Aktualności

na zdjęciu uczestnicy przedstawienia

Łubiana – historia Kaszub na festynie

W minioną niedzielę w Zespole Kształcenia w Łubianie odbył się festyn rodzinny. Podczas imprezy uczniowie szkoły wspólnie z członkami Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oddz. w Łubianie wykonali przedstawienie teatralne pt. „Czas z Kaszubskimi Książętami”.

Aktorzy na scenie zaprezentowali postacie władców Kaszub od Mściwoja I przez Świętopełka Wielkiego, Sambora oraz Mściwoja II. Publiczność zgromadzona na przedstawieniu dowiedziała się, kto użył jako pierwszy z władców herbu Kaszub – był nim książę Tczewski Sambor II. Aktorki występujące na scenie odgrywały role żon córek obrazując ich wpływ na życie Pomorza i Kaszub. Na zakończenie wszyscy widzowie, którzy oglądali widowisko, wzięli udział w quizie (na telefonie) utrwalając wiedzę przekazaną podczas przedstawienia.

To przedstawienie mogło się odbyć dzięki grantowi Powiatu Kościerskiego oraz wsparciu wielu instytucji firm i ludzi. Mamy nadzieję, że przedstawienie trafi do wielu szkół na terenie naszego powiatu, gdzie w łatwy i czytelny sposób najmłodsi mieszkańcy Kaszub poznają własną historię i to, że Kaszuby były kiedyś niezależnym księstwem.

Nadesłane: P. Kwidziński

Aktualności

Ruszyły zapisy na BEZPŁATNY kurs haftu kaszubskiego!

Lokalna Organizacja Turystyczna „Serce Kaszub” realizuje projekt pn. „Teodora Gulgowska- postać, która rozwinęła kulturę kaszubską i aktywizowała zawodowo kobiety z obszarów wiejskich”. Na realizację projektu otrzymaliśmy darowiznę z Fundacji Totalizatora Sportowego w programie „Z kobietami-patriotkami”.

Więcej

Przedszkolaki w roli gminnych radnych

Urząd Gminy Kościerzyna odwiedzili dzisiaj przemili goście z Przedszkola nr 7 w Kościerzynie. Na chwilę dzieci zajęły miejsca gminnych radnych, a nad porządkiem obrad czuwali nowi przewodniczący. Obrady były wesołe, merytoryczne i zaowocowały nowymi pomysłami!

Więcej