Aktualności

Liczne wyjazdy kaszubskie uczniów z Łubiany

Puck, Wejherowo, Piaśnicę i Węsiory zwiedzali we wrześniu uczniowie, którzy uczęszczają na lekcje języka kaszubskiego w Łubianie. Wyjazdy służyły lepszemu poznaniu Kaszub oraz integracji uczestników.

W pierwszym wyjeździe do Węsior wzięli udział uczniowie z klasy IV. Do Kamiennych Kręgów udali się rowerami w ramach rajdu organizowanego przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie w Łubianie. Uczestnicy poznali historię i ciekawostki związane z diabelskim kamieniem w Owśnicach, szkołą lotniczą w Gostomiu, przydrożnymi kapliczkami oraz Kamiennymi Kręgami w Węsiorach. Po pokonaniu 32 km uczniowie zakończyli rajd zabawą kaszubską i poczęstunkiem przygotowanym przez Zrzeszenie nad jeziorem w Łubianie.

W drugim wyjeździe uczniowie poznawali historię i współczesność północnych Kaszub. Do Pucka pojechało 52 uczniów z klas II-V, którzy uczą się języka kaszubskiego. Zwiedzili oni Muzeum Ziemi Puckiej, gdzie również robili magnesy podczas warsztatów regionalnych. Zapoznali się z historią miasta oraz tutejszego portu. Nagrodą za pilną naukę była kąpiel w Zatoce Puckiej oraz zabawa w Parku Ewolucji w Sławutówku, niedaleko Pucka. Wyjazd dostarczył wszystkim mnóstwa pozytywnej energii i dobrych wrażeń.

Kolejny wyjazd był możliwy dzięki współpracy szkoły ze Zrzeszeniem Kaszubsko-Pomorskim w Łubianie. Zrzeszeńcy wraz z uczniami udali się do Piaśnicy zwanej Golgotą Pomorza na obchody kolejnej rocznicy hitlerowskich mordów na ludności kaszubsko-pomorskiej. W pierwszych miesiącach II wojny światowej hitlerowcy zamordowali w Lasach Piaśnickich około 12 tysięcy ludzi. Pobyt w tym miejscu był dla uczniów żywą lekcją historii. Z Piaśnicy uczestnicy udali się do miejscowości Mechowo, gdzie znajduje się największa na Kaszubach jaskinia. Następnie odwiedzili Wejherowo. Na rynku poznali historię założyciela miasta Jakuba Wejhera oraz Kalwarii Wejherowskiej. Na koniec uczniowie odpoczywali w Parku im. A. Majkowskiego, bawiąc się doskonale na licznych placach zabaw.

W tym semestrze szkolnym szkoła w Łubianie zaplanowała jeszcze dla uczniów kaszubskich wyjazd dla najmłodszych do Zagrody Edukacyjnej w Kamienickim Młynie oraz wyjazd dla uczniów klasy VI i VII do Gdańska. Dla wszystkich grup odbędą się również Nocki Kaszubskie.

W szkole w Łubianie języka kaszubskiego uczy się obecnie 79 uczniów. To wzrost o 20% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Cieszymy się, że tak wielu uczniów chce uczyć się języka kaszubskiego.

Nadesłane: A. Cupa

Aktualności

Wykazanie do dzierżawy

Wójt Gminy Kościerzyna zgodnie z  art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (jedn. tekst Dz. U z 2023 r. poz. 344 ze zm.) wykazuje do dzierżawy nieruchomości

Więcej

Méster Bëlnégò Czëtaniô 2023

W dniu 27 listopada w Szkole Podstawowej w Nowym Klinczu odbyły się gminne eliminacje konkursu czytania w języku kaszubskim Méster Bëlnégò Czëtaniô. Udział wzięło 48 uczniów ze szkół działających na terenie gminy Kościerzyna.

Więcej