Aktualności

Łubiana – historia Kaszub na festynie

W minioną niedzielę obył się festyn rodzinny w Zespole Kształcenia w Łubianie. Podczas imprezy uczniowie szkoły wspólnie z członkami Zrzeszenia Kaszybsko-Pomorskiego oddz. w Łubianie wykonali przedstawienie teatralne pt. „Czas Książąt Pomorskich”.

Aktorzy na scenie zaprezentowali postacie władców Kaszub od Mściwoja I, przez Świętopełka Wielkiego, Sambora oraz Mściwoja II. Ponadto wszyscy dowiedzieli się, kto jako pierwszy z władców użył herbu Kaszub. Był nim książę tczewski Sambor II. Na zakończenie wszyscy widzowie, którzy oglądali widowisko wzięli udział w quizie utrwalającym przekazaną podczas przedstawienia wiedzę.

Przedstawienie mogło się odbyć dzięki grantowi powiatu kościerskiego oraz wielu instytucji, firm i ludzi. Mamy nadzieje, że to przedstawienie trafi do wielu szkół na terenie naszego powiatu, gdzie w łatwy i czytelny sposób najmłodsi mieszkańcy Kaszub poznają własną historię i to, że Kaszuby były kiedyś niezależnym księstwem.

Mat. nadesłane

Aktualności

Ruszyły zapisy na BEZPŁATNY kurs haftu kaszubskiego!

Lokalna Organizacja Turystyczna „Serce Kaszub” realizuje projekt pn. „Teodora Gulgowska- postać, która rozwinęła kulturę kaszubską i aktywizowała zawodowo kobiety z obszarów wiejskich”. Na realizację projektu otrzymaliśmy darowiznę z Fundacji Totalizatora Sportowego w programie „Z kobietami-patriotkami”.

Więcej

Przedszkolaki w roli gminnych radnych

Urząd Gminy Kościerzyna odwiedzili dzisiaj przemili goście z Przedszkola nr 7 w Kościerzynie. Na chwilę dzieci zajęły miejsca gminnych radnych, a nad porządkiem obrad czuwali nowi przewodniczący. Obrady były wesołe, merytoryczne i zaowocowały nowymi pomysłami!

Więcej