Aktualności

Kaszubski haft czepcowy – powrót

Dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Koło Gospodyń Wiejskich w Kłobuczynie realizuje kurs haftu złotego zwanego haftem czepcowym. Planowane 160 godzin zajęć umożliwi uczestniczkom poznanie podstaw i technik hafciarskich pod okiem doświadczonej instruktorki – Mistrza Tradycji pani Anny Miszczak.

Celem projektu jest zachowanie od zapomnienia i przekazanie umiejętności haftu złotego kaszubskiego oraz historii haftu na Kaszubach. Projekt jest w pełni nawiązujący do danych tradycji Kaszub związanych z haftem czepcowym złotym. Złotnica jest to najstarsza i najbardziej wymagająca technicznie, odmiana haftu kaszubskiego. Tradycja tego haftu sięga XIII wieku rozpoczęła się w żeńskim zakonie norbertanek sprowadzonych w 1212 roku  do Żukowa, gdzie m.in. prowadziły szkołę dla panien z zamożnych rodów. Początkowo mniszki i uczennice, ozdabiały elementy liturgiczne: ornaty, stuły, obrusy mszalne. Później realizowały też zamówienia spoza klasztoru, na przykład na złotnice — czepce dla bogatych, zamężnych kobiet. Wygląd czepców zależał od statusu materialnego ich posiadaczek. Bogate ozdabiały czepce nićmi metalowymi — srebrnymi. Najbogatsze przyozdabiały głowy czepcami wykańczanymi nićmi ze złota. Stąd wzięła się nazwa tej części stroju — złotnica lub złotogłowie. Wyszukane materiały i kunszt wykonania powodowały, że był bardzo drogim elementem stroju kaszubskiego.

Za uczestniczkami już połowa zajęć. Dotychczas powstały torebki i próbki ściegów, w trakcie są kubraki do tradycyjnych strojów kaszubskich, duże torebki oraz poduszki.

Już wkrótce będzie można obejrzeć wystawę w sali wiejskiej w Kłobuczynie oraz w przestrzeni biletowej Kina Remus w Kościerzynie.

Zadanie „Kaszubski haft czepcowy – powrót” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury Kultura Ludowa i Tradycyjna  Mistrz Tradycji

Aktualności

Przedszkolaki w roli gminnych radnych

Urząd Gminy Kościerzyna odwiedzili dzisiaj przemili goście z Przedszkola nr 7 w Kościerzynie. Na chwilę dzieci zajęły miejsca gminnych radnych, a nad porządkiem obrad czuwali nowi przewodniczący. Obrady były wesołe, merytoryczne i zaowocowały nowymi pomysłami!

Więcej

Wyniki wyborów samorządowych

7 kwietnia 2024 r. odbyły się wybory samorządowe. Wybieraliśmy Wójta, Radnych Gminy Kościerzyna, Radnych Powiatu Kościerskiego i Radnych Sejmiku Województwa Pomorskiego.

Więcej