane: Mariola Zaborowska

Aktualności

Wdzydze witają pięknym napisem

Z inicjatywy Koła Gospodyń Wiejskich Wdzydzanki we Wdzydzach ustawiony został napis witający mieszkańców i turystów. W pięknej scenerii nad jeziorem, w pobliżu Centrum Usług Turystycznych można zrobić sobie pamiątkowe zdjęciem na tle napisu „♥ WDZYDZE”.

Więcej

30-lecie Szkoły Podstawowej w Wielkim Podlesiu

24 maja 2024 r. Szkoła Podstawowa im. kontradmirała Xawerego Czernickiego w Wielkim Podlesiu świętowała jubileusz 30-lecia działalności. Uroczyste spotkanie, które zorganizowała społeczność szkolna było okazją do wspomnień, poznania historii placówki i sylwetki patrona oraz podziwiania talentów artystycznych uczniów.

Więcej

Zapraszamy na rajd rowerowy

Klub Rowerowy Stolemy wraz z harcerzami Hufca ZHP Kościerzyna zaprasza w dniu 31 maja br. na Rodzinny Rajd Rowerowy trasą: Kościerzyna – Łubiana – Lipusz – Stare Karpno – Korne – Kościerzyna

Więcej