Aktualności

Mikołaj i „Czôrlińsczi gwiôzdczi” odwiedzili mieszkańców w Sołectwie Czarlina

Corocznym zwyczajem w Sołectwie Czarlina w miesiącu grudniu w czasie adwentu  pielęgnowane są dawne tradycje i zwyczaje wsi kaszubskiej związane z obdarowaniem przez Mikołaja upominkami najmłodszych i seniorów oraz barwny pochód „gwiôzdki” tuż przed Wigilią Bożego Narodzenie.

W dniu 6 grudnia roli Mikołaja podjął się  sołtys Czarliny Józef Landowski. W trakcie kilkugodzinnych odwiedzin na terenie sołectwa najmłodszym wręczono 28 paczek ze słodkimi niespodziankami, a  33 seniorów obdarowano drobnymi upominkami.

 W dniu 20 grudnia po zapadnięciu zmroku sześcioosobowa grupa kolędnicza „Czôrlińsczi gwiôzdczi” wyruszyła w barwnym orszaku. Na swej trasie odwiedzała przydrożne chëcze znajdujące się na terenie sołectwa. Trwający prawie cztery godziny pochód był wyśmienitą  okazją do wspólnej zabawy oraz do śpiewania razem kolęd. Przekazano sobie wzajemnie życzenia zdrowia i spokoju z okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia oraz pomyślności w Nowym 2023 Roku. Tak jak w latach ubiegłych „Czôrlińsczi gwiôzdczi” cieszyły odwiedzających i otrzymały liczne zaproszenia na przyszły rok.

Podziękowania należą się osobom, które pomimo własnych zajęć domowych i zawodowych znalazły  czas  na przygotowania i udział w kolędniczym pochodzie „Czôrlińsczich gwiôzdek”.

Oprac. J. Landowski

Aktualności

Bezpłatna nauka pływania – zapraszamy do Dobrogoszcza

Chcesz nauczyć się pływać? Chcesz udoskonalić technikę pływacką? Serdecznie zapraszamy na darmowe zajęcia! Ratownicy z kościerskiego WOPR czekają na wszystkich chętnych w dniach 29 lipca – 2 sierpnia na kąpielisku gminnym nad Jeziorem Dobrogoszcz, w godzinach od 10.00 do 12.00.

Więcej