Projekty

Kompleksowa termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Kościerzyny

Projekt finansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa 10. Energia, Działanie 10.2. Efektywność energetyczna, Poddziałanie 10.2.1. Efektywność energetyczna – wsparcie dotacyjne.

1. Opis kontekstu

Problemem kościerskiego Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego jest duża emisja zanieczyszczeń gazowych i pyłowych do powietrza, na co wpływ ma zjawisko niskiej emisji. Coroczne oceny jakości powietrza WIOŚ potwierdzają przekroczenia od 2006r. stanów alarmowych poziomu pyłu zawieszonegoPM10 oraz benzo(a)piorenu zagrażając środowisku i zdrowiu ludzi. Skutkuje to najniższą oceną jakości powietrza-C i objęciem od 2009r. regionu atrakcyjnego turystycznie programem naprawczym ochrony powietrza. jak wykazują analizy oraz inwentaryzacje (SEAP, PGN) głównymi źródeł emisji CO2 są też budynki użyteczności publicznej, z których pochodzi prawie 1/3 całkowitej emisji CO2 na terenie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego. Do kontekstu ekologicznego dochodzi aspekt społeczny i ekonomiczny. Obecnie na terenie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego w 18 budynkach użyteczności publicznej (w tym2 zespoły) służącym mieszkańcom Miasta i Gminy, nieracjonalnie wykorzystywana energia wpływa negatywnie na gospodarowanie środkami publicznymi. Obiekty te pogarszają też estetykę przestrzeni publicznej. Konieczna jest poprawa efektywności energetycznej budownictwa publicznego, należącego do najbardziej energochłonnych, zmniejszenie zużycia energii i obniżenie kosztów na nią ponoszonych.

2. Cel projektu

Głównym celem projektu jest poprawa efektywności energetycznej Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Kościerzyny oraz poprawiona efektywność energetyczna osiemnastu budynków użyteczności publicznej, w tym dwóch zespołów budynków, a także zwiększone wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Cel zostanie osiągnięty w wyniku ich kompleksowej i głębokiej termomodernizacji połączonej z instalacją w części budynków systemów OZE i monitoringu. Obecnie budynki poddawane termomodernizacji nie spełniają podstawowych standardów technicznych, charakteryzują się wysokimi współczynnikami energochłonności i przenikania ciepła, wskutek czego znacząca część energii cieplnej ulega stracie. Powyższa sytuacja wpływa negatywnie na stan jakości powietrza, oddziałując tym samym na zdrowie mieszkańców regionu oraz na jego atrakcyjność turystyczną.

3. Budynki poddawane termomodernizacji:

Po stronie Miasta Kościerzyna:
– Urząd Miasta w Kościerzynie
– Zespół Szkół Publicznych nr 1
– Zespół Szkół Publicznych nr 2
– Przedszkole Samorządowe nr 7
– Zespół Szkół Publicznych nr 3
– Muzeum Ziemi Kościerskiej
– Biblioteka Miejska
– Kościerski Dom Kultury
– Budynek Użyteczności Publicznej przy ulicy Traugutta 7

Po stronie Gminy Kościerzyna:

– Budynek A Urzędu Gminy Kościerzyna
– Budynek B Urzędu Gminy Kościerzyna
– Zespół Szkół w Wąglikowicach
– Zespół Szkół w Wielkim Podlesiu
– Zespół Szkół w Skorzewie
– Szkoła Podstawowa w Kaliskach Kościerskich
– Sala Wiejska w Kornem
– Sala Wiejska w Kościerskiej Hucie
– Sala Wiejska w Pucu
– Sala Wiejska w Nowej Wsi Kościerskiej
– Sala wiejska w Wielkim Klinczu

Całkowita wartość realizacji zadania: 12 583 169,16 zł
Wartość kwalifikowana zadania: 12 056 006,98 zł
Wartość niekwalifikowana zadania: 527 162,18 zł
Całkowita wartość realizacji zakresu Miasta Kościerzyna: 4 210 266,29 zł
Całkowita wartość realizacji zakresu Gminy Kościerzyna: 8 372 902,87 zł
Dofinansowanie do całości realizacji: 7 280 924,01 zł
Dofinansowanie do zakresu Miasta: 2 224 318,65 zł
Dofinansowanie do zakresu Gminy: 5 056 605,36 zł

Aktualności

Światowy Dzień Pierwszej Pomocy

16 września br. w szkole w Łubianie odbyło się wyjątkowe wydarzenie, które połączyło kreatywność z nauką ratowania życia. Świętowano „Dzień Kropki”, inspirując uczniów do odkrywania swoich talentów i rozwijania pasji, jednocześnie obchodząc „Światowy Dzień Pierwszej Pomocy”.

Więcej

Informacja dla rolników

Wojewoda Pomorski informuje, że w dniu 7 września 2024 r. weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 3 września 2024 r. w sprawie realizacji przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zadań związanych z udzieleniem nadzwyczajnego wsparcia finansowego sektorowi owoców i warzyw oraz sektorowi wina dotkniętym niekorzystnymi zjawiskami klimatycznymi.

Więcej