Aktualności

Jubileusz 30-lecia gminy Kościerzyna

1 marca świętowaliśmy jubileusz 30-lecia istnienia gminy Kościerzyna. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. Świętej Rodziny w Wielkim Klinczu, po czym odbyła się uroczysta Sesja Rady Gminy w tamtejszej Hali Sportowo-Widowiskowej.

Obrady rozpoczęły się od podjęcia uchwały w sprawie wsparcia walczącej z rosyjską agresją Ukrainy. Radni byli jednomyślni w kwestii potępienia zamachu na demokrację, wolność i suwerenność naszego sąsiada, zadeklarowali udzielenie pomocy Narodowi Ukraińskiemu oraz wyrazili gotowość gminy Kościerzyna do udzielenia pomocy uchodźcom wojennym. Następnie minutą ciszy uczczono pamięć ofiar wojny w Ukrainie.

Ważną częścią jubileuszowej sesji było wyróżnienie osób zasłużonych dla gminy Kościerzyna.

Złoty Laur to odznaczenie przyznawane przez Radę Gminy za zasługi dla gminy Kościerzyna, długoletnią aktywność społeczną oraz podejmowanie pożytecznych inicjatyw publicznych. Wyróżnienia wręczyli: wójt Grzegorz Piechowski, przewodniczący Rady Gminy Andrzej Bober oraz wiceprzewodniczący Rady Gminy Krzysztof Bławat.

Złoty Laur otrzymali:

 Bożena CieszyńskaRadna Gminy Kościerzyna, Sołtys Kalisk Kościerskich od 2005 roku oraz działaczka Koła Gospodyń Wiejskich w Kaliskach. Pani Bożena Cieszyńska jest inicjatorką działań inwestycyjnych z przeznaczeniem społecznym, takich jak: place zabaw, boiska sportowe i sala sportowa w Kaliskach Kościerskich. W swojej działalności zawsze wspiera inicjatywy służące dobru mieszkańców gminy.
 Tomasz DerraKierownik muzyczny zespołu folklorystycznego Kaszubskie Nuty” z Nowego Klincza. Od 30 lat zespół jest godnym ambasadorem kaszubszczyzny, wizytówką nie tylko Gminy Kościerzyna, ale i całego regionu Kaszub. Pan Tomasz Derra jest nauczycielem związanym z kościerskim środowiskiem muzycznym, Prezesem Związku Nauczycielstwa Polskiego w Kościerzynie, muzykiem, artystą, i działaczem społecznym.
 Tomasz KlinkoszKomendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Kościerzynie. Odważny, zaangażowany w pomoc innym ludziom, odpowiedzialny, służący radą i wsparciem w trudnych sytuacjach. Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej działające w Gminie Kościerzyna zawsze mogą liczyć na komendanta Tomasza Klinkosza.
 Marian KnuthMieszkaniec Wielkiego Klincza, sportowiec reprezentujący Gminę Kościerzyna w trójboju siłowym. Pan Marian Knuth to wicemistrz świata Federacji GPC. Utytułowany zawodnik, który pomimo wieku emerytalnego z każdych zawodów przywozi medale.
 Piotr KwidzińskiHarcerz, policjant, Radny Gminy Kościerzyna, działacz społeczny i członek Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Jest wzorem harcerskiego instruktora, zaangażowanym w swoją służbę, realizującym nietuzinkowe pomysły. Pan Pior Kwidziński potrafi sprawić, że to, co początkowo wydaje się być niemożliwe, staje się realnym działaniem. Jest zawsze chętny do pomocy i gotowy do służenia drugiemu człowiekowi.
 Bernarda PellowskaSołtys Loryńca, która pełni tę funkcję nieprzerwanie od 1993 roku. Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich. Jest współorganizatorką imprez kulturalnych, rekreacyjnych i sportowych cieszących się dużą popularnością wśród mieszkańców całej Gminy. Osoba aktywna, pozytywnie i z zaangażowaniem podchodzącą do nowych wyzwań, otwarta na współpracę. Dzięki wsparciu Pani Bernardy Pellowskiej Biesiady Seniorów odbywające się w Loryńcu mają wyjątkową oprawę i stanowią doskonałe miejsce do spotkań osób starszych.
 Jarosław PrzewoźnyBurmistrz Gminy Pniewy. Inicjator nawiązania w 2015 roku współpracy partnerskiej pomiędzy Gminą Pniewy i Gminą Kościerzyna. Od wielu lat jest dobrym duchem współpracy, wspierającym wszelkie działania partnerskie. Jego otwartość i zaangażowanie doprowadziły także do rozszerzenia współpracy o Gminę Radków, z którą Gmina Kościerzyna zawarła umowę w maju 2019 roku. 
 Halina RogińskaPrezes Kaszubskiego Stowarzyszenia Agroturystycznego „Kościerska Chata”. Promotorka kaszubskiej żurawiny i organizatorka Festiwalu Żurawiny. Od wielu lat Pani Halina Rogińska promuje Kaszuby jako najlepsze miejsce do odpoczynku, kultywowania tradycji i pozyskiwania zdrowych produktów. Aktywnie uczestniczy w targach, piknikach agroturystycznych oraz konkursach kulinarnych organizowanych na szczeblu regionalnym i ogólnopolskim, których często staje się laureatką.
 Agnieszka SauerwaldPrezes Stowarzyszenia „Klub Cölbe-Kościerzyna”. Propagatorka partnerskiej współpracy pomiędzy Gminą Cölbe w Niemczech i Gminą Kościerzyna. Inicjuje i koordynuje wiele działań partnerskich. Podkreśleniem wieloletniej współpracy pomiędzy społecznościami polską i niemiecką są murale partnerskie, które z inicjatywy Pani Agnieszki Sauerwald powstały w 2021 roku w Łubianie, Kościerzynie i w Cölbe, stanowiąc widoczny znak międzynarodowej przyjaźni.
 Henryk SynakowskiRodowity Skorzewiak, wieloletni Prezes i Naczelnik OSP Skorzewo. Zasłużony strażak i społecznik. W Ochotniczej Straży Pożarnej w Skorzewie działa już 60 lat, w tym przez 35 lat pełnił funkcje Prezesa OSP Skorzewo. Pan Henryk Synakowski integruje miejscowe środowisko i wychował wiele pokoleń strażaków.
 Leszek ZblewskiSportowiec, lekkoatleta. 4-krotny Mistrz Polski w biegu na 1500 m. Wielokrotnie reprezentował nasz kraj na zawodach międzynarodowych. Pan Leszek Zblewski jest założycielem i Prezesem Uczniowskiego Klubu Sportowego OLIMPIJCZYK Skorzewo, którego zawodnicy, również ci niepełnosprawni, osiągają liczne sukcesy na arenach Polski, Europy i świata.

Wręczone zostały również statuetki Dużego i Małego Niedźwiedzia. To wyróżnienia przyznawane przez wójta gminy Kościerzyna za osiągnięcia w dziedzinie nauki, kultury, sportu, oświaty, zdrowia, gospodarki i ochrony środowiska oraz działalność społeczną.

Laureaci Statuetki Dużego Niedźwiedzia

 Bielawa Transport – Kamila i Sebastian BielawaWłaściciele rodzinnej firmy transportowej BIELAWA TRANSPORT działają od 2006 roku w Wielkim Klinczu. Cechą charakterystyczną firmy jest indywidualne podejście do każdego klienta oraz terminowość dostaw powierzanych towarów. Ich domeną jest zaangażowanie oraz doświadczenie, dzięki któremu każde zlecenie realizowane jest w sposób jak najbardziej efektywny, a więc 100% skuteczność przy jak najniższych kosztach.
 ELBUD OwśniceHistoria Wytwórni Prefabrykatów Żelbetonowych ELBUD sięga 1975 roku. Bogata oferta najwyższej jakości produktów, dedykowanych m.in. dla energetyki, telekomunikacji oraz branży budowlanej pozwala firmie wyjść naprzeciw oczekiwaniom najbardziej wymagających kontrahentów.
 Radosław Flisikowski Jeden z założycieli i aktywny działacz Kościerskiego Klubu Morsów „Forrest Gump”. Promotor zdrowego trybu życia, pomysłodawca Biegów Morsa w Garczynie oraz współorganizator cotygodniowych kąpieli w Dobrogoszczy dla amatorów zimnej wody.
 dr Krzysztof JażdżewskiDyrektor Muzeum Ziemi Kościerskiej. Autor wielu publikacji o tematyce regionalnej, w tym monografii „Skorzewo – zarys dziejów kaszubskiej wsi”. Dr Krzysztof Jażdżewski to autor wystawy i współautor Szlaku Kaszubskich Drzymalitów.
 Michał JaworskiNadleśniczy Nadleśnictwa Kościerzyna. Zaangażowany w ochronę przyrody i otwarty na współpracę z samorządem Gminy Kościerzyna. Warto zaznaczyć, że pan Michał Jaworski wspiera finansowo budowę lokalnych dróg.
 Klub Sportowy SkorzewoKlub Sportowy dbający o rozwój dzieci i młodzieży  poprzez piłkę nożną. Liczne grupy Juniorskie oraz grupa Seniorów przyczynia się do promocji i dobrego wizerunku Gminy Kościerzyna podczas turniejów, w których biorą udział.
 Kazimierz KonkolOd kilkunastu lat prowadzi w Rotembarku Gospodarstwo Agroturystyczne „Na Kampie”. Turystom oferuje gościnność, miłą atmosferę i produkty własnej produkcji takie jak drób, jajka, warzywa, mleko, chleb wiejski. Kazimierz Konkol słynie też z promocji i niezwykłego smaku kaszubskich ruchanek – wyjątkowej regionalnej potrawy.
 Makurat Jan Usługi TransportoweZałożyciel i właściciel rodzinnej firmy transportowej w Skorzewie, gdzie działa już od 30 lat. Aktywny społecznie, wspiera lokalne wydarzenia kulturalne i sportowe. Prowadzi mini zoo będące atrakcją Skorzewa.
 Muzeum Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we WdzydzachNajstarszy w Polsce Skansen. To miejsce chętnie odwiedzane przez mieszkańców i turystów. Wiernie odtworzone wnętrza wraz z autentycznym wyposażeniem, czasowo uruchamiane urządzenia gospodarcze i przemysłowe nadają muzeum niezwykły klimat, spotęgowany malowniczym położeniem i walorami otaczającej przyrody.
 Wiesław Sochaczewski Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Kornem. Aktywny strażak, działacz społeczny, zawsze gotowy do niesienia pomocy innym.
 Stowarzyszenie Aktywni Kaszubi SkorzewoOrganizacja społeczna działająca w Skorzewie. Gromadzi mieszkańców i turystów na takich wydarzeniach jak: Rajd Kaszubskich Drzymalitów, szkolenia plastyczno-artystyczne, wieczory poezji kaszubskiej, czy warsztaty rękodzieła regionalnego.
 Krzysztof TuszkowskiPrezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Wielkim Klinczu. Aktywny strażak, zawsze gotowy do niesienia pomocy innym.
 Izolda WysieckaMieszkanka Juszek. Jej pasją jest historia i odkrywanie dziejów przedstawianych na starych pocztówkach. Pani Izolda Wysiecka jest autorką książki „Przewodnik po Miejscach Pamięci w Gminie Kościerzyna”.

 Laureaci Statuetki Małego Niedźwiedzia

 Jan Bednarczyk Burmistrz partnerskiej Gminy Radków, zaangażowany we współpracę pomiędzy mieszkańcami, co przekłada się na podtrzymywanie żywej współpracy między naszymi samorządami.
 Józef CiężkiArtysta, którego miejscem na Ziemi są Wdzydze. W Galerii Odyseja można podziwiać prace malarskie, graficzne i rzeźby, ale również artystyczne meble autorstwa Józefa Ciężkiego. Mistrz pisze również poezję i opowiadania. Sztuka Józefa Ciężkiego podziwiana była na wielu wystawach w całej Europie, a jego prace zdobią kolekcje prywatne i państwowe na całym świecie.
 Franciszek HirszMieszkaniec Kłobuczyna. działacz społeczny oddany historii i kulturze Kaszub. W swoich działaniach szczególnie wspiera aktywność seniorów. Pan Franciszek Hirsz jest otwarty na współpracę ze środowiskami emerytów również spoza Gminy Kościerzyna.
 Faustyna Kotłowska Lekkoatletka, zawodniczka UKS OLIMPIJCZYK Skorzewo, członkini Paraolimpijskiej Kadry Narodowej w lekkiej atletyce. Laureatka srebrnego i brązowego medalu Paraolimpijskich Mistrzostw Świata w Dubaju w pchnięciu kulą i rzucie dyskiem. Zdobyła też m.in. brązowy medal Paraolimpijskich Mistrzostw Europy 2018 w Berlinie w rzucie dyskiem i 2 złote medale Paraolimpijskich Mistrzostw Świata Juniorów
 Karolina Kropidłowska Mieszkanka Łubiany trenująca sporty siłowe. Zdobywczyni medali na zawodach sportowych rangi ogólnopolskiej, m.in. laureatka srebrnego medalu w dwuboju, rwaniu i podrzucie na Mistrzostwach Polski w Podnoszeniu Ciężarów do lat 20 oraz Mistrzyni Polski Młodzików w podnoszeniu ciężarów.
 Iwona KwidzińskaNauczycielka języka kaszubskiego w szkole podstawowej w  Wielkim Podlesiu. Prezes Stowarzyszenia Kaszubski Azymut. Pani Iwona Kwidzińska jest zaangażowana w promowanie języka i kultury kaszubskiej poprzez organizację warsztatów teatralnych i muzycznych, coroczne kolędowanie z Kaszubską Gwiazdką i akcje charytatywne. To również współtwórczyni Zielonego Zakątka w Wielkim Podlesiu.
 Adam Okoniewski Prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Dzieci i Młodzieży Sprawnej Inaczej „Otwarte serca” działającego w Łubianie. Otwarty na współpracę, zawsze chętny do pomocy, zaangażowany we wspieranie osób niepełnosprawnych.
 dr Jens Ried Burmistrz partnerskiej Gminy Cölbe, zaangażowany w Partnerstwo Naszych Gmin oraz dbający  współpracę pomiędzy mieszkańcami zaprzyjaźnionych samorządów.
 Grażyna SadowskaPasjonatka przyrody, która wie wszystko o Wdzydzkim Parku Krajobrazowym. Chętnie dzieli się swoją wiedzą ciekawie opowiadając o wyjątkowych lasach, rzekach, jeziorach i osobliwościach środowiska naturalnego.
 Mariusz Skrzypkowski Gminny koordynator sportu, na co dzień nauczyciel wychowani fizycznego w Szkole Podstawowej w Wielkim Podlesiu, organizujący zawody sportowe na szczeblu gminnym oraz powiatowym.
 Grzegorz TuszkowskiNauczyciel wychowania fizycznego pracujący w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Nowym Klinczu. Pod jego skrzydłami uczniowie niewielkiej szkoły odnoszą sukcesy na szczeblu gminnym oraz powiatowym. Swoją charyzmą Pan Grzegorz Tuszkowski  potrafi zaszczepić wśród dzieci i młodzieży chęć do codziennego aktywnego spędzania czasu.

O oprawę muzyczną uroczystej sesji zadbały uczestniczki zajęć wokalno-muzycznych organizowanych przez Ośrodek Kultury i Edukacji w Nowym Klinczu pod kierownictwem Pawła Ruszkowskiego. Na scenie wystąpiły: Aleksandra Czapiewska, Magdalena Dobrzyńska, Agata Klawikowska, Marcelina Bławat, Dominika Jereczek, Julia Kamińska i Julia Grosz.

Z okazji 30-lecia gminy powstał jubileuszowy film, opowiadający o trudnych początkach i rozwoju samorządu. To przede wszystkim wspomnienia osób, które tworzyły gminę Kościerzyna na początku lat 90 XX wieku. Nie zabrakło również anegdot i historii z przymrużeniem oka. Zapraszamy do oglądania!

Aktualności

Bezpłatna nauka pływania – zapraszamy do Dobrogoszcza

Chcesz nauczyć się pływać? Chcesz udoskonalić technikę pływacką? Serdecznie zapraszamy na darmowe zajęcia! Ratownicy z kościerskiego WOPR czekają na wszystkich chętnych w dniach 29 lipca – 2 sierpnia na kąpielisku gminnym nad Jeziorem Dobrogoszcz, w godzinach od 10.00 do 12.00.

Więcej