Aktualności

na zdjęciu uczestnicy przedstawienia

Łubiana – historia Kaszub na festynie

W minioną niedzielę w Zespole Kształcenia w Łubianie odbył się festyn rodzinny. Podczas imprezy uczniowie szkoły wspólnie z członkami Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oddz. w Łubianie wykonali przedstawienie teatralne pt. „Czas z Kaszubskimi Książętami”.

Aktorzy na scenie zaprezentowali postacie władców Kaszub od Mściwoja I przez Świętopełka Wielkiego, Sambora oraz Mściwoja II. Publiczność zgromadzona na przedstawieniu dowiedziała się, kto użył jako pierwszy z władców herbu Kaszub – był nim książę Tczewski Sambor II. Aktorki występujące na scenie odgrywały role żon córek obrazując ich wpływ na życie Pomorza i Kaszub. Na zakończenie wszyscy widzowie, którzy oglądali widowisko, wzięli udział w quizie (na telefonie) utrwalając wiedzę przekazaną podczas przedstawienia.

To przedstawienie mogło się odbyć dzięki grantowi Powiatu Kościerskiego oraz wsparciu wielu instytucji firm i ludzi. Mamy nadzieję, że przedstawienie trafi do wielu szkół na terenie naszego powiatu, gdzie w łatwy i czytelny sposób najmłodsi mieszkańcy Kaszub poznają własną historię i to, że Kaszuby były kiedyś niezależnym księstwem.

Nadesłane: P. Kwidziński

Aktualności

Wykazanie do dzierżawy

Wójt Gminy Kościerzyna zgodnie z art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (jedn. tekst Dz. U z 2021 r. poz. 1899) wykazuje do dzierżawy

Więcej

W Gminie Kościerzyna odbyły się Dni Seniora

Prawie 1000 seniorów wzięło udział w uroczystościach, które odbyły się w Gminie Kościerzyna. W tym roku w nowej formule, przy współpracy gminnych szkół podstawowych, zorganizowano 9 spotkań, na które zaproszono osoby 60+ ze wszystkich miejscowości naszej gminy.

Więcej

Trwają przygotowania do budowy mieszkań w Małym Klinczu

3 października 2022 roku w Kolbudach kolejny raz spotkali się przedstawiciele Krajowego Zasobu Nieruchomości oraz 19 pomorskich samorządów wchodzących w skład Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej KZN-Pomorze sp. z o.o. W posiedzeniu uczestniczył również Wójt Gminy Kościerzyna Grzegorz Piechowski.

Więcej