Aktualności

Kaszubsko-ukraińskie spotkanie wielkanocne w Skorzewie

Mieszkańcy Skorzewa po raz kolejny zorganizowali spotkanie integracyjne z przebywającymi tam uchodźcami z Ukrainy. Okazją były obchody prawosławnej Wielkanocy. Na twarzach wszystkich obecne było ogromne wzruszenie, łzy, ale też radość ze wspólnie spędzonego czasu.

W poniedziałek w sali konferencyjnej przy hali sportowej na stołach zagościła ukraińska Pascha, kaszubska drożdżówka, babeczki w barwach niebiesko-żółtych oraz inne słodkości. Spotkanie było okazją do wspólnych rozmów oraz integracji przy muzyce. Odwiedziły nas członkinie zespołu muzycznego Totus Tuus, który działa przy skorzewskiej parafii. Wspólnie z paniami Kasią i Dorotą zaśpiewaliśmy po ukraińsku „Czerwoną Kalinę”, po kaszubsku „Kaszëbsczé jezora” i po polsku „Szła dzieweczka do laseczka”. Towarzyszyły nam również zaprzyjaźnione członkinie stowarzyszenia „Aktywni Kaszubi” ze Skorzewa, z którymi przy akompaniamencie akordeonu zatańczyliśmy taniec kaszubski „Kòwôl”. Obecne na spotkaniu dzieci zatańczyły i zaśpiewały kilka religijnych piosenek, w tym „Bóg nie umarł, Jezus żyje” i „Nie ma takiego jak Jezus”. Dzięki wspólnym śpiewom i tańcom poznawaliśmy wzajemnie swoje kultury oraz języki.

Nasi goście z Ukrainy jak zawsze bardzo dziękowali za spędzony razem czas. Oni każdego dnia przeżywają piekło wojny, które rozgrywa się w ich ojczyźnie. Stąd każdy poświęcony im czas, uśmiech, chwila rozmowy i przytulenia są ogromnym wsparciem i pomocą. Zachęcamy mieszkańców Skorzewa do dalszej integracji i wsparcia przebywających tam uchodźców z Ukrainy.

Nadesłane: Anna Cupa

Aktualności

Nagrody dla sportowców

24 maja wręczone zostały wyróżnienia i nagrody za osiągnięte wyniki sportowe i podnoszenie kultury fizycznej w gminie Kościerzyna za rok 2022.

Więcej