Aktualności

Kaszubsko-ukraińskie spotkanie wielkanocne w Skorzewie

Mieszkańcy Skorzewa po raz kolejny zorganizowali spotkanie integracyjne z przebywającymi tam uchodźcami z Ukrainy. Okazją były obchody prawosławnej Wielkanocy. Na twarzach wszystkich obecne było ogromne wzruszenie, łzy, ale też radość ze wspólnie spędzonego czasu.

W poniedziałek w sali konferencyjnej przy hali sportowej na stołach zagościła ukraińska Pascha, kaszubska drożdżówka, babeczki w barwach niebiesko-żółtych oraz inne słodkości. Spotkanie było okazją do wspólnych rozmów oraz integracji przy muzyce. Odwiedziły nas członkinie zespołu muzycznego Totus Tuus, który działa przy skorzewskiej parafii. Wspólnie z paniami Kasią i Dorotą zaśpiewaliśmy po ukraińsku „Czerwoną Kalinę”, po kaszubsku „Kaszëbsczé jezora” i po polsku „Szła dzieweczka do laseczka”. Towarzyszyły nam również zaprzyjaźnione członkinie stowarzyszenia „Aktywni Kaszubi” ze Skorzewa, z którymi przy akompaniamencie akordeonu zatańczyliśmy taniec kaszubski „Kòwôl”. Obecne na spotkaniu dzieci zatańczyły i zaśpiewały kilka religijnych piosenek, w tym „Bóg nie umarł, Jezus żyje” i „Nie ma takiego jak Jezus”. Dzięki wspólnym śpiewom i tańcom poznawaliśmy wzajemnie swoje kultury oraz języki.

Nasi goście z Ukrainy jak zawsze bardzo dziękowali za spędzony razem czas. Oni każdego dnia przeżywają piekło wojny, które rozgrywa się w ich ojczyźnie. Stąd każdy poświęcony im czas, uśmiech, chwila rozmowy i przytulenia są ogromnym wsparciem i pomocą. Zachęcamy mieszkańców Skorzewa do dalszej integracji i wsparcia przebywających tam uchodźców z Ukrainy.

Nadesłane: Anna Cupa

Aktualności

Zwrot podatku akcyzowego dla rolników

Uwaga Rolnicy, Wójt Gminy Kościerzyna informuje, że producenci rolni, którzy są posiadaczami, współposiadaczami lub dzierżawcami gruntów rolnych położonych na terenie gminy Kościerzyna, mogą składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystanego do produkcji rolnej

Więcej

Komunikat Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego do właścicieli i zarządców obiektów budowlanych w związku z potencjalnymi zagrożeniami występującymi w okresie zimowym

Sezon jesienno-zimowy to okres występowania niekorzystnych warunków atmosferycznych, które mogą spowodować uszkodzenie obiektu budowlanego lub sprowadzić zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska. Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego przypomina, że w takiej sytuacji, zgodnie z art. 61 pkt 2 ustawy − Prawo budowlane, właściciele i zarządcy zobowiązani są do zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu budowlanego.

Więcej