Aktualności

Kiermasz Bożonarodzeniowy w Szkole Podstawowej w Kaliskach

Podobnie jak w latach poprzedzających pandemię społeczność Szkoły Podstawowej w Kaliskach przygotowała kiermasz z okazji Bożego Narodzenia. Był niezwykle obfity w propozycje, o czym świadczy ponad 3-godzinny program.

Dyrektor szkoły Tomasz Dargacz przywitał wszystkich obecnych. Pośród nich był Ks. Prałat A. Bączkowski, radni B. Cieszyńska, A. Miszczak, A. Wronikowski, sołtysi, Prezes OSP w Kaliskach oraz Rada Rodziców.

Wielki wysiłek został włożony w przygotowanie uroczystości przez wszystkich pracowników szkoły wraz z dziećmi, które oprócz bogatej treści religijnej, były w centrum wydarzeń. Najpierw swój występ zaprezentowali uczniowie klas starszych. Występy o tematyce zbliżonej do Bożego Narodzenia, przygotowane przez wychowawców i nauczycieli świetlicy,  przedstawione zostały w 4 językach: polskim, kaszubskim, angielskim i niemieckim. Przesłanie wielu z nich było bardzo głębokie. Nie odnosiły się tylko do narodzenia Jezusa, ale dotykały takich wartości jak miłość, przyjaźń, pojednanie czy przebaczenie, które czyni prawdziwe cuda, gdy się dokona.

Kolejnym długo oczekiwanym punktem programu była licytacja wielu przedmiotów pozyskanych od Dobrodziejów naszej szkoły. Posłużyły one jako wsparcie dla dwóch chorych dzieci, chłopca i jego siostry, chorej na mukowiscydozę oraz RR. Wynik licytacji przerósł nasze najśmielsze oczekiwania, gdyż mimo trudnych, wojennych czasów zebraliśmy rekordowe 10 300 zł.

Wielkim zainteresowaniem wśród uczniów szkoły oraz mieszkańców Kalisk Kościerskich cieszyły się „Gwiżdże”. Wskrzeszone zostały w Kaliskach 14 grudnia 2019 r., a uczniowie poprzez występy teatralne zachęcają do kultywowania i poszerzania wiedzy na temat zwyczajów kaszubskich, jakie panowały niegdyś na Kaszubach.

Wszystkie części kiermaszu były przeplatane kolędami przygotowanymi przez p. J. Knopika i jego uczniów. Atmosfera, wartość artystyczna zaprezentowana przez uczniów  szkoły oraz liczba blisko 280 uczestników dowiodła, że w środowisku lokalnym 5 sołectw w obrębie Kalisk, takie świętowanie jest bardzo pożądane. Mimo meczu o III miejsce Mistrzostw Świata, sala gimnastyczna pękała w szwach.

Nadesłane: Tomasz Dargacz

Aktualności

Wykazanie do dzierżawy

Wójt Gminy Kościerzyna zgodnie z  art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (jedn. tekst Dz. U z 2023 r. poz. 344 ze zm.) wykazuje do dzierżawy nieruchomości

Więcej

Méster Bëlnégò Czëtaniô 2023

W dniu 27 listopada w Szkole Podstawowej w Nowym Klinczu odbyły się gminne eliminacje konkursu czytania w języku kaszubskim Méster Bëlnégò Czëtaniô. Udział wzięło 48 uczniów ze szkół działających na terenie gminy Kościerzyna.

Więcej