Aktualności

Mikołaj i „Czôrlińsczi gwiôzdczi” odwiedzili mieszkańców w Sołectwie Czarlina

Corocznym zwyczajem w Sołectwie Czarlina w miesiącu grudniu w czasie adwentu  pielęgnowane są dawne tradycje i zwyczaje wsi kaszubskiej związane z obdarowaniem przez Mikołaja upominkami najmłodszych i seniorów oraz barwny pochód „gwiôzdki” tuż przed Wigilią Bożego Narodzenie.

W dniu 6 grudnia roli Mikołaja podjął się  sołtys Czarliny Józef Landowski. W trakcie kilkugodzinnych odwiedzin na terenie sołectwa najmłodszym wręczono 28 paczek ze słodkimi niespodziankami, a  33 seniorów obdarowano drobnymi upominkami.

 W dniu 20 grudnia po zapadnięciu zmroku sześcioosobowa grupa kolędnicza „Czôrlińsczi gwiôzdczi” wyruszyła w barwnym orszaku. Na swej trasie odwiedzała przydrożne chëcze znajdujące się na terenie sołectwa. Trwający prawie cztery godziny pochód był wyśmienitą  okazją do wspólnej zabawy oraz do śpiewania razem kolęd. Przekazano sobie wzajemnie życzenia zdrowia i spokoju z okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia oraz pomyślności w Nowym 2023 Roku. Tak jak w latach ubiegłych „Czôrlińsczi gwiôzdczi” cieszyły odwiedzających i otrzymały liczne zaproszenia na przyszły rok.

Podziękowania należą się osobom, które pomimo własnych zajęć domowych i zawodowych znalazły  czas  na przygotowania i udział w kolędniczym pochodzie „Czôrlińsczich gwiôzdek”.

Oprac. J. Landowski

Aktualności

Spotkanie z wiceministrem Funduszy i Polityki Regionalnej

Wójt gminy Kościerzyna Grzegorz Piechowski oraz wicewójt Grzegorz Świtała uczestniczyli w zorganizowanym w Starostwie Powiatowym spotkaniu z wiceministrem Funduszy i Polityki Regionalnej – Marcinem Horałą. Wizyta w powiecie kościerskim miała na celu podsumowanie inwestycji realizowanych dzięki współpracy między samorządami, przy wsparciu z programów rządowych.

Więcej

Zwrot podatku akcyzowego dla rolników

Uwaga Rolnicy, Wójt Gminy Kościerzyna informuje, że producenci rolni, którzy są posiadaczami, współposiadaczami lub dzierżawcami gruntów rolnych położonych na terenie gminy Kościerzyna, mogą składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystanego do produkcji rolnej

Więcej