Aktualności

na zdjęciu uczestnicy przedstawienia

Łubiana – historia Kaszub na festynie

W minioną niedzielę w Zespole Kształcenia w Łubianie odbył się festyn rodzinny. Podczas imprezy uczniowie szkoły wspólnie z członkami Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oddz. w Łubianie wykonali przedstawienie teatralne pt. „Czas z Kaszubskimi Książętami”.

Aktorzy na scenie zaprezentowali postacie władców Kaszub od Mściwoja I przez Świętopełka Wielkiego, Sambora oraz Mściwoja II. Publiczność zgromadzona na przedstawieniu dowiedziała się, kto użył jako pierwszy z władców herbu Kaszub – był nim książę Tczewski Sambor II. Aktorki występujące na scenie odgrywały role żon córek obrazując ich wpływ na życie Pomorza i Kaszub. Na zakończenie wszyscy widzowie, którzy oglądali widowisko, wzięli udział w quizie (na telefonie) utrwalając wiedzę przekazaną podczas przedstawienia.

To przedstawienie mogło się odbyć dzięki grantowi Powiatu Kościerskiego oraz wsparciu wielu instytucji firm i ludzi. Mamy nadzieję, że przedstawienie trafi do wielu szkół na terenie naszego powiatu, gdzie w łatwy i czytelny sposób najmłodsi mieszkańcy Kaszub poznają własną historię i to, że Kaszuby były kiedyś niezależnym księstwem.

Nadesłane: P. Kwidziński

Aktualności

Wójt otrzymał wotum zaufania i absolutorium

7 czerwca odbyła się absolutoryjna sesja Rady Gminy Kościerzyna, podczas której radni pozytywnie ocenili działalność wójta w 2022 roku, udzielając Grzegorzowi Piechowskiemu wotum zaufania oraz absolutorium z tytułu wykonania budżetu.

Więcej

Rotembark ma nowego sołtysa

Środowa sesja absolutoryjna Rady Gminy Kościerzyna rozpoczęła się od powitania nowej sołtys sołectwa Rotembark. Środowa sesja absolutoryjna Rady Gminy Kościerzyna rozpoczęła się od powitania nowej sołtys sołectwa Rotembark. Funkcję tę objęła Pani Ludwika Szwichtenberg.

Więcej

Pożyczka inwestycyjna dla mikro i małych przedsiębiorstw

Informujemy przedsiębiorców o możliwości uzyskania pożyczki na inwestycje realizowane na terenie województwa pomorskiego, które będą związane z: poprawą potencjału konkurencyjnego; poprawą zdolności do rozszerzenia działalności o nowe produkty lub usługi; zwiększeniem produktywności; koniecznością dostosowania prowadzonej działalności do ograniczeń w utrzymywaniu kontaktów bezpośrednich.

Więcej