19 marca 1238 papież Grzegorz IX nazwał w swej bulli księcia szczecińskiego Bogusława I „duce Cassubie” – księciem Kaszubów (łac. clare morie… duce Cassubie). Była to prawdopodobnie pierwsza historyczna wzmianka o Kaszubach. Dlatego też 19 marca obchodzimy Dzień Jedności Kaszubów.
W Gminie Kościerzyna często słychać język kaszubski. Jest on zupełnie naturalny dla mieszkańców. We wszystkich naszych szkołach uczymy języka kaszubskiego, a młodzież chętnie bierze udział w konkursach czytania, pisania i recytowania po kaszubsku. Ostoją kaszubszczyzny są zespoły folklorystyczne: „Kaszubskie Nuty” z Nowego Klincza i „Môłi Kaszëbi” z Wąglikowic, które skupiają się na podtrzymywaniu tradycji tańca i piosenki kaszubskiej. Aktywną działalność prowadzą liczne kaszubskie stowarzyszenia i koła gospodyń wiejskich, które są wspieranie z budżetu gminy. A widocznym znakiem przywiązania mieszkańców do języka regionalnego są kaszubskie tablice wjazdowe i kierunkowe, które przed kilkoma laty postawiliśmy w Gminie Kościerzyna. To też duża atrakcja dla turystów, którzy mogą zobaczyć przy drogach nazwy miejscowości w języku kaszubskim.
Od kilku lat uroczyste obchody Dnia Jedności Kaszubów organizowali uczniowie i nauczyciele szkół w Gminie Kościerzyna. Do świętowania włączali się także mieszkańcy pokazując w ten sposób swoją kaszubską tożsamość. Niestety, ze względu na epidemię koronawirusa w tym roku nie ma możliwości, by wspólnie świętować ten szczególny dzień. Mimo to pamiętajmy o tym, że jesteśmy Kaszubami i uczcijmy Dzień Jedności Kaszubów.
Poniżej kilka zdjęć pokazujących kaszubskie aktywności uczniów gminnych szkół.