Aktualności

Gmina Kościerzyna od jutra w żółtej strefie

Od soboty (3 października br.) w żółtej strefie znajdzie się powiat kościerski, czyli również Gmina Kościerzyna. Oprócz nas dodatkowe obostrzenia obowiązywać będą również mieszkańców następujących powiatów województwa pomorskiego: bytowskiego, gdańskiego, nowodworskiego, puckiego, słupskiego, wejherowskiego, a także Gdańska i Gdyni. Na liście powiatów w strefie czerwonej znajdą się powiat kartuski i miasto Sopot.

Jakie obostrzenia będą obowiązywać?

W żółtej strefie obowiązuje 1,5-metrowy dystans społeczny. W weselach i inne imprezach rodzinnych odbywających się w pomieszczeniach może uczestniczyć maksymalnie do 100 osób. W restauracjach obowiązuje zakrywanie ust i nosa oraz limit osób (maksymalnie 1 osoba na 4 mkw). W kinach może być zajęte 25 proc. miejsc. W siłowniach i klubach fitness może przebywać 1 osoba na 7 mkw., a w wydarzeniach sportowych może być zajęte 25 proc. widowni. W parkach rozrywki i wesołych miasteczkach może przebywać 1 osoba na 5 mkw. Mogą odbywać się też targi i konferencje przy limicie osób (1 osoba na 1 mkw). Obecnie nie ma natomiast obowiązku noszenia maseczek lub przyłbic w przestrzeni publicznej.

Jednak 29 września minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej poinformował, że wkrótce zostanie przedstawiony projekt rozporządzenia w sprawie nowych wytycznych. Waldemar Kraska dodał 1 października, że zmiany prawdopodobnie wejdą w życie od połowy października. Będą dotyczyły wszystkich stref, tzn. zielonej, żółtej i czerwonej. W zielonej strefie w weselach będzie mogło uczestniczyć do 100 gości, w żółtej do 75, a w czerwonej do 50 osób. Ponadto, w strefie żółtej będzie obowiązek noszenia maseczek lub przyłbic w przestrzeni publicznej. W strefie czerwonej punkty gastronomiczne, restauracje, puby i bary będą czynne do godziny 22.00.

Aktualności

Zmiany w finansowaniu pomocy dla uchodźców z Ukrainy

Informujemy, że zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy z 12.03.2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz.U. poz. 583 ze zm.), „każdemu podmiotowi, w szczególności osobie fizycznej prowadzącej gospodarstwo domowe, który zapewni, na własny koszt, zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy, o których mowa w art. 1 ust. 1, może być przyznane na jego wniosek świadczenie pieniężne z tego tytułu nie dłużej niż za okres 120 dni od dnia przybycia obywatela Ukrainy na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

Więcej