Aktualności

Kolejne pokazy projektu „Kaszëbë show” w Kaliskach i Skorzewie

W Łubianie zakończono realizację kolejnego kaszubskiego projektu edukacyjnego. Nosił on nazwę „Kaszëbë show – podaj rękę pisarzowi kaszubskiemu”.

W jego ramach członkowie Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego wraz z uczniami miejscowej szkoły podczas warsztatów teatralno-muzycznych przygotowali happening o historii literatury kaszubskiej, poczynając od połowy XIX wieku do czasów obecnych. Uczestnicy wcielili się w role m.in. Floriana Ceynowy, Hieronima Derdowskiego i Aleksandra Majkowskiego. Podczas happeningu opowiadali o swoim życiu i twórczości, a widzowie mieli do wykonania szereg zadań związanych z ich biografiami. Przeszkadzały im jednak trzy zjawy: Strach, Trud i Niewarto. Zjawy wraz Remusem i królewianką, bohaterami książki A. Majkowskiego, zaprezentowały  również przedstawienie o pokonywaniu swoich słabości.

Happening został po raz pierwszy pokazany w czerwcu podczas festynu szkolnego w Łubianie. Kolejne pokazy odbyły się we wrześniu w szkołach w Kaliskach i w Skorzewie. W przedstawieniu interaktywnym widzowie po wykonaniu kolejnych zadań otrzymywali nagrody, m.in. zestawy do badmintona, piłki, kubki, zestawy przyborów szkolnych oraz słodycze.

Środki na ten cel pochodziły z dofinansowania udzielonego przez gminę Kościerzyna w ramach konkursu dla organizacji pozarządowych oraz ze Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Łubianie. Projekt miał służyć przybliżeniu w przystępny sposób biografii i dokonań pisarzy kaszubskich, a także integracji młodych i starszych mieszkańców Łubiany.

Nadesłane: A. Cupa

Aktualności

Wykazanie do dzierżawy

Wójt Gminy Kościerzyna zgodnie z  art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (jedn. tekst Dz. U z 2023 r. poz. 344 ze zm.) wykazuje do dzierżawy nieruchomości

Więcej

Méster Bëlnégò Czëtaniô 2023

W dniu 27 listopada w Szkole Podstawowej w Nowym Klinczu odbyły się gminne eliminacje konkursu czytania w języku kaszubskim Méster Bëlnégò Czëtaniô. Udział wzięło 48 uczniów ze szkół działających na terenie gminy Kościerzyna.

Więcej