Zapowiedzi

Kozi Rynek w Kościerskiej Hucie

Rok temu na Kaszubskim Uniwersytecie Ludowym w Wieżycy rozpoczął się projekt pod nazwą Wiejskie Kuźnie Pamięci. Jego założeniem jest wydobycie z zapomnienia historii miejscowości leżących na uboczu, zainteresowanie mieszkańców przeszłością miejsca, w którym mieszkają oraz uświadomienie społeczności jaki potencjał tkwi w ich uśpionej wiosce. W projekcie uczestniczy 12 kobiet z terenu województwa pomorskiego. Jesteśmy podzielone na trzy grupy, które realizują trzy odrębne wydarzenia. Jednym z nich jest Kozi Rynek w Kościerskiej Hucie.

Impuls do działania dała nam opowieść jednej z mieszkanek o Kozim Rynku, placyku w środku wsi, który dawniej był miejscem spontanicznych spotkań sąsiadów przy muzyce z akordeonu, tabace i (dosłownie!) kieliszeczku czegoś mocniejszego.

Ponieważ na tym miejscu stoi obecnie świetlica wiejska, aż się prosi o upamiętnienie tamtych chwil!

W związku z tym jedna z koleżanek zaprojektowała tablicę z nazwą Koziego Rynku, którą powiesimy na świetlicy, żeby to miejsce już zawsze kojarzyło się ze swoją historyczną nazwą.

Sama nazwa już niesie w sobie duży potencjał, który należy wykorzystać, dlatego inaugurujemy przy świetlicy Jarmark, na którym można będzie kupić zdrową żywność od lokalnych wytwórców i prawdziwe rękodzieło regionalne. Mamy nadzieję, że stanie się on cykliczną imprezą i na stałe wpisze się w kalendarz wydarzeń naszej gminy.

Imprezę uświetni kapela Zgrywańce, która będzie przygrywać na potańcówce nawiązującej klimatem do tych z dawnych lat, kiedy Kozi Rynek był tylko małym, pustym placykiem.

Ponieważ chcemy, żeby w realizacji każdego wydarzenia uczestniczyli mieszkańcy, zaprosiłyśmy do współpracy sołtysa – pana Ryszarda Zaborowskiego, Radę Sołecką oraz Koło Gospodyń Wiejskich.

Ogromną pomoc okazał nam dyrektor Muzeum Ziemi Kościerskiej im. dr Jerzego Knyby dr Krzysztof Jażdżewski. Odszukał dla nas w archiwach wszelkie wzmianki o Kościerskiej Hucie, uświadomił, że w naszej wsi jest kilka bardzo ciekawych znalezisk archeologicznych i zabytków. Merytorycznie wsparł powstanie tablicy historycznej, którą powiesimy na świetlicy wiejskiej. Dzięki temu mieszkańcy oraz nasi goście będą mogli zapoznać się z przeszłością miejsca, w którym żyjemy.

Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony na Facebooku – Kozi Rynek w Kościerskiej Hucie – Wiejska Kuźnia Pamięci. Tam są wszelkie informacje o projekcie oraz harmonogram imprezy i (ze względu na Covid) kwestionariusz dla osób chętnych do udziału w potańcówce.

Zapraszamy na Kozi Rynek 19 września 2020!

Start Jarmarku od godziny 15.00, uroczyste odsłonięcie tablicy historycznej o godzinie 17.00, potańcówka od 20.00!

re@nimatorki kultury:

Katarzyna Jałoszyńska (Rokitki)

Anna Miszczak (Kościerska Huta)

Viola Stankowska (Pomlewo)

Alicja Wojciechowska (Gdynia)

Zapowiedzi

Zmiany w obsłudze interesantów urzędu gminy

W związku z coraz większą ilością przypadków koronawirusa w powiecie kościerskim Urząd Gminy Kościerzyna zmienia zasady obsługi interesantów. Z dniem 3 września 2020 r. zamknięty zostaje swobodny wstęp do urzędu. Interesanci obsługiwani będą przez okienko znajdujące w przedsionku drzwi wejściowych, podobnie jak było to wiosną. Ponadto przy wejściu do Urzędu Gminy Kościerzyna wystawiony został pojemnik, w którym można zostawiać korespondencję. Korespondencja będzie podlegać rejestracji.

Więcej

Uwaga Rolnicy! Wnioski o oszacowanie strat suszowych tylko przez aplikację

Przypominamy, że wnioski o oszacowanie strat spowodowanych przez suszę producenci rolni mogą składać wyłącznie za pomocą publicznej aplikacji. Za pomocą tej aplikacji producent rolny, korzystając z własnego Profilu Zaufanego, określa zakres i stopień strat spowodowanych przez suszę w uprawach rolnych w swoim gospodarstwie rolnym.

Więcej
Close Menu
Skip to content