Aktualności

Mikołaj i „Czôrlińsczi gwiôzdczi” odwiedzili mieszkańców w Sołectwie Czarlina

Corocznym zwyczajem w Sołectwie Czarlina w miesiącu grudniu w czasie adwentu  pielęgnowane są dawne tradycje i zwyczaje wsi kaszubskiej związane z obdarowaniem przez Mikołaja upominkami najmłodszych i seniorów oraz barwny pochód „gwiôzdki” tuż przed Wigilią Bożego Narodzenie.

W dniu 6 grudnia roli Mikołaja podjął się  sołtys Czarliny Józef Landowski. W trakcie kilkugodzinnych odwiedzin na terenie sołectwa najmłodszym wręczono 28 paczek ze słodkimi niespodziankami, a  33 seniorów obdarowano drobnymi upominkami.

 W dniu 20 grudnia po zapadnięciu zmroku sześcioosobowa grupa kolędnicza „Czôrlińsczi gwiôzdczi” wyruszyła w barwnym orszaku. Na swej trasie odwiedzała przydrożne chëcze znajdujące się na terenie sołectwa. Trwający prawie cztery godziny pochód był wyśmienitą  okazją do wspólnej zabawy oraz do śpiewania razem kolęd. Przekazano sobie wzajemnie życzenia zdrowia i spokoju z okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia oraz pomyślności w Nowym 2023 Roku. Tak jak w latach ubiegłych „Czôrlińsczi gwiôzdczi” cieszyły odwiedzających i otrzymały liczne zaproszenia na przyszły rok.

Podziękowania należą się osobom, które pomimo własnych zajęć domowych i zawodowych znalazły  czas  na przygotowania i udział w kolędniczym pochodzie „Czôrlińsczich gwiôzdek”.

Oprac. J. Landowski

Aktualności

Wójt otrzymał wotum zaufania i absolutorium

7 czerwca odbyła się absolutoryjna sesja Rady Gminy Kościerzyna, podczas której radni pozytywnie ocenili działalność wójta w 2022 roku, udzielając Grzegorzowi Piechowskiemu wotum zaufania oraz absolutorium z tytułu wykonania budżetu.

Więcej

Rotembark ma nowego sołtysa

Środowa sesja absolutoryjna Rady Gminy Kościerzyna rozpoczęła się od powitania nowej sołtys sołectwa Rotembark. Środowa sesja absolutoryjna Rady Gminy Kościerzyna rozpoczęła się od powitania nowej sołtys sołectwa Rotembark. Funkcję tę objęła Pani Ludwika Szwichtenberg.

Więcej

Pożyczka inwestycyjna dla mikro i małych przedsiębiorstw

Informujemy przedsiębiorców o możliwości uzyskania pożyczki na inwestycje realizowane na terenie województwa pomorskiego, które będą związane z: poprawą potencjału konkurencyjnego; poprawą zdolności do rozszerzenia działalności o nowe produkty lub usługi; zwiększeniem produktywności; koniecznością dostosowania prowadzonej działalności do ograniczeń w utrzymywaniu kontaktów bezpośrednich.

Więcej