Aktualności

Mieszkańcy Gminy Kościerzyna brali udział w uroczystościach w Piaśnicy

Dzieci i młodzież z Łubiany oraz członkowie tamtejszego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w pierwszą niedzielę października udali się do Piaśnicy, gdzie wzięli udział w uroczystościach upamiętniających ofiary zbrodni w piaśnickich lasach, gdzie reprezentowali mieszkańców gminy Kościerzyna.

Mija 84 lat od masowych egzekucji w Piaśnicy, które rozpoczęły się od końca października 1939 i były kontynuowane do początków kwietnia 1940. Stanowiły element tzw. akcji „Inteligencja”, a ich wykonawcami byli funkcjonariusze SS oraz członkowie paramilitarnego Selbstschutzu. Historycy oceniają, że ofiarą ludobójstwa dokonanego w lasach piaśnickich padło od 12 tys. do 14 tys. ludzi. W gronie ofiar znaleźli się liczni przedstawiciele polskiej inteligencji z Pomorza Gdańskiego, a także osoby narodowości polskiej, czeskiej i niemieckiej przywiezione z głębi Rzeszy.

Piaśnica stanowi największe, po KL Stutthof, miejsce kaźni ludności polskiej na Pomorzu w okresie II wojny światowej. Nazywana jest czasem „pomorskim Katyniem” lub „Kaszubską Golgotą”.

1 października w piaśnickich lasach odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary tamtej zbrodni. W obchodach wzięli udział między innymi członkowie Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oddział w Łubianie oraz dzieci i młodzież z Łubiany. Uczestniczyli oni we mszy św., a w drodze powrotnej zwiedzili groty mechowskie oraz miasto Jakuba Wejhera, Wejherowo. Wyjazd mógł odbyć się dzięki pomocy Wójta Gminy Kościerzyna.

Nadesłane: P. Kwidziński

Aktualności

Wykazanie do dzierżawy

Wójt Gminy Kościerzyna zgodnie z  art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (jedn. tekst Dz. U z 2023 r. poz. 344 ze zm.) wykazuje do dzierżawy nieruchomości

Więcej

Méster Bëlnégò Czëtaniô 2023

W dniu 27 listopada w Szkole Podstawowej w Nowym Klinczu odbyły się gminne eliminacje konkursu czytania w języku kaszubskim Méster Bëlnégò Czëtaniô. Udział wzięło 48 uczniów ze szkół działających na terenie gminy Kościerzyna.

Więcej