Aktualności

Gotowy łącznik „Kamiennej Góry” z drogą w kierunku Szarloty

Zakończono prace przy remoncie drogi gminnej w Rybakach nr 187099G na odcinku od drogi powiatowej nr 2403G (Kościerzyna – Wdzydze – Olpuch) do drogi krajowej nr 20 (Stargard – Gdynia), tj. droga od „Kamiennej Góry” w kierunku Szarloty.

Zakres inwestycji obejmował:

  1. wykonanie nakładki asfaltowej na całym odcinku drogi;
  2. wykonanie warstwy profilującej;
  3. ułożenie siatki przeciwspękaniowej;
  4. odcinkową wymianę konstrukcji nawierzchni w miejscach zapadnięć;
  5. wykonanie poboczy z kruszywa.
  6. Wykonawcą zadania była firma COLAS Polska Sp. z o.o. z Palędzia.

Wyremontowany odcinek stanowi połączenie drogi powiatowej Kościerzyna – Wdzydze – Olpuch z drogą krajową nr 20. Na co dzień korzystają z niej kierowcy ciężarówek transportujących kruszywa naturalne z położonej bezpośrednio przy tej drodze kopalni. Bezpośrednie połączenie z drogą krajową nr 20 jest powodem dużego natężenia ruchu, przez co droga kwalifikowała się do remontu, polegającego na wykonaniu nowej warstwy ścieralnej.

Remont drogi w zakresie wykonania nowej warstwy ścieralnej nawierzchni jezdni wpłynie na poprawę przyczepności poruszających się nią pojazdów. Efektem będzie zmniejszenie drogi hamowania i stabilizacja toru jazdy przy wykonywaniu manewrów podczas wyprzedzania i na łukach. Tym samym niechronieni użytkownicy drogi będą bezpieczniejsi (z powodu braku chodnika piesi poruszają się jezdnią).

Przebudowa drogi ułatwiła i usprawniła przejazd zwiększając przepustowość oraz bezpieczeństwo wszystkich jej użytkowników. Realizacja projektu zapewniła lepsze powiązanie dróg lokalnych ze sobą wzajemnie oraz z drogami wojewódzkimi i krajowymi, poprawę parametrów użytkowych i stanu technicznego dróg oraz podniesienie standardu ich wyposażenia i oznakowania.

Dzięki przebudowie drogi wraz z zastosowaniem rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego, nastąpiło wyrównanie potencjału społeczno-gospodarczego gminy, uległa poprawie spójność terytorialna na obszarze województwa oraz poprawiła się jakość życia mieszkańców gminy Kościerzyna.  

Zadanie zostało zrealizowane w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 877 499,27 zł brutto, w tym dofinansowanie z RFRD w wysokości 438 749,00 zł brutto.

Aktualności

Bezpłatna nauka pływania – zapraszamy do Dobrogoszcza

Chcesz nauczyć się pływać? Chcesz udoskonalić technikę pływacką? Serdecznie zapraszamy na darmowe zajęcia! Ratownicy z kościerskiego WOPR czekają na wszystkich chętnych w dniach 29 lipca – 2 sierpnia na kąpielisku gminnym nad Jeziorem Dobrogoszcz, w godzinach od 10.00 do 12.00.

Więcej