Aktualności

Gminne Święto Plonów w Gostomiu

3 września w Gostomiu odbyły się Dożynki Gminy Kościerzyna. W ten sposób symbolicznie zakończyliśmy żniwa i podziękowaliśmy rolnikom za ich ważną, ciężką pracę.

Święto Plonów rozpoczęło się uroczystą mszą świętą w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, będącym kościołem filialnym Parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Stężycy. Następnie orkiestra dęta poprowadziła korowód uczestników na plac dożynkowy, gdzie wszystkich gości, na czele z rolnikami, powitał wójt Grzegorz Piechowski. W Gostomiu pojawili się: minister infrastruktury Marcin Horała, poseł Tadeusz Aziewicz, doradca prezydenta RP oraz radny wojewódzki Piotr Karczewski, radny sejmiku wojewódzkiego Dariusz Męczykowski, wiceburmistrz Kościerzyny Tomasz Nadolny oraz przewodnicząca Rady Miasta Kościerzyna Helena Kaszubowska-Nitz.

Starostami tegorocznych dożynek gminnych byli państwo Arleta i Adam Cieszyńscy. Ich sylwetki przybliżył specjalny film, który można obejrzeć w serwisie YouTube oraz na Facebooku gminy Kościerzyna.

Jak przystało na dożynki nie zabrakło tradycyjnego ceremoniału podzielenia się chlebem oraz konkursu wieńców dożynkowych. W tym roku wieńce uwiło 5 sołectw: Grzybowo, Gostomie, Loryniec, Czarlina i Kaliska Kościerskie. Komisja uznała, że najpiękniejsze dzieło stworzyły Kaliska Kościerskie, drugie miejsce zajęło Gostomie, a trzecie Loryniec. Nagrody za I, II i III miejsce wyniosły odpowiednio: 2 500 zł, 2 000 zł i 1 700 zł.

Z okazji Dożynek Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyznaje specjalne odznaczenie – odznakę honorową „Zasłużony dla Rolnictwa” za osiągnięcia w dziedzinie rolnictwa, rozwoju wsi i rynków rolnych. Zaznaczmy, że otrzymać ją można tylko raz.  Na wniosek Rady Gminy Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi nadał Odznakę Honorową „Zasłużony dla Rolnictwa”:

 1. Pani Bogumile Blok,
 2. Panu Krzysztofowi Blokowi,
 3. Panu Henrykowi Brezce,
 4. Panu Bogdanowi Dażnikowi,
 5. Pani Jolancie Jakubek,
 6. Panu Janowi Jakuszkowi,
 7. Panu Markowi Kowalce,
 8. Panu Wojciechowi Lepakowi,
 9. Panu Grzegorzowi Wicy,
 10. Panu Romanowi Wicy.

Z okazji Dożynek Wójt Gminy Kościerzyna przyznał nagrody dla rolników z gminy Kościerzyna oraz osób zasłużonych dla Gostomia i okolic. Otrzymali je:

 1. Pani Bogumiła Blok,
 2. Pan Krzysztof Blok,
 3. Pan Henryk Breska,
 4. Pani Jolanta Jakubek,
 5. Pan Jan Jakusz,
 6. Pan Marek Kowalka,
 7. Pan Wojciech Lepak,
 8. Pan Grzegorz Wica,
 9. Pan Roman Wica,
 10. Państwo Arleta i Adam Cieszyńscy.

Wójt gminy Kościerzyna Grzegorz Piechowski podkreślał ogromne zaangażowanie mieszkańców sołectwa Gostomie w przygotowanie dożynek. Cała miejscowość ozdobiona została imponującymi instalacjami i postaciami ze słomy. Dekoracje z przymrużeniem oka witały gości, na których czekała moc atrakcji. Od ekspozycji maszyn rolniczych, przez liczne stoiska, po wystawę żywych zwierząt, które przyciągały przede wszystkim najmłodszych.  Obecny był łubiański oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz Koło Gospodyń Wiejskich Gostomianki. Tutejsze KGW działa od miesiąca, należą do niego 32 osoby, w tym 3 panów. Gostomianki przygotowały pyszny poczęstunek, watę cukrową, popcorn i konkurencje sportowe dla dzieci. Przybliżały również historię Gostomia, a o tym, że jest ona bardzo ciekawa można dowiedzieć się z filmu, który powstał specjalnie na okoliczność święta plonów.

Wyjątkowym momentem były podziękowania dla wieloletniego proboszcza parafii w Stężycy – ks. prałata Bogdana Lipskiego, któremu wójt Grzegorz Piechowski oraz przewodniczący Rady Gminy Andrzej Bober wręczyli statuetkę Małego Niedźwiedzia.

Przyjaźń między dwiema gminami przejawia się również we współpracy Ochotniczych Straży Pożarnych. Dowodem na to było przekazanie agregatu wodnego dla OSP Gostomie od OSP Stężyca. W tym miejscu należy podkreślić również nieoceniony wkład druhów w organizację Święta Plonów.

Po części oficjalnej przyszedł czas na zabawę przy muzyce. Wystąpił zespół Nie ma LIPY oraz Teatr Muzyczny HALS, a zabawę taneczną do północy poprowadzili DJ Alski i DJ Boy.

Aktualności

Wdzydze witają pięknym napisem

Z inicjatywy Koła Gospodyń Wiejskich Wdzydzanki we Wdzydzach ustawiony został napis witający mieszkańców i turystów. W pięknej scenerii nad jeziorem, w pobliżu Centrum Usług Turystycznych można zrobić sobie pamiątkowe zdjęciem na tle napisu „♥ WDZYDZE”.

Więcej

30-lecie Szkoły Podstawowej w Wielkim Podlesiu

24 maja 2024 r. Szkoła Podstawowa im. kontradmirała Xawerego Czernickiego w Wielkim Podlesiu świętowała jubileusz 30-lecia działalności. Uroczyste spotkanie, które zorganizowała społeczność szkolna było okazją do wspomnień, poznania historii placówki i sylwetki patrona oraz podziwiania talentów artystycznych uczniów.

Więcej

Zapraszamy na rajd rowerowy

Klub Rowerowy Stolemy wraz z harcerzami Hufca ZHP Kościerzyna zaprasza w dniu 31 maja br. na Rodzinny Rajd Rowerowy trasą: Kościerzyna – Łubiana – Lipusz – Stare Karpno – Korne – Kościerzyna

Więcej