Koncepcja rozwiązania gospodarki wodno-ściekowej na terenach chronionych Gminy Kościerzyna dla miejscowości: Gołuń, Wdzydze, Czarlina, Loryniec, Wąglikowice, Grzybowo, Grzybowski Młyn, Sycowa Huta, Lizaki, Juszki, Rybaki, Sarnowy, Stawiska, Nowa Kiszewa i Szenajda
Celem projektu jest opracowanie koncepcji rozwiązania gospodarki wodno-ściekowej, której realizacja pozwoli na osiągnięcie celu nadrzędnego – ograniczenie dopływu zanieczyszczeń do wód powierzchniowych w zlewniach Wdy i Wierzycy a także zabezpieczenie przed zanieczyszczeniem wód i lasów obszarów chronionego krajobrazu, Natury 2000, Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego.
Planowanym efektem ekologicznym będzie poprawa czystości wód gruntowych i powierzchniowych w obszarze, którego dotyczy Projekt, w szczególności w zlewni Wdy.
Jak wynika z prowadzonych obserwacji ilości ścieków dowożonych do oczyszczalni wozami asenizacyjnymi oraz średniego zużycia wody przez odbiorców, jedynie średnio do 25% wytworzonych ścieków jest dostarczane do oczyszczalni. Pozostałe zanieczyszczenia biogenne w postaci związków azotu i fosforu oraz węgla organicznego w sposób niekontrolowany przyczyniają się do zarastania, wypłycania i w konsekwencji degradacji siedlisk gatunków objętych ochroną prawną, w tym wiele cennych przyrodniczo siedlisk związanych z występowaniem utworów torfowych oraz małych zbiorników i oczek wodnych. Projekt przyczyni się do zidentyfikowania największych zagrożeń dla środowiska, co pozwoli na ich skuteczną eliminację i w konsekwencji poprawę całego środowiska.
Gmina Kościerzyna na opracowanie koncepcji uzyskała dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
Wartość projektu: 62.730,00 zł
Kwota dofinansowania: 30.000,00 zł
Realizacja: 2011 – 2012