Aktualności

Kaszubsko-ukraińskie spotkanie wielkanocne w Skorzewie

Mieszkańcy Skorzewa po raz kolejny zorganizowali spotkanie integracyjne z przebywającymi tam uchodźcami z Ukrainy. Okazją były obchody prawosławnej Wielkanocy. Na twarzach wszystkich obecne było ogromne wzruszenie, łzy, ale też radość ze wspólnie spędzonego czasu.

W poniedziałek w sali konferencyjnej przy hali sportowej na stołach zagościła ukraińska Pascha, kaszubska drożdżówka, babeczki w barwach niebiesko-żółtych oraz inne słodkości. Spotkanie było okazją do wspólnych rozmów oraz integracji przy muzyce. Odwiedziły nas członkinie zespołu muzycznego Totus Tuus, który działa przy skorzewskiej parafii. Wspólnie z paniami Kasią i Dorotą zaśpiewaliśmy po ukraińsku „Czerwoną Kalinę”, po kaszubsku „Kaszëbsczé jezora” i po polsku „Szła dzieweczka do laseczka”. Towarzyszyły nam również zaprzyjaźnione członkinie stowarzyszenia „Aktywni Kaszubi” ze Skorzewa, z którymi przy akompaniamencie akordeonu zatańczyliśmy taniec kaszubski „Kòwôl”. Obecne na spotkaniu dzieci zatańczyły i zaśpiewały kilka religijnych piosenek, w tym „Bóg nie umarł, Jezus żyje” i „Nie ma takiego jak Jezus”. Dzięki wspólnym śpiewom i tańcom poznawaliśmy wzajemnie swoje kultury oraz języki.

Nasi goście z Ukrainy jak zawsze bardzo dziękowali za spędzony razem czas. Oni każdego dnia przeżywają piekło wojny, które rozgrywa się w ich ojczyźnie. Stąd każdy poświęcony im czas, uśmiech, chwila rozmowy i przytulenia są ogromnym wsparciem i pomocą. Zachęcamy mieszkańców Skorzewa do dalszej integracji i wsparcia przebywających tam uchodźców z Ukrainy.

Nadesłane: Anna Cupa

Aktualności

Bitwa Regionów, czyli kulinarna rywalizacja KGW

Osiem Kół Gospodyń Wiejskich wzięło udział w kulinarnej Bitwie Regionów, która odbyła się w minioną sobotę we Wdzydzach. Panie przygotowały i zaprezentowały tradycyjne potrawy regionalne, a stawką tej rywalizacji był awans do półfinału ogólnopolskiego konkursu.

Więcej

Wdzydze. Odbyły się I Regaty o Puchar Marszałka Województwa Pomorskiego

Za nami pierwsze regaty o Puchar Marszałka Województwa Pomorskiego! Było to wielkie święto żeglarstwa. 23 września we Wdzydzach spotkali się uczniowie z całego województwa biorący udział w projekcie „Pomorskie Żagle Wiedzy”. Sprawdzili nabyte w trakcie obozów i warsztatów umiejętności oraz przetestowali jachty kupione w ramach projektu „100 łodzi żaglowych na 100-lecie zaślubin Polski z Morzem”.

Więcej

Widoczne postępy w rozbudowie oczyszczalni ścieków w Wielkim Klinczu

Trwają intensywne prace na oczyszczalni ścieków w Wielkim Klinczu. Inwestycja warta ponad 6,35 mln zł powinna zostać zakończona do końca grudnia 2022 roku. Oczyszczalnia ta na dzień dzisiejszy obsługuje aglomerację ściekową o nazwie „Wielki Klincz”, obejmującą następujące miejscowości: Niedamowo, Dębogóry, Wielki Podleś, Kaliska Kościerskie, Kościerska Huta, Dobrogoszcz, Mały Klincz, Skorzewo, Kościerzyna Wybudowanie, Nowa Wieś Kościerska, Nowy Klincz i Wielki Klincz.

Więcej