Aktualności

scenografia podczas konkursu

Gminne eliminacje 51 Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej „RODNÔ MÒWA”

12 maja w szkole w Wąglikowicach odbyły się gminne eliminacje 51 Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej „RODNÔ MÒWA”. Celem konkursu jest poznawanie i popularyzacja literatury kaszubskiej, tradycji i folkloru regionu oraz pielęgnowanie mowy kaszubskiej. Konkurs stwarza recytatorom okazję do indywidualnej wypowiedzi artystycznej, a także ma wpływ na pogłębianie wrażliwości na urodę literatury kaszubskiej.

W eliminacjach gminnych wzięło udział 22 uczestników ze szkół działających w Gminie Kościerzyna. Komisja w składzie: Irena Marszewska, Paulina Koziczkowska, Barbara Gostomska, Karmelita Jóźwik, Teresa Breza i Katarzyna Knopik nie miała łatwego zadania, gdyż poziom konkursu był bardzo wysoki. Ostatecznie, po wysłuchaniu recytacji zdecydowano o przyznaniu następujących miejsc:

Kategoria przedszkolna:

 1. Michał Jaszewski (szkoła w Wąglikowicach)
 2. Łucja Kościelska (szkoła w Wąglikowicach)
 3. Alex Stanisławski (szkoła w Wąglikowicach)

Uczniowie klas I-III szkół podstawowych:

 1. Mikołaj Drewczyński (szkoła w Skorzewie)
 2. Ksenia Zaborowska (szkoła w Łubianie)
 3. Lena Ruchniewicz (szkoła w Kaliskach)
 4. Wyróżnienia: Gustaw Wawer (szkoła w Niedamowie) i Konrad Pyszka (szkoła w Skorzewie)

Uczniowie klas IV-VI szkół podstawowych:

 1. Zofia Drewczyńska (szkoła w Skorzewie)
 2. Hanna Kreft (szkoła w Skorzewie)
 3. Maja Turzyńska (szkoła w Kaliskach)
 4. Wyróżnienie: Marysia Reszka (szkoła w Wielkim Podlesiu)

Uczniowie klas VII-VIII szkół podstawowych:

 1. Paulina Majkowska (szkoła w Skorzewie)
 2. nie przyznano
 3. Zofia Data (szkoła w Wąglikowicach) i Olga Tomaczkowska (szkoła w Skorzewie)

Konkurs jak zawsze pięknie umilił występ zespołu „Môłi Kaszëbi” działającego w Wąglikowicach.

Aktualności

Zwrot podatku akcyzowego dla rolników

Uwaga Rolnicy, Wójt Gminy Kościerzyna informuje, że producenci rolni, którzy są posiadaczami, współposiadaczami lub dzierżawcami gruntów rolnych położonych na terenie gminy Kościerzyna, mogą składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystanego do produkcji rolnej

Więcej

Komunikat Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego do właścicieli i zarządców obiektów budowlanych w związku z potencjalnymi zagrożeniami występującymi w okresie zimowym

Sezon jesienno-zimowy to okres występowania niekorzystnych warunków atmosferycznych, które mogą spowodować uszkodzenie obiektu budowlanego lub sprowadzić zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska. Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego przypomina, że w takiej sytuacji, zgodnie z art. 61 pkt 2 ustawy − Prawo budowlane, właściciele i zarządcy zobowiązani są do zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu budowlanego.

Więcej