Aktualności

Międzynarodowy dzień postaci z bajek w Bibliotece w Wielkim Klinczu

Z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci Bajek 6 listopada  w  bibliotece w Wielkim Klinczu zorganizowano dla grup 5 i 6-latków z przedszkola „Niezapominajka” bajkowe spotkanie.

Jest to święto wszystkich bajkowych postaci. Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też wychowują. Ich celem jest nie tylko przypomnienie postaci z kultowych bajek, ale również zwrócenie uwagi na rolę wychowawczą i edukacyjną dobrych bajek, które często uczą rozróżniania dobra od zła oraz prawidłowych postaw, koleżeństwa, chęci niesienia pomocy innym, czy współczucia. Bajki i baśnie zarówno te czytane, jak i oglądane, odgrywają ważną rolę w życiu dziecka.

Przedszkolaki przyszły przebrane za wybraną przez siebie ulubioną postać z bajki. Jedną z głównych atrakcji było głośne czytanie bajek przez organizatorów: bibliotekarz panią Renatę Abramowską i wychowawcę grupy 5-latków panią Aleksandrę Duraj przy pomocy magicznej skrzynki czyli teatrzyku ilustrowanego kamishibai. Wysłuchały z zaciekawieniem bajki o ,,Kopciuszku” oraz „O wilku i siedmiu koźlątkach” była to dla nich zupełna nowość.

Dzieci przekonały się, że dzięki bajkom można przenieść się w wyobraźni w inny świat, kolorowy, piękny i tajemniczy, ale czasami także mroczny i groźny. Bajki pokazują nam bowiem co jest dobre, a co złe i jak należy postępować w życiu, aby być dobrym człowiekiem. Pomiędzy czytanymi bajkami uczniowie zaśpiewali piosenkę „Hakuna matata” z filmu „Król Lew” oraz obejrzały bajkę Tupcio Chrupcio pt.: „Precz z regułami”. W tym dniu dla dzieci przygotowano szereg zabaw wymagające wykazania się znajomością treści bajek, tych znanych i mniej znanych, m.in. dzieci rozpoznawały po rekwizycie co to za bajka, rozwiązywały zagadki, rozpoznawały fragmenty bajek. Dzieci bardzo dobrze znają bajki i świetnie radziły sobie z zadaniami.

Na zakończenie wzięły udział we wspólnej zabawie tanecznej, ruchowej w przedszkolu, gdzie była  prezentacja dziecięcych bajkowych przebrań. Spotkanie sprawiło dzieciom dużo radości. Był to dzień pełen wrażeń.

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek to nie tylko świetna zabawa,  ale także doskonała okazja do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci.

Renata Abramowska, Aleksandra Duraj

Aktualności

Wykazanie do dzierżawy

Wójt Gminy Kościerzyna zgodnie z  art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (jedn. tekst Dz. U z 2023 r. poz. 344 ze zm.) wykazuje do dzierżawy nieruchomości

Więcej

Méster Bëlnégò Czëtaniô 2023

W dniu 27 listopada w Szkole Podstawowej w Nowym Klinczu odbyły się gminne eliminacje konkursu czytania w języku kaszubskim Méster Bëlnégò Czëtaniô. Udział wzięło 48 uczniów ze szkół działających na terenie gminy Kościerzyna.

Więcej