Aktualności

Inwestycje drogowe na przełomie roku

Remonty trwają, a w planach są kolejne inwestycje drogowe. Przedstawiamy zestawienie obecnie realizowanych i wkrótce ruszających prac.

Trwa przebudowa ul. Stolema we Wdzydzach. Za prawie 1,5 mln zł powstają nowe miejsca parkingowe w okolicach Centrum Usług Turystycznych, odnawiana jest nawierzchnia asfaltowej drogi oraz chodników, powstanie również bezpieczne miejsce do zawracania. Prace mają się zakończyć w czerwcu przyszłego roku.

W przyszłym tygodniu odbędzie się częściowy odbiór modernizowanej drogi Korne – Owśnice. Jest to gminny odcinek o długości 3,9 km budowanej „obwodnicy wschodniej” miasta Kościerzyna. Po wybudowaniu odcinka powiatowego przeprowadzi ona ruch ze Stężycy do Chojnic, czy Bytowa, omijając Kościerzynę. Koszt przebudowy to ponad 6 mln 800 tys. zł. Inwestycja dofinansowana jest z Funduszu Inwestycji Lokalnych (3 mln zł) oraz Nadleśnictwa Kościerzyna (50 tys. zł).

W styczniu gotowa ma być ścieżka rowerowa z Kościerzyny do Sarnów. Koszt budowy odcinka drogi pieszo-rowerowej to ponad 1,4 mln zł, przy dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Trwają również przygotowania do budowy tras rowerowych do Dobrogoszcza i Skorzewa.

Rozstrzygnięty został już przetarg na przebudowę jednej z najdłuższych ulic w Wielkim Klinczu. Mowa o ul. Rzemieślniczej. Nawierzchnię szutrową zastąpi tu asfaltowa jezdnia o szerokości 5 metrów plus pobocza. Na nowo wybudowanej drodze planuje się wprowadzenie strefy zamieszkania. Gminie udało się pozyskać dofinansowanie w wysokości 1,4 mln zł z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Najniższa kwota wynikająca z przetargu to ponad 2,5 mln zł.

Podpisano również umowę na wykonanie bezpiecznego przejścia dla pieszych wraz z chodnikiem na ul. Gulgowskich we Wdzydzach. Termin wykonania inwestycji to wiosna 2022 roku. Najniższa kwota wynikająca z przetargu to prawie 259 tys. zł, dofinansowanie pochodzące z budżetu Wojewody Pomorskiego to 130 tys. zł.

W toku jest projektowanie nowej, pięciokilometrowej drogi między Łubianą a Grzybowem. Obecnie miejscowości łączy odcinek szutrowy. Planuje się budowę od podstaw drogi dojazdowej, z podbudową, nawierzchnia asfaltowa 2×1, budowa poboczy i odwodnienia. Szacowana wartość inwestycji to 5 mln zł. Na ten cel gmina otrzymała promesę z Polskiego Ładu w wysokości 4 750 000 zł.

Aktualności

Bezpłatna nauka pływania – zapraszamy do Dobrogoszcza

Chcesz nauczyć się pływać? Chcesz udoskonalić technikę pływacką? Serdecznie zapraszamy na darmowe zajęcia! Ratownicy z kościerskiego WOPR czekają na wszystkich chętnych w dniach 29 lipca – 2 sierpnia na kąpielisku gminnym nad Jeziorem Dobrogoszcz, w godzinach od 10.00 do 12.00.

Więcej