Aktualności

Mikołaj i „Czôrlińsczi gwiôzdczi” odwiedzili mieszkańców w Sołectwie Czarlina

Corocznym zwyczajem w Sołectwie Czarlina w miesiącu grudniu w czasie adwentu  pielęgnowane są dawne tradycje i zwyczaje wsi kaszubskiej związane z obdarowaniem przez Mikołaja upominkami najmłodszych i seniorów oraz barwny pochód „gwiôzdki” tuż przed Wigilią Bożego Narodzenie.

W dniu 6 grudnia roli Mikołaja podjął się  sołtys Czarliny Józef Landowski. W trakcie kilkugodzinnych odwiedzin na terenie sołectwa najmłodszym wręczono 28 paczek ze słodkimi niespodziankami, a  33 seniorów obdarowano drobnymi upominkami.

 W dniu 20 grudnia po zapadnięciu zmroku sześcioosobowa grupa kolędnicza „Czôrlińsczi gwiôzdczi” wyruszyła w barwnym orszaku. Na swej trasie odwiedzała przydrożne chëcze znajdujące się na terenie sołectwa. Trwający prawie cztery godziny pochód był wyśmienitą  okazją do wspólnej zabawy oraz do śpiewania razem kolęd. Przekazano sobie wzajemnie życzenia zdrowia i spokoju z okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia oraz pomyślności w Nowym 2023 Roku. Tak jak w latach ubiegłych „Czôrlińsczi gwiôzdczi” cieszyły odwiedzających i otrzymały liczne zaproszenia na przyszły rok.

Podziękowania należą się osobom, które pomimo własnych zajęć domowych i zawodowych znalazły  czas  na przygotowania i udział w kolędniczym pochodzie „Czôrlińsczich gwiôzdek”.

Oprac. J. Landowski

Aktualności

Pomoc żywnościowa – nowe kryteria dochodowe

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościerzynie informuje, iż od 12 lutego 2024 r. obowiązują nowe kryteria dochodowe uprawniające do korzystania z pomocy żywnościowej w ramach Programu Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową 2021-2027.

Więcej

Każdy z nas może pomóc Monice z Wysina

Monika z Wysina tuż przed świętami Bożego Narodzenia usłyszała wyrok – białaczka. Aby wyzdrowieć, potrzebuje przeszczepienia szpiku od dawcy niespokrewnionego. Stąd też w najbliższych dniach zorganizowanych zostanie kilka akcji, podczas których będzie można dołączyć do DKMS.

Więcej