Aktualności

Dzień Jedności Kaszubów w Wielkim Podlesiu – Msza kaszubska i szkolne obchody

Po kilkuletniej przerwie liturgia w języku kaszubskim znów zabrzmiała w kościele w Wielkim Podlesiu dzięki księdzu Proboszczowi Dariuszowi Wiczlingowi i dzieciom ze Szkoły Podstawowej w Wielkim Podlesiu.

Uczestnicy Mszy Św. 19 marca mieli też okazję wysłuchać utworów kaszubskich Jaromiry Labudy czy tłumaczeń na język kaszubski Barki i Hymnu o krzyżu.

Z okazji Dnia Jedności Kaszubów 22 marca w szkole zorganizowaliśmy swaty Pani Wiosny z Wastą Zymkã🖤💛Jak przystało na wyjątkowe okazje było dużo dobrej muzyki i zabawy dzięki zespołowi „Viol-Art” czyli Panu Rafałowi Rompcy i Leszkowi Bolibokowi.

Po takiej rozgrzewce odbył się turniej kaszubski dla najmłodszych i familiada kaszubska dla klas starszych. Nie obyło się bez „sucharów” prowadzącego:)

Zwycięzcy otrzymali nagrody ufundowane przez Radę Rodziców.

W ostatniej części zumbę do utworów kaszubskich prowadziły klasy 4-8. Zatańczyli z nimi wszyscy obecni na sali.

Na zakończenie na wszystkich czekał słodki poczęstunek dzięki zaangażowaniu super rodziców.

Opracowanie: Iwona Kwidzińska, nauczyciel SP w Wielkim Podlesiu

Aktualności

Ruszyły zapisy na BEZPŁATNY kurs haftu kaszubskiego!

Lokalna Organizacja Turystyczna „Serce Kaszub” realizuje projekt pn. „Teodora Gulgowska- postać, która rozwinęła kulturę kaszubską i aktywizowała zawodowo kobiety z obszarów wiejskich”. Na realizację projektu otrzymaliśmy darowiznę z Fundacji Totalizatora Sportowego w programie „Z kobietami-patriotkami”.

Więcej

Przedszkolaki w roli gminnych radnych

Urząd Gminy Kościerzyna odwiedzili dzisiaj przemili goście z Przedszkola nr 7 w Kościerzynie. Na chwilę dzieci zajęły miejsca gminnych radnych, a nad porządkiem obrad czuwali nowi przewodniczący. Obrady były wesołe, merytoryczne i zaowocowały nowymi pomysłami!

Więcej