Aktualności

Dzień Życzliwości w szkole w Skorzewie

21 listopada 2023 roku w Szkole Podstawowej w Skorzewie odbędzie się Dzień Życzliwości. Uczniowie i nauczyciele chcieliby połączyć to niezwykłe wydarzenie, którego celem jest uwrażliwienie nas na potrzeby Drugiego Człowieka, rozwijanie empatii i współodczuwania, z akcją charytatywną na rzecz niesamowicie dzielnej dziewczyny – Izabeli Tomaczkowskiej.

Iza mieszka niedaleko nas, w Danachowie, nieopodal Stężycy. Jest naszą sąsiadką, więc może warto otworzyć serca dla kogoś potrzebującego, kto przez prawie 30 lat mieszka tak blisko nas?

Historia jej życia jest usiana traumami i nieustanną walką o przetrwanie. W wieku 5 lat przestała samodzielnie oddychać. Do dzisiaj tę funkcję pełni za nią respirator. SMA zabrało jej dosłownie wszystko. Jej wrażliwa dusza, niezwykła osobowość, zostały uwięzione w bezwładnym ciele. Iza jest niesamowicie inteligentna, lubi czytać, fascynuje ją piłka nożna. Uwielbia jeść pomidory i frytki. Kocha spacery i zachody słońca. Ma marzenia. My zdrowi możemy je zrealizować jednym kiwnięciem palca, Iza tym palcem kiwnąć nie może…

Marzy, żeby zobaczyć góry, jakiekolwiek, byle nie na fotografii. Prowadzi stronę na Facebooku: „Przyjaciele Izy”, gdzie relacjonuje wydarzenia ze swojego życia, dzieli się doświadczeniami. Internet jest  dla niej jedynym oknem na świat. Pewnie zastanawiacie się jak to możliwe, skoro jej ciało jest jak zamrożone? Otóż dziewczyna może nieznacznie poruszać głową, to wystarcza, by mogła obsługiwać komputer.

Iza marzy o rehabilitacji. Niestety jest to zbyt duży koszt dla rodziny. Natomiast NFZ zapewnia turnusy raz na dwa lata. Dziewczyna wykorzystała już swój limit. Zobaczcie jak sama pisze na ten temat:   Niezmiernie konieczna w mojej chorobie jest rehabilitacja. Jeśli ktoś z Was uważa, że NFZ zapewnia ją, to wierzcie mi, nie potrzebowaliście nieustannego usprawniania. Bez rehabilitacji po prostu znikam…moje mięśnie znikają Tak wygląda, niestety, życie z SMA… Chcę Was, kolejny raz prosić o pomoc w zebraniu funduszy, które przeznaczę właśnie na ten cel. Niedawno byłam w ośrodku rehabilitacyjnym i wróciłam naprawdę w dużo lepszym stanie. Na własnym ciele doświadczyłam, co może zdziałać profesjonalna pomoc fizjoterapeutów. Przykurcze ustąpiły, ból zmalał, a ja zrobiłam się jakby wyższa i dłuższa. Bardzo, bardzo bym chciała tam wrócić

Skorzewska społeczność szkolna chciałaby zaangażować się w pomoc dla Izabeli. Dzień Życzliwości jest ku temu doskonałą okazją. W związku z tym prosimy Rodziców i Uczniów o włączenie się do tej akcji. Wystarczy upiec ciasto, babeczki, przygotować galaretki (każdy pomysł będzie doskonały!) na kiermasz słodkości, który odbędzie się 21 listopada 2023 r. w szkole w Skorzewie. Wszystkie zebrane środki będą przekazane na rehabilitację Izabeli.

Otwórzmy serce na drugiego człowieka. Podarujmy cegiełkę od siebie w Dzień Życzliwości.

Pomagajmy! Pamiętajmy: „Nie liczy się to ile posiadasz, ale ile dajesz innym i jak się z nimi dzielisz”. Razem możemy zdziałać cuda!!!!!

Jeśli chcesz pomóc Izabeli, możesz również dokonać dowolnej wpłaty na stronie siepomaga.pl. Liczy się nawet najniższa kwota.

Aktualności

Wykazanie do dzierżawy

Wójt Gminy Kościerzyna zgodnie z  art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (jedn. tekst Dz. U z 2023 r. poz. 344 ze zm.) wykazuje do dzierżawy nieruchomości

Więcej

Méster Bëlnégò Czëtaniô 2023

W dniu 27 listopada w Szkole Podstawowej w Nowym Klinczu odbyły się gminne eliminacje konkursu czytania w języku kaszubskim Méster Bëlnégò Czëtaniô. Udział wzięło 48 uczniów ze szkół działających na terenie gminy Kościerzyna.

Więcej