Aktualności

Dzień Jedności Kaszubów i Ukraińców w Łubianie – Dzéń Jednotë Kaszëbów i Ùkrajińców – День соборності кашубів та українців

W piątek 18 marca społeczność Zespołu Kształcenia w Łubianie będzie wspólnie obchodziła Dzień Jedności Kaszubów, w tym roku w łączności z wszystkimi Ukraińcami. Tego dnia w szkole odbędzie się Kiermasz słodkości, po kaszubsku Tôrg miodnoscë, a po ukraińsku ярмарок солодощів.

Uczniowie i ich rodzice będą mogli na kiermaszu nabyć babeczki, pączki, rogaliki, ciasta i ciasteczka. W zamian za pyszne słodkości będziemy zbierali datki, które przekażemy na pomoc walczącej i cierpiącej Ukrainie.  Kiermasz odbędzie się na hallu szkoły w godzinach 9.00-15.00. Zapraszamy wszystkich rodziców i uczniów do spróbowania naszych wypieków oraz wsparcia naszej zbiórki na rzecz Ukrainy.

Liczy się każdy grosz, każda złotówka! Właśnie w taki sposób chcemy włączyć się w pomoc naszym braciom Ukraińcom. Nabywajcie nasze słodkości i hojnie wspierajcie naszą akcję! – apelują organizatorzy.

Z okazji kaszubskiego święta w Zespole Kształcenia w Łubianie odbędzie się apel on-line, podczas którego uczniowie obejrzą film przygotowany przez uczestników kaszubskich lekcji. – Zaśpiewamy tam po kaszubsku, ale też po ukraińsku. Przetłumaczyliśmy sztandarową kaszubską piosenkę „Kaszëbsczé jezora” na język ukraiński. Bo okazuje się, że ukraiński ma też wiele wspólnych cech z językiem kaszubskim. Pokazujemy to uczniom na lekcjach i uczymy ich już podstaw języka ukraińskiego – zapowiadają organizatorzy.

Z okazji święta uczniowie przystroili szkołę w plakaty z barwami kaszubskimi, polskimi i ukraińskimi.

W akcję Dnia Jedności Kaszubów i Ukraińców w Łubianie włącza się dyrekcja szkoły, nauczyciele, uczniowie działający w szkolnym wolontariacie, Rada Rodziców oraz miejscowy oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, który następnego dnia, tj. w sobotę 19 marca zaprasza do kościoła w Łubianie na mszę świętą w języku kaszubskim, która rozpocznie się o godzinie 16.30. Bądźcie z nami!

Aktualności

Wójt otrzymał wotum zaufania i absolutorium

7 czerwca odbyła się absolutoryjna sesja Rady Gminy Kościerzyna, podczas której radni pozytywnie ocenili działalność wójta w 2022 roku, udzielając Grzegorzowi Piechowskiemu wotum zaufania oraz absolutorium z tytułu wykonania budżetu.

Więcej

Rotembark ma nowego sołtysa

Środowa sesja absolutoryjna Rady Gminy Kościerzyna rozpoczęła się od powitania nowej sołtys sołectwa Rotembark. Środowa sesja absolutoryjna Rady Gminy Kościerzyna rozpoczęła się od powitania nowej sołtys sołectwa Rotembark. Funkcję tę objęła Pani Ludwika Szwichtenberg.

Więcej

Pożyczka inwestycyjna dla mikro i małych przedsiębiorstw

Informujemy przedsiębiorców o możliwości uzyskania pożyczki na inwestycje realizowane na terenie województwa pomorskiego, które będą związane z: poprawą potencjału konkurencyjnego; poprawą zdolności do rozszerzenia działalności o nowe produkty lub usługi; zwiększeniem produktywności; koniecznością dostosowania prowadzonej działalności do ograniczeń w utrzymywaniu kontaktów bezpośrednich.

Więcej