Aktualności

Dzień Jedności Kaszubów i Ukraińców w Łubianie – Dzéń Jednotë Kaszëbów i Ùkrajińców – День соборності кашубів та українців

W piątek 18 marca społeczność Zespołu Kształcenia w Łubianie będzie wspólnie obchodziła Dzień Jedności Kaszubów, w tym roku w łączności z wszystkimi Ukraińcami. Tego dnia w szkole odbędzie się Kiermasz słodkości, po kaszubsku Tôrg miodnoscë, a po ukraińsku ярмарок солодощів.

Uczniowie i ich rodzice będą mogli na kiermaszu nabyć babeczki, pączki, rogaliki, ciasta i ciasteczka. W zamian za pyszne słodkości będziemy zbierali datki, które przekażemy na pomoc walczącej i cierpiącej Ukrainie.  Kiermasz odbędzie się na hallu szkoły w godzinach 9.00-15.00. Zapraszamy wszystkich rodziców i uczniów do spróbowania naszych wypieków oraz wsparcia naszej zbiórki na rzecz Ukrainy.

Liczy się każdy grosz, każda złotówka! Właśnie w taki sposób chcemy włączyć się w pomoc naszym braciom Ukraińcom. Nabywajcie nasze słodkości i hojnie wspierajcie naszą akcję! – apelują organizatorzy.

Z okazji kaszubskiego święta w Zespole Kształcenia w Łubianie odbędzie się apel on-line, podczas którego uczniowie obejrzą film przygotowany przez uczestników kaszubskich lekcji. – Zaśpiewamy tam po kaszubsku, ale też po ukraińsku. Przetłumaczyliśmy sztandarową kaszubską piosenkę „Kaszëbsczé jezora” na język ukraiński. Bo okazuje się, że ukraiński ma też wiele wspólnych cech z językiem kaszubskim. Pokazujemy to uczniom na lekcjach i uczymy ich już podstaw języka ukraińskiego – zapowiadają organizatorzy.

Z okazji święta uczniowie przystroili szkołę w plakaty z barwami kaszubskimi, polskimi i ukraińskimi.

W akcję Dnia Jedności Kaszubów i Ukraińców w Łubianie włącza się dyrekcja szkoły, nauczyciele, uczniowie działający w szkolnym wolontariacie, Rada Rodziców oraz miejscowy oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, który następnego dnia, tj. w sobotę 19 marca zaprasza do kościoła w Łubianie na mszę świętą w języku kaszubskim, która rozpocznie się o godzinie 16.30. Bądźcie z nami!

Aktualności

Bitwa Regionów, czyli kulinarna rywalizacja KGW

Osiem Kół Gospodyń Wiejskich wzięło udział w kulinarnej Bitwie Regionów, która odbyła się w minioną sobotę we Wdzydzach. Panie przygotowały i zaprezentowały tradycyjne potrawy regionalne, a stawką tej rywalizacji był awans do półfinału ogólnopolskiego konkursu.

Więcej

Wdzydze. Odbyły się I Regaty o Puchar Marszałka Województwa Pomorskiego

Za nami pierwsze regaty o Puchar Marszałka Województwa Pomorskiego! Było to wielkie święto żeglarstwa. 23 września we Wdzydzach spotkali się uczniowie z całego województwa biorący udział w projekcie „Pomorskie Żagle Wiedzy”. Sprawdzili nabyte w trakcie obozów i warsztatów umiejętności oraz przetestowali jachty kupione w ramach projektu „100 łodzi żaglowych na 100-lecie zaślubin Polski z Morzem”.

Więcej

Widoczne postępy w rozbudowie oczyszczalni ścieków w Wielkim Klinczu

Trwają intensywne prace na oczyszczalni ścieków w Wielkim Klinczu. Inwestycja warta ponad 6,35 mln zł powinna zostać zakończona do końca grudnia 2022 roku. Oczyszczalnia ta na dzień dzisiejszy obsługuje aglomerację ściekową o nazwie „Wielki Klincz”, obejmującą następujące miejscowości: Niedamowo, Dębogóry, Wielki Podleś, Kaliska Kościerskie, Kościerska Huta, Dobrogoszcz, Mały Klincz, Skorzewo, Kościerzyna Wybudowanie, Nowa Wieś Kościerska, Nowy Klincz i Wielki Klincz.

Więcej