Aktualności

Mały ZUS

Przedsiębiorcy, którzy chcą opłacać „Mały ZUS” w jego dotychczasowej formie, mają czas od 1 do 8 stycznia 2020 r. aby zgłosić się do ubezpieczeń społecznych z nowym kodem. „Mały ZUS” to niższe składki na ubezpieczenia społeczne.

„Mały ZUS” to sposób rozliczania, w którym wysokość składki na ubezpieczenie społeczne uzależniona jest od przychodu. Inaczej mówiąc – im mniejszy przychód tym niższe składki. Dotyczy to głownie małych firm, których przychód w mijającym 2019 roku był niższy niż trzydziestokrotność minimalnego wynagrodzenia, czyli 67.5 tys. zł rocznie.

Z ulgi skorzystać mogą przedsiębiorcy, którzy: w poprzednim roku kalendarzowym prowadzili działalność gospodarczą zarejestrowana w CIDG przez co najmniej 60 dni (dotyczy to także wspólnika spółki cywilnej), nie rozliczali się w formie karty podatkowej i nie korzystali ze zwolnienia z VAT oraz nie będą wykonywali dla byłego pracodawcy tego, co robili dla niego jako pracownicy. Do „Małego ZUS” nie mają prawa nowi przedsiębiorcy. Oni na starcie mogą jednak skorzystać z innych możliwości: półrocznego zwolnienia ze składek na ubezpieczenia społeczne oraz dwuletniego okresu składek preferencyjnych. Gdy wygaśnie im prawo do tych ulg, będą mogli przejść na „Mały ZUS”.

Składki w ramach „Małego ZUS”  można opłacać przez maksymalnie 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych, w których prowadzona była działalność.

Jeśli planujemy skorzystać z „Małego ZUS”, warto wpisać sobie do kalendarza datę 8 stycznia 2020 r., bowiem nie zgłoszenie się do ubezpieczenia z nowym kodem w tym terminie oznacza rezygnację z ulgi. Żeby to zrobić i płacić niższe składki należy do tego czasu zgłosić się do ubezpieczeń społecznych lub ubezpieczenia zdrowotnego z kodem rozpoczynającym się od 0590 albo od 0592. Zgłoszenia składają osoby, które nie korzystały w 2019 r. z „Małego ZUS” a chcą to teraz zrobić. Przedsiębiorcy, którzy korzystali z ulgi w 2019 r., nadal spełniają warunki i chcą ją kontynuować, muszą złożyć jedynie formularz ZUS DRA cz.II lub ZUS RCA cz.II z ustaloną na 2020 r najniższą podstawą wymiaru składek. Dokumenty te płatnik składa razem z kompletem rozliczeniowym za styczeń 2020 r. (odpowiednio w terminie do 10.02 lub 15.02).

Trzeba pamiętać, że korzystanie z ulgi ma swoje konsekwencje. Przedsiębiorca decydujący się na opłacanie niższych składek („Małego ZUS” lub innych ulg) powinien wiedzieć, że ma to wpływ na wysokość przyszłych świadczeń (m.in. zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego, zasiłku macierzyńskiego, zasiłku opiekuńczego a także emerytury i renty).

„Mały ZUS” obowiązuje od 1 stycznia 2019 roku. Od tego momentu zgłosiło się do niego ponad 133 tysiące przedsiębiorców .

Aktualności

Demograficzne podsumowanie roku 2024

Czas na statystyczne podsumowanie minionego roku, przygotowane na podstawie danych gminnej ewidencji ludności. Sprawdziliśmy, ile dzieci urodziło się w 2024 roku, jakie imiona najchętniej nadawali im rodzice, jak wiele było ślubów i rozwodów oraz które miejscowości liczą najwięcej i najmniej mieszkańców.

Więcej

Wybory Sołtysów i Rad Sołeckich 2025

Wójt Gminy Kościerzyna zarządził wybory Sołtysów i członków Rad Sołeckich na terenie Gminy Kościerzyna, które odbędą się w dniu 16 marca 2025 r. w godzinach od 9.00 do 15.00. Wybory przeprowadzone zostaną we wszystkich Sołectwach Gminy Kościerzyna.

Więcej