Aktualności

Informacja o wprowadzonych stopniach alarmowych

Informujemy, że Premier Donald Tusk przedłużył do 28 lutego 2025 r. obowiązywanie na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stopnia alarmowego BRAVO (zarządzenie nr 135 z dnia 26 listopada 2024 r.) oraz stopnia alarmowego BRAVO-CRP (zarządzeniem nr 134 z dnia 26 listopada 2024 r.), a także stopnia alarmowego BRAVO – wobec polskiej infrastruktury energetycznej mieszczącej się poza jej granicami.

Stopień BRAVO jest drugim w czterostopniowej skali stopni alarmowych i można go wprowadzić w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpienia zdarzeń o charakterze terrorystycznym, kiedy jednak konkretny cel ataku nie został zidentyfikowany.

Stopień alarmowy BRAVO–CRP wprowadza się w celu przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni.

Zadania organów państwa związane z wprowadzeniem stopni alarmowych zostały określone w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z 25 lipca 2016 r. w sprawie zakresu przedsięwzięć wykonywanych w poszczególnych stopniach alarmowych i stopniach alarmowych CRP. 

W trakcie obowiązywania stopni alarmowych BRAVO możemy spodziewać się na terenie Gminy m.in.:

  • prowadzenia przez Policję oraz inne służby wzmożonych kontroli skupisk i zgromadzeń ludzkich;
  • zwiększenia kontroli obiektów użyteczności publicznej;
  • dodatkowych kontroli pojazdów w rejonach zagrożonych;
  • wzmocnienie ochrony środków komunikacji publicznej oraz ważnych obiektów publicznych;
  • wprowadzenie zakazów lub ograniczenia wstępu do placówek oświatowych osobom postronnym.

Podczas obowiązywania stopnia alarmowego należy zwracać szczególną uwagę na wszelkie niestandardowe sytuacje i potencjalne zagrożenia, na przykład:

  • nietypowo zachowujące się osoby,
  • pakunki, torby lub plecaki pozostawione bez opieki w miejscach publicznych,
  • samochody (szczególnie transportowe) zaparkowane w pobliżu miejsc zgromadzeń.

Pamiętaj! Bezpieczeństwo w czasie obowiązywania stopni alarmowych uzależnione jest nie tylko od właściwego działania służb, ale także od dobrego przygotowania administratorów obiektów użyteczności publicznej, którzy zobowiązani są do prowadzenia wzmożonej kontroli, a także od czujności i reakcji wszystkich obywateli.

NIE LEKCEWAŻ ŻADNEJ INFORMACJI O ZAUWAŻONYM ZAGROŻENIU! NATYCHMIAST POWIADOM SŁUŻBY DZWONIĄC NA NUMER TEL.: 112.

Aktualności

Kolejny etap remontu remizy OSP w Gostomiu

Druhowie jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Gostomiu własnymi siłami przeprowadzili kolejny remont remizy. Zakres prac obejmował wymianę instalacji elektrycznej wraz z oświetleniem, szpachlowanie oraz malowanie pomieszczenia i posadzki.

Więcej