Aktualności

Festyn patriotyczny w Łubianie za nami

W niedzielę 28 maja br. w Łubianie odbył się Piknik Rodzinny połączony z obchodami 79 rocznicy Boju pod Łubianą.

Uroczystości rozpoczęły się uroczystą mszą św. w kościele p.w. św. Maksymiliana Marii Kolbego, po której przy tablicy odbył się uroczysty apel poległych odczytany przez łubiańskich harcerzy i partyzantów Gryfa Pomorskiego z grupy rekonstrukcyjnej z Męcikału, Gryfa.

W Łubianie po mszy ponad 30 osób wzięło udział w rajdzie pieszym. W międzyczasie na Orliku zorganizowano turniej piłki nożnej o Puchar ks. proboszcza. Główne uroczystości odbywały się w łące przy ul. Długiej i Lipowej. Rozpoczęło się od biegu „Żołnierzy Wyklętych”, wzięło w nim udział ponad 45 osób na dystansie 1963 m – I miejsce zajął Bartek Kozikowski. Przy scenie zorganizowano konkurs plastyczny, rzut jajkiem na odległość, puszczanie latawców i wiele innych. Cały festyn zakończył się po godz. 18.00.

W festynie uczestniczyło ponad 300 osób. Wziął w nim udział również Wójt Gminy Kościerzyna Grzegorz Piechowski. Całość mogła się odbyć dzięki zaangażowaniu wielu osób, instytucji oraz firm. Organizatorzy dziękują Urzędowi Gminy Kościerzyna, sołectwu Łubiana, Parafii Łubiana, OSP Łubiana, Grupie Rekonstrukcyjnej z Męcikału, 23 Drużynie Harcerskiej z Łubiany, strzelnicy „Skorpion” z Kornego, Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskiemu oddz. w Łubianie, Nadleśnictwu Kościerzyna, Kościerskim MORS-om, Zakładowi Porcelany Lubiana, Kościerskiemu Domu Kultury  i wielu innym.

Przypomnijmy że dzień wcześniej o 22.00 na wolnym powietrzu miała miejsce projekcja filmu pt. „Pałac” opisujący lisy żołnierzy T.O.W. Gryf Pomorski w Męcikale 1944 r.

Nadesłane: P. Kwidziński

Aktualności

Ruszyły zapisy na BEZPŁATNY kurs haftu kaszubskiego!

Lokalna Organizacja Turystyczna „Serce Kaszub” realizuje projekt pn. „Teodora Gulgowska- postać, która rozwinęła kulturę kaszubską i aktywizowała zawodowo kobiety z obszarów wiejskich”. Na realizację projektu otrzymaliśmy darowiznę z Fundacji Totalizatora Sportowego w programie „Z kobietami-patriotkami”.

Więcej

Przedszkolaki w roli gminnych radnych

Urząd Gminy Kościerzyna odwiedzili dzisiaj przemili goście z Przedszkola nr 7 w Kościerzynie. Na chwilę dzieci zajęły miejsca gminnych radnych, a nad porządkiem obrad czuwali nowi przewodniczący. Obrady były wesołe, merytoryczne i zaowocowały nowymi pomysłami!

Więcej