Aktualności

Dzień Jedności Kaszubów i Ukraińców w Łubianie – Dzéń Jednotë Kaszëbów i Ùkrajińców – День соборності кашубів та українців

W piątek 18 marca społeczność Zespołu Kształcenia w Łubianie będzie wspólnie obchodziła Dzień Jedności Kaszubów, w tym roku w łączności z wszystkimi Ukraińcami. Tego dnia w szkole odbędzie się Kiermasz słodkości, po kaszubsku Tôrg miodnoscë, a po ukraińsku ярмарок солодощів.

Uczniowie i ich rodzice będą mogli na kiermaszu nabyć babeczki, pączki, rogaliki, ciasta i ciasteczka. W zamian za pyszne słodkości będziemy zbierali datki, które przekażemy na pomoc walczącej i cierpiącej Ukrainie.  Kiermasz odbędzie się na hallu szkoły w godzinach 9.00-15.00. Zapraszamy wszystkich rodziców i uczniów do spróbowania naszych wypieków oraz wsparcia naszej zbiórki na rzecz Ukrainy.

Liczy się każdy grosz, każda złotówka! Właśnie w taki sposób chcemy włączyć się w pomoc naszym braciom Ukraińcom. Nabywajcie nasze słodkości i hojnie wspierajcie naszą akcję! – apelują organizatorzy.

Z okazji kaszubskiego święta w Zespole Kształcenia w Łubianie odbędzie się apel on-line, podczas którego uczniowie obejrzą film przygotowany przez uczestników kaszubskich lekcji. – Zaśpiewamy tam po kaszubsku, ale też po ukraińsku. Przetłumaczyliśmy sztandarową kaszubską piosenkę „Kaszëbsczé jezora” na język ukraiński. Bo okazuje się, że ukraiński ma też wiele wspólnych cech z językiem kaszubskim. Pokazujemy to uczniom na lekcjach i uczymy ich już podstaw języka ukraińskiego – zapowiadają organizatorzy.

Z okazji święta uczniowie przystroili szkołę w plakaty z barwami kaszubskimi, polskimi i ukraińskimi.

W akcję Dnia Jedności Kaszubów i Ukraińców w Łubianie włącza się dyrekcja szkoły, nauczyciele, uczniowie działający w szkolnym wolontariacie, Rada Rodziców oraz miejscowy oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, który następnego dnia, tj. w sobotę 19 marca zaprasza do kościoła w Łubianie na mszę świętą w języku kaszubskim, która rozpocznie się o godzinie 16.30. Bądźcie z nami!

Aktualności

Zwrot podatku akcyzowego dla rolników

Uwaga Rolnicy, Wójt Gminy Kościerzyna informuje, że producenci rolni, którzy są posiadaczami, współposiadaczami lub dzierżawcami gruntów rolnych położonych na terenie gminy Kościerzyna, mogą składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystanego do produkcji rolnej

Więcej

Komunikat Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego do właścicieli i zarządców obiektów budowlanych w związku z potencjalnymi zagrożeniami występującymi w okresie zimowym

Sezon jesienno-zimowy to okres występowania niekorzystnych warunków atmosferycznych, które mogą spowodować uszkodzenie obiektu budowlanego lub sprowadzić zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska. Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego przypomina, że w takiej sytuacji, zgodnie z art. 61 pkt 2 ustawy − Prawo budowlane, właściciele i zarządcy zobowiązani są do zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu budowlanego.

Więcej