Aktualności

Dzień Jedności Kaszubów i Ukraińców w Łubianie – Dzéń Jednotë Kaszëbów i Ùkrajińców – День соборності кашубів та українців

W piątek 18 marca społeczność Zespołu Kształcenia w Łubianie będzie wspólnie obchodziła Dzień Jedności Kaszubów, w tym roku w łączności z wszystkimi Ukraińcami. Tego dnia w szkole odbędzie się Kiermasz słodkości, po kaszubsku Tôrg miodnoscë, a po ukraińsku ярмарок солодощів.

Uczniowie i ich rodzice będą mogli na kiermaszu nabyć babeczki, pączki, rogaliki, ciasta i ciasteczka. W zamian za pyszne słodkości będziemy zbierali datki, które przekażemy na pomoc walczącej i cierpiącej Ukrainie.  Kiermasz odbędzie się na hallu szkoły w godzinach 9.00-15.00. Zapraszamy wszystkich rodziców i uczniów do spróbowania naszych wypieków oraz wsparcia naszej zbiórki na rzecz Ukrainy.

Liczy się każdy grosz, każda złotówka! Właśnie w taki sposób chcemy włączyć się w pomoc naszym braciom Ukraińcom. Nabywajcie nasze słodkości i hojnie wspierajcie naszą akcję! – apelują organizatorzy.

Z okazji kaszubskiego święta w Zespole Kształcenia w Łubianie odbędzie się apel on-line, podczas którego uczniowie obejrzą film przygotowany przez uczestników kaszubskich lekcji. – Zaśpiewamy tam po kaszubsku, ale też po ukraińsku. Przetłumaczyliśmy sztandarową kaszubską piosenkę „Kaszëbsczé jezora” na język ukraiński. Bo okazuje się, że ukraiński ma też wiele wspólnych cech z językiem kaszubskim. Pokazujemy to uczniom na lekcjach i uczymy ich już podstaw języka ukraińskiego – zapowiadają organizatorzy.

Z okazji święta uczniowie przystroili szkołę w plakaty z barwami kaszubskimi, polskimi i ukraińskimi.

W akcję Dnia Jedności Kaszubów i Ukraińców w Łubianie włącza się dyrekcja szkoły, nauczyciele, uczniowie działający w szkolnym wolontariacie, Rada Rodziców oraz miejscowy oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, który następnego dnia, tj. w sobotę 19 marca zaprasza do kościoła w Łubianie na mszę świętą w języku kaszubskim, która rozpocznie się o godzinie 16.30. Bądźcie z nami!

Aktualności

Bezpłatna nauka pływania – zapraszamy do Dobrogoszcza

Chcesz nauczyć się pływać? Chcesz udoskonalić technikę pływacką? Serdecznie zapraszamy na darmowe zajęcia! Ratownicy z kościerskiego WOPR czekają na wszystkich chętnych w dniach 29 lipca – 2 sierpnia na kąpielisku gminnym nad Jeziorem Dobrogoszcz, w godzinach od 10.00 do 12.00.

Więcej