Aktualności

Kiermasz Bożonarodzeniowy w Szkole Podstawowej w Kaliskach

Podobnie jak w latach poprzedzających pandemię społeczność Szkoły Podstawowej w Kaliskach przygotowała kiermasz z okazji Bożego Narodzenia. Był niezwykle obfity w propozycje, o czym świadczy ponad 3-godzinny program.

Dyrektor szkoły Tomasz Dargacz przywitał wszystkich obecnych. Pośród nich był Ks. Prałat A. Bączkowski, radni B. Cieszyńska, A. Miszczak, A. Wronikowski, sołtysi, Prezes OSP w Kaliskach oraz Rada Rodziców.

Wielki wysiłek został włożony w przygotowanie uroczystości przez wszystkich pracowników szkoły wraz z dziećmi, które oprócz bogatej treści religijnej, były w centrum wydarzeń. Najpierw swój występ zaprezentowali uczniowie klas starszych. Występy o tematyce zbliżonej do Bożego Narodzenia, przygotowane przez wychowawców i nauczycieli świetlicy,  przedstawione zostały w 4 językach: polskim, kaszubskim, angielskim i niemieckim. Przesłanie wielu z nich było bardzo głębokie. Nie odnosiły się tylko do narodzenia Jezusa, ale dotykały takich wartości jak miłość, przyjaźń, pojednanie czy przebaczenie, które czyni prawdziwe cuda, gdy się dokona.

Kolejnym długo oczekiwanym punktem programu była licytacja wielu przedmiotów pozyskanych od Dobrodziejów naszej szkoły. Posłużyły one jako wsparcie dla dwóch chorych dzieci, chłopca i jego siostry, chorej na mukowiscydozę oraz RR. Wynik licytacji przerósł nasze najśmielsze oczekiwania, gdyż mimo trudnych, wojennych czasów zebraliśmy rekordowe 10 300 zł.

Wielkim zainteresowaniem wśród uczniów szkoły oraz mieszkańców Kalisk Kościerskich cieszyły się „Gwiżdże”. Wskrzeszone zostały w Kaliskach 14 grudnia 2019 r., a uczniowie poprzez występy teatralne zachęcają do kultywowania i poszerzania wiedzy na temat zwyczajów kaszubskich, jakie panowały niegdyś na Kaszubach.

Wszystkie części kiermaszu były przeplatane kolędami przygotowanymi przez p. J. Knopika i jego uczniów. Atmosfera, wartość artystyczna zaprezentowana przez uczniów  szkoły oraz liczba blisko 280 uczestników dowiodła, że w środowisku lokalnym 5 sołectw w obrębie Kalisk, takie świętowanie jest bardzo pożądane. Mimo meczu o III miejsce Mistrzostw Świata, sala gimnastyczna pękała w szwach.

Nadesłane: Tomasz Dargacz

Aktualności

Spotkanie z wiceministrem Funduszy i Polityki Regionalnej

Wójt gminy Kościerzyna Grzegorz Piechowski oraz wicewójt Grzegorz Świtała uczestniczyli w zorganizowanym w Starostwie Powiatowym spotkaniu z wiceministrem Funduszy i Polityki Regionalnej – Marcinem Horałą. Wizyta w powiecie kościerskim miała na celu podsumowanie inwestycji realizowanych dzięki współpracy między samorządami, przy wsparciu z programów rządowych.

Więcej

Zwrot podatku akcyzowego dla rolników

Uwaga Rolnicy, Wójt Gminy Kościerzyna informuje, że producenci rolni, którzy są posiadaczami, współposiadaczami lub dzierżawcami gruntów rolnych położonych na terenie gminy Kościerzyna, mogą składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystanego do produkcji rolnej

Więcej